Filmové podfukyTipy na výletyVánoce

Kde ztratila Popelka střevíček? Vydejte se s námi po stopách vánočních pohádek:

Často a rádi vám zde ukazujeme místa známá z filmů, seriálů i pohádek. Brzy navíc opět přijdou Vánoce, což mimochodem znamená televizi plnou milovaných snímků. My jsme se rozhodli se každý adventní týden vydat po stopách jedné pohádky a zveme vás, abyste se k nám připojili.

Konopí, nacisté i vášnivý lovec Ferdinand: Jaká tajemství ukrývá Konopiště?

Sídlo prince z Popelky

Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka z roku 1973 patří mezi televizní stálice a leckdo si bez ní vánoční svátky už nedokáže ani představit, a tak se televize o pohádku neustále přetahují. Letos ji mimochodem „ulovila“ opět Česká televize a uvidíme ji na Štědrý večer na prvním programu od 20:30. To už jistě budou rozdané i dárky, takže ji zvládneme vychutnat :).

Už jen z tohoto důvodu by Popelce slušelo čestné místo a měla by se správně stát zlatým hřebem našich pohádkových putování. My jsme si ale řekli, že naopak bude první zastávkou našeho putování, jelikož pokud byste se za ní vypravili, chce to přece jenom o něco více plánování. Určitě totiž víte, že na natáčení se podílelo i Německo a scény, kdy Popelka přijíždí na ples, aby si zatančila s princem a vytáhla ho z letargie (vzpomeňte, před jejím příjezdem chtěl štípat dříví spíš než tančit), vznikaly v zahraničí. Účelům filmařů tehdy posloužil lovecký zámek Moritzburg.

Památku, jak ji známe dnes, tedy barokní lovecký zámeček, navrhl architekt Matthäus Daniel Pöppelmann podle přání Augusta Silného, polského krále a saského kurfiřta. Rád sem jezdil, aby se věnoval právě lovu. Zámku se jinak přezdívá též Perla saského baroka.

Zámek Moritzburg

Obrázek 1 z 17

Zámek Moritzburg Foto: Jana Hanušová

Kousek od Drážďan

Moritzburg, ve vesnici se stejným názvem, navíc leží jen pouhých 14 kilometrů od populárního města Drážďany. Právě to je asi důvodem, proč některé cestovní kanceláře nabízejí i výlet, který kombinuje tyto dvě lokace. Já se po stopách „Popelky“ vydala již před pár lety, kdy nás autobus zavezl přímo k zámku, který jsme si prošli v rámci prohlídky, co se opravdu do velké míry točila právě kolem slavné pohádky.

Posléze jsme se vrátili do autobusu a pokračovali do Drážďan, kde nám průvodce ukázal některá významná místa a poté byl prostor i na tzv. „rozchod“, kdy jsme si mohli místní vánoční trhy projít individuálně, obdivovat zdejší výzdobu, případně si rovnou dopřát nějaké to dobré občerstvení či nakoupit dárky pro známé či rodinu. Mimochodem, Orbit Travel podobný výlet nabízí i letos, přičemž už za týden, tedy 9. 12. se vyjíždí z Hlavního nádraží v Praze. Pro tento termín je ale program obrácený, nejprve Drážďany a odpoledne Moritzburg. Další možností je pak vyjet 14. 12., 16. 12. či 17. 12., v těchto termínech už je to tak, jak jsem popisovala – nejprve Moritzburg a následně Drážďany. Ostatně, pokud by vás zajímalo o těchto cestách více, podívejte se na webu Orbit Travel. 

A pokud preferujete jet po vlastní ose, tak autem počítejte zhruba s 3hodinovou cestou. Vstupenky na výstavu týkající se Popelky pak můžete zakoupit na webu Moritzburgu.

Remundová v blázinci, cesta časem i špetka magie: Jaké je kouzelné představení Saxana?

Na co se těšit na zámku?

Coby milovníka pohádek mě Moritzburg naprosto nadchl a věřím, že děti to budou mít úplně stejně. Vše je tu ve stylu Popelky, už na nádvoří stojí obrovský Popelčin střevíček, s nímž se můžete vyfotit. U schodiště najdete popisku, kde Popelka ztratila svůj střevíček doopravdy. Vzpomínáte také, jak Libuše Šafránková přijela a nejprve se přes námrazu na oknech podívala do sálu? Přesně takové „kukátko“ tam také mají, a když nahlédnete, také uvidíte tančícího prince. Dokonalá pohádková iluze.

Přímo na prohlídce jsem pak při své návštěvě před pár lety narazila na obrazy připomínající filmové hrdiny a dokonce i na figuríny v životní velikosti, co představují prince, jeho rodiče, Doru a další postavy z pohádky. Některé jsou povedené méně (především ty, které ztvárnili čeští herci, bohužel), ale u některých je to naprosto přesná kopie. Skutečně jako by před vámi seděli král s královnou, tedy herci Rolf Hoppe a Karin Lesch (v češtině jim propůjčili hlasy Otto Šimánek a Květa Fialová).

Narazíme i na některé filmové kostýmy – například slavné růžové šaty, které Popelka oblékla na ples. Expozice nezapomněla ani na další lokaci z filmu – vodní hrad Švihov (v okrese Klatovy), který filmařům posloužil coby statek, na němž Popelka žila se svou macechou a nevlastní sestrou. Měli tam tak vystaven model Švihova.

Myslím, že je možné, že s odstupem času už bude výstava zase trochu jiná, podle webových stránek tu navíc přibyla speciální výstava na počest zesnulé Libuše Šafránkové.

Na Bon Repos se tentokrát nepeklo. Sjeli se sem partneři místního partnerství s Dolním Pojizeřím

Na Moritzburgu je hodně vidět, že je to místo, které turisté opravdu vyhledávají. Díky tomu je tu pro ně ale připraven perfektní servis včetně kavárny s naprosto skvělými dortíky. Také je tu v prodeji nepřeberné množství nejrůznějších suvenýrů s tematikou Popelky. Pokud se tedy vypravíte i s dětmi, počítejte asi s tím, že nějaké peníze tam utratíte. Podle mě to ale stojí za to a dodnes na tento výlet ráda vzpomínám.

Související obrázky: