Seriály

Další místo z Ordinace odhaleno: Lednice s Monou Lisou a Riegrův pramen před domem

Minule jsme si zrekapitulovali, kdo všechno obýval „putovní byt“ z Ordinace, který po Barnových zdědily další postavy. Ovšem ještě daleko více lidí se jistě vystřídalo v tzv. šéru (sdílený byt, od slova share, tedy sdílet), i když jen těžko by asi někdo dal dohromady všechny jeho obyvatele za ty roky.

V nových dílech pro Voyo tam v současnosti vídáme mladé studentky Biancu (Rosalie Malinská) a Dominiku (Tereza Těžká), k nimž se přistěhoval i jejich kamarád Ondra (Jiří Böhm), a předtím jsme tam potkávali sestřičku Kláru (v podání Agáty Červinkové) s manželem Danem alias Robertem Urbanem. Sice jsme je neviděli se odtamtud stěhovat, ale jelikož jsou svoji, je docela pochopitelné, že nebudou chtít bydlet spolu s dalšími kolegy z práce…

Nedlouho předtím na šéru žila „Beata“, co nebyla Beata, tedy Katarína Šafaříková. Společnost jí dělala Julie, její neteř. Tu si zahrála Michaela Pecháčková, v současnosti hlavní tvář seriálu ZOO, kde ztvárňuje Sid neboli Anču.

Ale kdo naopak společný byt s lednicí s motivem Mony Lisy osídlil před lety jako první? Jeden muž a dvě ženy, všichni z kamenické nemocnice – tehdy ještě nezkušeného a neatestovaného lékaře a někdejšího dětského herce Oskara Všetečku (Martin Písařík) zachraňovaly hned dvě „Martinky“. – gynekoložka Martina Hermannová alias Anna Polívková a zdravotní sestřička Martina Tvrdíková neboli Kristýna Badinková Nováková, tehdy ještě veřejnosti známá coby Kristýna Fuitová Nováková.

Tvrdíková byla v té době bezhlavě zamilovaná do Vladimíra Pusenského (Milan Bahúl), ale později se stala manželkou právě nešikovného Oskara. Nejprve se sice vzali „jen na oko“, aby si mohli osvojit vietnamského chlapce Kima. Časem se ale objevil i jeho otec a chtěl si ho vzít do péče. Dvojice už se mezitím zamilovala, jenže vše se zkomplikovalo, když měla být Martina povýšena do funkce vrchní sestry, ale chyběla jí k tomu kvalifikace. Musela odjet na Slovensko, aby si tam rychle dodělala školu, ale vztah na dálku s Oskarem nedokázali udržet. Zatímco on se zamiloval do Moniky Mandlové (Tereza Kostková) a se svými city bojoval, Martina si v cizině našla nového partnera a zůstala s ním.

A co se stalo s druhou zmíněnou Martinou v podání Anny Polívkové? I tam trochu zaúřadovala láska, alespoň ta seriálová, jelikož Martina se zakoukala do kamaráda a někdejšího spolužáka Adama Suka (Josef Pejchal), jenže on zájem neměl. Nakonec pak Martina odešla do Brna za prací, podobně jako její šéf a vzor, primář Kroupa alias David Suchařípa.

Tz. šér ale vlastně nikdy nezůstal prázdný, naopak se v něm prostřídala ještě pořádná dávka postav – mezi Adamem Sukem a Davidem Šohájkem se tu rozhodovala pobožná zdravotní sestřička Alenka či Veverka (Lenka Zahradnická). Bydlel zde Lukáš Beneš (Pavel Batěk) a s jeho nevěrou, z níž vzešlo i dítě, se tu snažila vyrovnat Gábina Šímová neboli Sandra Nováková. Alkohol zde do výlevky lila i Leona Hrubá (Alena Procházková), matka Filipa Vajnera (Filip Tomsa). Chvíli to tu zkrášlovala i tehdy ještě pořádně divoká Magda Tárová, později Mázlová (Markéta Plánková). Rodila se tu dokonce i láska barmanky Lucky s Darkem Vágnerem (Ivana Jirešová a Michal Novotný) – kde ty loňské sněhy jsou, že?

Kateřina Vránová v podání Jany Strykové tu motorkářské počítačové hry „pařila“ s Tomášem (Braňo Holiček) i jeho kamarádem Jirkou (Adam Kraus) a milostné rošády zde jednu dobu prožívala i Bibi v podání Mariky Šoposké a později Táňa alias Markéta Děrgelová.

Zajímavé je také sledovat, že se byt v průběhu let vlastně ani moc nezměnil, především více méně stejná zůstává typická kuchyně s talířovou výzdobou a již zmíněná lednice se známým motivem. Jen ty pokojíky se nám stále mění, skoro každý nový obyvatel si je nějak změní a vylepší. Tedy spíš jen jeden z nich… Dříve jsme tu opravdu mohli nahlížet hned do dvou ložnic – ty tak trochu lemovaly onu kuchyni coby centrální část bytu. Jedny dveře do ložnice na stejné straně jako vchodové dveře, druhé až za kuchyní, blíž ledničce. Poslední dobou už se dostáváme jen do druhé zmíněné místnosti, ani nemluvě o tom, že koupelnu v bytě také spíše jen tušíme a dlouho jsme se do ní nepodívali.

A navíc je tu ještě „tajemná komnata“, tedy místnost nahoře v patře, kde ovšem ještě nikdy kamera nebyla. Že je tam ale další ložnice, odhalil mimo jiné i moment, kdy sestřička Radka alias Anička Slováčková, scházela dolů ze schodů v červených šatech a s novým kratším sestřihem (který tehdy herečce předepsal sám život, jelikož to bylo v době, kdy bojovala s rakovinou), aby okouzlila Vojtu (Ivan Lupták).

Stejně tak v podstatě postavy nevídáme ani venku na ulici před domem. To bude ale asi tím, že zatímco vnitřek šéru najdeme v rámci ordinačních ateliérů v Hostivaři, na exteriér bychom si museli opět zajet do Poděbrad, kde, jak jsme již psali v minulosti, se nachází hned několik budov z tohoto seriálu. A dům, kde se šér nachází, není výjimkou, protože jak odhalila Filmová místa, nachází se na adrese Riegrovo náměstí 35.

V seriálu, když už je aspoň nějaký záběr zvenčí, vídáme obvykle zdobenou fasádu domu, častokrát i jen pohled na řadu budov bez nějakého přiblížení. Ale že se jedná znovu o Poděbrady, už bychom z toho asi neuhádli. Přitom by nám možná leccos prozradil ještě o něco širší záběr, díky němuž bychom spatřili altán s Riegrovým pramenem, tedy jeden z nejvýraznějších symbolů tohoto krásného lázeňského města.

A které místo z Ordinace nejvíc zajímá právě vás? Odhalili jste už také nějaký »podfuk« tvůrců a filmařů?

Záběry z Ordinace: Šér

Obrázek 1 z 24

První obyvatelé šéru - Oskar Všetečka (Martin Písařík) a dvě Martinky (Kristýna Badinková Nováková a Anna Polívková)

Související obrázky:

Napsat komentář