NepropásněteTipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Zámek Kačina prožije víkend v rytmu muzikálů. Robinson, Muž se železnou maskou i písně Waldemara Matušky

Architektura z dob Napoleona Bonaparte, kulturní národní památka, krásný park, bylinková zahrada, oranžerie i zámecké divadlo. A to vše na jednom místě ve Středočeském kraji – jen kousek od Kutné Hory. Už víte, jakou empírovou stavbu máme na mysli? Přece Zámek Kačina, někdejší reprezentační sídlo rodu Chotků, které bylo postaveno v letech 1806 – 1824 podle návrhu drážďanského architekta Christiana Fridricha Schurichta.

A už od 50. let 19. století se na konci severního zámeckého křídla nacházela divadelní scéna. První představení se zde hrálo prý už v roce 1848. Je tak více než jasné, že kultura byla na Kačině vždy vítaná, což přetrvalo až do současnosti. Při pohledu do kalendáře akcí, který je k nahlédnutí na webu zámku, snadno najdete hned několik představení, především pohádek pro děti.

Ale ani dospělí nepřijdou zkrátka, jelikož s Kačinou navázala spolupráci i Kultura pod hvězdami, která každoročně pořádá koncertní verze oblíbených muzikálových představení, a to právě v prostředí krásných zámků a hradů po celé republice. Letošní léto přináší divákům hned 46 hudebních večerů.

Pokud vás láká představa odreagovat se, poslechnout si známé písničky a kochat se přitom krásami Kačiny, rozhodně ještě máte možnost. V plánu jsou tentokrát tři představení, a to právě na následující víkend 8. – 10. července. V pátek 8. 7. třídenní kulturní zážitek zahájí původní český muzikál Robinson Crusoe, který má od roku 2021 domovskou scénu v Divadle Na Maninách. Příběh tohoto muzikálu netřeba dlouze představovat, vznikl samozřejmě na motivy slavného románu Daniela Defoa a vypráví o trosečníkovi Robinsonovi a jeho přátelství s domorodcem Pátkem. A nechybí tu ani milostná zápletka. Autorem moderní a chytlavé hudby je skladatel Zdeněk Hrubý, libreto je z pera Ivana Hubače a texty napsal Jan Krůta. Představení pod režijní taktovkou Václava Knopa (známého ze seriálů Hospoda či Slunečná) má také obsazení plné hvězd.  

V titulní úloze se střídají Daniel Hůlka známý z Draculy, Radim Schwab neboli představitel Fantoma opery a Jaroslav Rusnák, který se objevil mimo jiné ve filmech Vratné lahve či Román pro muže. Roli Robinsonovy lásky Mary si vždy mezi sebe rozdělí dvě herečky – coby mladá Mary se alternují Marianna Polyáková, Kateřina Herčíková a Šárka Vaňková, která se proslavila v první řadě Česko hledá Superstar, kde získala druhé místo. Vyspělejší a zkušenější Mary ztvárňují Elis Ochmanová, Lucia Jagerčíková, Felicita Prokešová či Ivana Jirešová alias barmanka Lucie ze seriálové Ordinace v růžové zahradě 2. Coby Pátek vás rozdivočí Miroslav Hrabě či Petr Urban. V roli spisovatele Defoa se pak střídají již zmíněný Václav KnopMarianem Rodenem, mladším bratrem Karla Rodena. Kompletní obsazení najdete také na webu Kultury pod hvězdami a já jen coby zkušený muzikálový divák upozorňuji, že termíny jednotlivých umělců většinou nejsou dopředu zveřejněny (pokud jim nenapíšete třeba napřímo), a tak nechoďte na tyto akce jen kvůli známým tvářím. Ať již vám ten večer bude hrát kdokoliv, jistě nebudete zklamáni… 

V sobotu 9.7. se z pustého ostrova přesuneme skoro až do oblak, jelikož na programu je koncertní verze hit muzikálu Láska nebeská, složeného z písniček, které proslavil Waldemar Matuška. Představení režiséra Zdeňka Zelenky (natočil například pohádku Nesmrtelná teta), které mělo premiéru v září 2021 v pražském Divadle Broadway, je duchařskou komedií a točí se kolem dvou bratrů – Ondřeje a Jáchyma. Těšit se můžete na ostřílené muzikálové umělce a fešáky Petera Pechu a Petra Ryšavého či na krásnou Karolinu Gudasovou-Neuvirthovou. O humor se bez pochyby postarají Bronislav Kotiš a Sandra Pogodová.

Do třetice všeho dobrého nás v neděli 10. 7. na Kačině čeká výpravná koncertní verze muzikálu Muž se železnou maskou, volného pokračování slavných Tří mušketýrů. Jedná se opět o představení Divadla Broadway a hudbu k němu složil Michal David. A těšit se můžete i na českou verzi „fláku“ Bryana Adamse (Everything I Do) I Do It For You. Na jevišti vystoupí řada známých tváří, například Marian Vojtko (z Fantoma opery či Plesu upírů), hvězda show Tvoje tvář má známý hlas Jan Kopečný a též Josef Vágner či Petr Ryšavý. Z dam pak Linda Finková a Marianna Polyáková či Michaela Gemrotová-Štiková.

Teď už jen zbývá doufat, že vyjde počasí. I když jak prozradil Pepa Vágner, zážitek člověk získá i v takovém případě, že z nebe div nepadají trakaře. Ostatně mluví z vlastní zkušenosti, jelikož právě Kačině v loňském roce počasí zrovna nepřálo. „Loni jsme tu hráli Draculu a zmokli jsme neuvěřitelným způsobem. Zpívat poslední písničku z první půlky, což je Dokonáno, přičemž kousek od nás šlehají blesky, ale my hrajeme dál a lidi dál sedí a dívají se, najednou vypne elektřina a lidi sedí dál, tak to bylo pro mě něco neuvěřitelně silného a v tom šíleném Mordoru vlastně krásného,“ nechal se slyšet v rozhovoru na Instagramu Kultury pod hvězdami.

Veškeré info o jednotlivých muzikálech a možnost zakoupit si vstupenky (a to nejen na Kačinu) najdete na webu Kultury pod hvězdami.

 

Související obrázky:

Napsat komentář