Seriály

Vila Valšíkových z Ordinace je kulturní památka. Kde se dali dohromady Adamovská a Štěpánek?

Opět nám to nedá a vracíme se k natáčecím místům seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Přece jen se jich za 17 let nashromáždilo docela dost. Seriálová Kamenice dostala už několik různých podob a stále se mění a rozšiřuje. Jedno místo je ale se seriálem už spjaté velmi dlouhou dobu, vlastně by se dalo říct, že už od začátku tzv. »dvojky« Ordinace – respektive od chvíle, kdy se děj přestěhoval z gynekologie na chirurgii, což bylo v roce 2008. A toto místo se tam objevuje dodnes, stejně jako jeho osazenstvo v čele s docentem Valšíkem. Tak už víte? Ano, samozřejmě máme na mysli vilu Valšíkových.

Když si připomeneme její začátky v seriálu – nemůžeme vynechat Terezu Valšíkovou v podání Moniky Zoubkové a jejího snoubence (a později manžela a exmanžela) Honzu Hakena alias Martina Trnavského. Ti si tu chtěli vybudovat domov a Honza zde dokonce stavěl boudu pro svého zlatého retrívra Funnyho, i když oběma (jaký pán, takový pes) jim nakonec bylo líp u Barnových…

Záběry z Ordinace: Vila Valšíkových

Terezin strýc Jindřich neboli Vlastimil Zavřel je tehdy chodil jen navštěvovat a hlavně kontrolovat a dirigovat, ještě v doprovodu své ženy Cilky, kterou si zahrála Zdena Herfortová. Těsně před svatbou Terezy a Honzy ale dorazil z Francie i otec nevěsty – docent Eduard Valšík v podání Petra Štěpánka. Právě ve svatební den se před vilou poprvé setkal s ráznou doktorkou Bělou Páleníkovou s tváří Zlaty Adamovské. Seriálové postavy si sice nesedly okamžitě, ale nakonec to bylo vskutku osudové setkání. Zamilovali se, vzali se, po čase se rozvedli a Eduard odjel z Kamenice. Naštěstí se ale po pár letech Petr Štěpánek k natáčení Ordinace vrátil a coby Eduard si Bělu vzal za manželku i podruhé. Nebo možná potřetí, pokud do toho započítáme i svatbu jejich hereckých představitelů ve skutečném životě?

Láska v seriálu i ve skutečnosti

Zlata Adamovská á Petr Štěpánek se totiž netají tím, že je dala dohromady právě Ordinace. Ačkoliv se profesně setkali již předtím, teprve společné natáčení seriálu z lékařského prostředí je sblížilo. „Mě to ani nenapadlo, že by mohlo se Zlatou přeskočit něco osobního,“ přiznal v dokumentu Můj svět je tvůj Štěpánek, zatímco Zlata přizvukovala, že jí vlastně herci nikdy nezajímali natolik, aby si mezi nimi vybírala partnery. „Pak přišel herec a povídal si se mnou u plotu při pauze mezi natáčením. O vrtačkách, protože jsme oba kutilové. Bylo to v Poděbradech. A to už jsme spolu asi dva roky natáčeli,“ zavzpomínala v pořadu 7 pádů Honzy Dědka. Žádost o ruku pak proběhla v Keni a svatbu se dvojici podařilo utajit.

V seriálu už byli tou dobou ale dávno manželé a bydleli právě ve vile Valšíkových. Obyvatelů se tam tedy vystřídalo víc než dost, mezi stálice ovšem patří právě Běla, Eduard a také Jindřich, který se po smrti své ženy dost změnil a jelikož nechtěl být sám, často jsme ho vídali právě ve vile. A samozřejmě že i s jeho věrným čtyřnohým přítelem – jezevčíkem Čendou.

Interiér vily, z něhož vídáme především jakýsi obývací pokoj spojený s jídelnou a velké schodiště, je samozřejmě součástí ateliérů Ordinace. Ovšem občas vidíme budovu i zvenku – a tehdy se jedná o skutečné místo a dokonce i o kulturní památku. Slavný secesní dům podle návrhu architekta Josefa Fanty se jmenuje Vila Kouřimka. Najdeme ji v Poděbradech, jak už možná někteří z vás tuší. Kromě Ordinace si zahrála ještě v hororu jménem Sousto z roku 1991, s Josefem Abrhámem v hlavní roli.

Poděbrady

Vilu, jak nám prozrazuje i web Filmová místa, najdeme na rohu ulice Pionýrů s náměstím T.G. Masaryka. Hned naproti je pak rozlehlý lázeňský park s kolonádou a promenádou. Kdyby tak měli Běla s Eduardem v seriálu čas na romantickou procházku, nemusí chodit ani moc daleko. Jenže ruku na srdce, oni víc času tráví na pediatrii v kamenické nemocnici.

V Poděbradech ale najdeme ještě několik dalších lokací z Ordinace. S kterými dalšími postavami tak Valšíkovi vlastně skoro „sousedí“?  A v jakém jiném nováckém seriálu si zahrál místní lázeňský altán? To si ale šetříme zase do dalších článků.

Záběry z Ordinace: Vila Valšíkových

Obrázek 1 z 13

Vila Valšíkových se v seriálu objevuje od roku 2008.

Související obrázky: