Seriály

Frynta bydlel přes park od Valšíkových? Další místo ze seriálové Ordinace je v Poděbradech

O natáčecích místech ze seriálové Ordinace v růžové zahradě 2 už jsme mluvili dříve a naposledy jsme představili skutečnou lokalitu, která zde hraje vilu Valšíkových. Najdeme ji v Poděbradech, jen pár kroků od místní kolonády. Poděbrady se ale v Ordinaci objevují docela často – především v začátcích „dvojky“, tedy po přesunu z gynekologie na chirurgii, kdy se objevilo hned několik nových postav.

Jednou z nich byl například i Dalibor Frynta (Jan Šťastný), jehož do Kamenice z prestižní pražské kliniky plastické chirurgie „přetáhl“ jeho kamarád Tomáš Hruška v podání Jiřího Langmajera. Určitě si ještě vybavíte, jak Langmajer coby »Hrůša« po rozvodu s barmankou Lucií neboli Hvězdičkou (Ivana Jirešová) na čas zmizel z Kamenice, aby se po čase vrátil a všechno tam zase zpřeházel vzhůru nohama. Vyhrál konkurz na ředitele celé kamenické nemocnice a slíbil zde vybudovat plastiku, kterou měl vést právě Frynta. Ten o to ale nestál a chtěl se věnovat úrazové chirurgii. Stal se primářem chirurgického oddělení, což nadzvedlo mandle především doktoru Pusenskému (Milan Bahúl). Rázem to byl Fryntův největší sok, ale zrovna dvakrát tomuto „frajírkovi“ v kožené bundě, co má rád motorky, nefandil zpočátku ani Čestmír Mázl (Petr Rychlý).

Po smrti Gity měl pocit, že je jeho povinností dohlédnout na její (již dospělou) dceru Sylvu (Veronika Arichteva, tehdy ještě Nová), jenže právě ta s Fryntou navázala už v Praze vztah. Chvíli to vypadalo na velkou lásku, a tak jim Dalibor pořídil společný byt (kde měla pokoj i jeho dcera Anička v podání Anny Stropnické) a později se jim narodil i syn Dominik. A kde že se tento byt nacházel? Ano, uhodli jste, opět Poděbrady, navíc ve skutečnosti jen přes park od seriálové vily Valšíkových. Skutečná adresa místa je Náměstí T.G.Masaryka 1437, Poděbrady.

U Frynty v domě je hotel

Pro mě osobně byla budova s moderní fasádou kombinující průhledné skleněné části s výraznými červenými prvky jedna z nejvýraznějších budov v Ordinaci. Jakmile jsem tak Poděbrady navštívila, nemusela jsem ji ani dlouho hledat, zkrátka mi okamžitě blýskla do očí. A to i přesto, že mě trochu mátl nápis Spa Hotel Felicitas.

To by se možná Dalibor podivil, že „má v domě“ hotel. Je ale pravda, že toto místo už se nějaký ten pátek v seriálu neobjevuje. Přesto jsme ho ale vídali poměrně dlouhou dobu – Frynta zde zůstal i poté, co ho Sylva opustila kvůli jeho synovi Matyášovi (Ladislav Hampl). Nastěhoval si sem Zdenu v podání Dany Morávkové, ale ta pro změnu odešla za Pusenským. Právě v tomhle bytě se utápěl v depresích, když si vyčítal smrt doktora Roberta Šambery (okatý Petr Konáš). Z nich ho zkoušela dostat krásná Monika Mandlová, ztvárněná Terezou Kostkovou. Nejdřív byl pro ní Frynta jen „Plyšák“, jak mu říkala, ale nakonec z toho byla velká láska. Tu ale komplikoval nejen Moničin (manžel/exmanžel/jednu dobu zase přítel a ženich) Ota Kovář (Martin Stránský), který ji chtěl zpátky, ale také dcera Moniky a Oty – Míša.

Když už to ale vypadalo, že všechny překážky jsou z cesty, přišel na scénu Bobo Švarc (Martin Zounar), tehdy ještě regulérní vlk v rouše beránčím. Na Fryntu hrál neviňátko, ale když Dalibor přikryl jeho průšvih a nezastal se naopak Moniky, byla to pro ni podpásovka. Ve skutečnosti už tehdy Tereza Kostková chtěla ze seriálu odejít, a tak se nakonec její postava, doktorka Mandlová, přestěhovala pryč.

Frynta ale stále v Kamenici zůstával a podlehl kouzlu sestřičky Kateřiny Vránové s velkýma očima. Zahrála si ji samozřejmě Jana Stryková. Nejprve to mezi nimi byl spíše flirt a Katka „zaťala drápky“ a nechtěla pustit, ale nakonec si k sobě opět našli cestu a měli dokonce i malou neoficiální svatbu. V té době už byl Frynta nemocný, měl totiž rakovinu. Oficiálně se měli vzít, až bude zase zdravý, bohužel jeho diagnóza byla natolik vážná, že nakonec tato oblíbená postava skutečně musela zemřít.

Smrt omylem

Proč říkáme musela? Je to proto, že se k této dějové lince pojí poměrně vtipná historka. Jan Šťastný totiž z Ordinace na rozdíl od jiných nechtěl odejít, stejně tak scenáristé se ho nehodlali vyloženě trvale „zbavit“. Jenže chybička se vloudila… „Chtěli, aby Frynta bojoval s nějakou nemocí, aby se zdramatizoval děj. Neměl umřít! Jenže pak si to vzali asi za měsíc do rukou odborníci a přišlo se na to, že tahle diagnóza se nedá přežít. To ovšem znamenalo můj konec v seriálu…“ prozradil Šťastný již před lety v knížce deníku Blesk s názvem Diagnóza: Ordinace.

Každopádně, po Fryntově smrti v tomto bytě pak Katka už bydlet nechtěla, naopak rozdala všechny jeho věci. A byt přenechala jinému lékaři, tehdejšímu nováčkovi v Ordinaci – jeho jméno bylo Jáchym Kalina. Plastik a velký sukničkář. Hraje ho (ale nutno říct, že s přestávkami :)) Lukáš Hejlík. V bytě „po Fryntovi“ sváděl kdysi Magdu Mázlovou (Markéta Plánková), jindy navazoval přátelství se sestřičkou Tien a doufal, že by z toho mohlo být i něco víc. Zde zdrceně čekal na výsledky HIV testů, které byly ale nakonec negativní.

Později z Kamenice odešel a ještě dvakrát se vrátil, přičemž vídat ho můžeme i v nejnovějších dílech, které se vysílají na Voyo. Tam už je ale jeho postava dost jiná, než kdysi. Je ženatý se zdravotní sestrou Evou (hraje ji Patricie Pagáčová), i když teď to zrovna mezi nimi vypadá spíš na rozvod než na idylku. Každopádně společně už v Kamenici obývali přece jen trochu jiné bydlení. Takže do bytu, o němž je dnes řeč, se Jáchym nevrátil, a „návrat ztracených dekorací“ se tedy nekonal.

Jaká scéna se vám ve spojitosti s tímto bytem vybaví? A která jiná lokace z Ordinace vám třeba v pozdějších dílech chybí?

Poděbrady: Natáčecí místa Ordinace

Obrázek 1 z 19

Budova se nachází v blízkosti poděbradské kolonády.

Související obrázky:

Jeden myslel na “Frynta bydlel přes park od Valšíkových? Další místo ze seriálové Ordinace je v Poděbradech

Napsat komentář