Seriály

Barnovi, rodina Suchých i Bobo Švarc: Kde je dům s »putovním» bytem Ordinace?

S prvními díly „chirurgické“ Ordinace je neodmyslitelně spjatá Bára Munzarová, která ztvárnila doktorku Pavlu Barnovou. Diváci sledovali nejprve především její velkou lásku s Honzou Hakenem v podání Martina Trnavského. A podobně jako Zlata Adamovská a Petr Štěpánek, se i Trnavský s Munzarovou dali dohromady i ve skutečném životě.

Když ale Pavla do Kamenice přišla, nastěhovala se spolu se synem Markem alias Martinem Holcem k tchyni Věře (Jitka Smutná). Spíš než tchyně to ale byla babička a pro Pavlu div ne náhradní maminka. Věčně něco vařila či pekla, a tak by to jistě u Barnů v jednom kuse vonělo, kdyby tedy žili i ve skutečnosti. Ovšem jejich byt, z něhož jsme vídali hlavně kuchyňku a někdy i Markův dětský pokoj, byl opět jen součástí ateliérů. Vlastně je dodnes – v nových dílech, vysílaných na Voyo, zde žije Bobo Švarc neboli Martin Zounar. Poté, co ho opustila Heluš, dokonce našel spolubydlícího a kamaráda ve Vilíkovi v podání Romana Štabrňáka.

Ale co bylo mezi tím? Kdo bydlel „u Barnů“ ještě v mezičase a kde se dům, který tam ještě občas zvenku vídáme, ve skutečnosti nachází?

Za všechno může čas, ale za veškerá stěhování v Kamenici spíše mohou lásky, vztahy a rozchody. Věra našla štěstí a útočiště u pana Řeháčka (Jan Vlasák), Pavla nakonec zakotvila u Vladimíra Pusenského, biologického otce svého syna Marka. Chvíli v bufetu visel inzerát s nabídkou bydlení, ale velmi záhy zase zmizel, protože se tam nastěhovala nová posila kamenické plastiky – Monika Mandlová neboli Tereza Kostková. Ložnici si »oblékla« víc do fialové barvy a nejprve se tvářila jako svobodomyslná femme fatale, ve skutečnosti ale hledala zázemí pro sebe a dceru Míšu. Když se z vězení vrátil její exmanžel Ota Kovář alias Martin Stránský, chtěl svou rodinu opět slepit dohromady, jenže nedařilo se.

Dalšími obyvateli „putovního“ bytu se tak stali manželé Suší. Zdena (Dana Morávková) sice měla svůj vlastní dům, jenže když vyhořel, byla ráda i za byt po kolegyni Mandlové. S Davidem neboli Janem Čenským a dětmi Toníkem a Haničkou zde zažili leccos. Hlavní pro ně bylo nechat si udělat novou kuchyň, zatímco ložnice zůstala skoro stejná. Pomáhala jim tu paní Lepařová (Iva Hüttnerová), na lednici měli tabulky na domácí práce i na sex a překonali zde několik krizí, přičemž Suchý jednu dobu z bytu odešel a žil s barmankou Renatou (Irena Máchová).

Právě v ložnici tohoto bytu došlo také k jedné z dosud nejdramatičtějších scén v seriálu – Zdenu zde div neumučil její partner, slovenský hokejista Andrej Martynčák v podání Jána Jackuliaka. Brzy putoval do vězení a život v Kamenici šel zase dál. Jednu dobu pak David Suchý byt přenechal kolegovi Kovářovi. Ten se příliš nepozastavoval nad tím, že už tu kdysi bydlel s exmanželkou a dcerou. Teď tu chtěl budovat rodinu novou, a to s Kateřinou Vránovou v podání Jany Strykové. Tak trochu ji zdědil po zesnulém kamarádovi Fryntovi (o němž jsme psali minule), ale jejich cesty se pak rozešly kvůli nehodě Otovy dcery Míši. Ota to dával Kateřině za vinu a odjel na několik let pryč z Kamenice, do vlastního seriálu Doktoři z Počátků. Po návratu s Kateřinou, která mezitím vystřídala dva mladé partnery Tomáše (Braňo Holiček) a Jirku (Adam Kraus), se potvrdilo, že stará láska nerezaví. Ota se chtěl postarat o ni i o její miminko, které nebylo jeho. Jenže mezitím ho svedla uhrančivá Marika Lukáčová v podání Andrey Růžičkové (za svobodna Kerestešové) a rodinná idylka se opět rozplynula. To už nezvládla vyřešit ani paní Lepařová.

Jednu dobu našli v bytě svůj domov také manželé Švarcovi, tedy Bobo s Heluš. Také si nechali interiéry trochu upravit a dětský pokoj se hodil, když se Švarc dozvěděl, že má syna Huga. A později se zdálo, že je tento byt snad nafukovací, protože jsme poznali i Švarcovu rodinu – maminku v podání Lenky Termerové a nevlastního bratra Ludvu alias Zdeňka Godlu. Zdálo se, že jsou všichni dohromady vlastně spokojení, ale pak si to scenáristé očividně rozmysleli… respektive čáru přes rozpočet jim v tomto směru udělala asi Martina Randová, představitelka Heluš. V době, kdy se mluvilo o tom, že Ordinace končí, totiž vzala roli v nekonečném seriálu Ulice. Z Heluš se stala Kateřina, úplně jiná postava, a nebylo cesty zpět – obě podle všeho najednou hrát nemohla. A tak jsme se na začátku 17. série dozvěděli, že Bobo zůstal sám – Heluš mu utekla s jeho bratrem Milanem (Pavel Nečas). To vše ale proběhlo tzv. mimo obraz. Stejně tak jako blesk z čistého nebe přišel i rozchod Vilíka s manželkou Květou neboli Klárou Oltovou. A zdánlivě nesourodá dvojice Vilík a Bobo se stali spolubydlícími v bytě „Barnových“. Dokonce na palandách… Ještěže Vilík si už našel novou lásku a Bobo opět „osiřel“. Naposledy si tam ale přivedl paní ředitelovou, tedy Darinu Márovou alias Mahulenu Bočanovou. Naštěstí už palandu vyměnil za vhodnější postel.

Vtipná představa by byla, kdyby se do seriálu vrátila Monika Mandlová (Tereza Kostková). Co by asi říkala na to, že v jejím starém bytě se vyvaluje Bobo Švarc? Vzhledem k tomu, že právě on vrazil klín mezi ní a Dalibora Fryntu, její velkou lásku, asi by moc nadšená nebyla. Zdalipak by dokázala Bobánkovi odpustit, když už uběhlo tolik let a on se teď tak snaží napravit si reputaci a z hajzlíka je spíše smolařem? 

Ale zpátky do skutečného světa – kde se dům, kde se vystřídalo už podezřele hodně doktorů, tedy nachází? Do třetice všeho ordinačního se jedná opět o Poděbrady. Od vily Valšíkových ani od bytu Frynty a později Kaliny se nemusíme přesouvat příliš dlouho. Od první zmíněné lokace stačí jít necelé tři minuty pořád rovně, podél lázeňského parku, oba domy se nachází na stejné straně.

Pokud by nám tedy seriálové postavy někdy chtěli vyplnit do formuláře svou adresu, Barnovi, Mandlová a posléze Suší či Ota Kovář, by v této kolonce měli mít napsáno náměstí  T.G.Masaryka 27 v Poděbradech. I když každý fanoušek moc dobře ví, že se má děj Ordinace odehrávat v Kamenici. Jenže ta je ryze fiktivní, a tak zkrátka k tomuto účelu dobře posloužila jiná města – a často to byly právě i Poděbrady. Jaká další „ordinační budova“ se tam nachází? To odhalíme třeba zase příště.

Záběry z Ordinace

Obrázek 1 z 23

Vilík (Roman Štabrňák) a Eva (Patricie Pagáčová) (reprofoto TV Nova)

Související obrázky:

Napsat komentář