Tipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Konopí, nacisté i vášnivý lovec Ferdinand: Jaká tajemství ukrývá Konopiště?

Dnes vás pozveme na výlet na zámek Konopiště. Pojďme společně rozkrýt jeho temnou minulost i zářnou současnost plnou zajímavostí a čokolády.

Nedobytná pevnost v romantické sídlo

V létě se tu hrál muzikál Noc na Karlštejně, ale já to prošvihla a místo návštěvy romantického Konopiště jsem onemocněla. A aby toho nebylo málo, když jsem to na podzim přece jen napravila a vydala se na prohlídku (tedy už bez kouzla letní scény) do zámku, o den později mě zase skolil nějaký ten bacil. To už skoro vypadá, že mě osobně Konopiště přináší tak trochu smůlu, přitom je to zvláštní, o žádném strašidle nám tam nevyprávěli…

V historii této památky, kterou v průběhu historie vlastnili Šternberkové, Albrecht z Valdštejna, Vrtbové z Vrtby, Hodějovštví z Hodějova či Lobkovicové, pár stinných stránek jistě má. Původně se jednalo o hrad z konce 13. století, kterému nechyběl vodní příkop ani obranné věže. Logicky se tak jednalo o místo s velkou obranyschopností. Teprve začátkem 17. století se Dorota Hodějovská rozhodla, že víc by se jí Konopiště zamlouvalo jako pozdně renesanční sídlo.

Kde vaří »Ferdinanda« a léčí u prince s tragickým osudem? Projeďte si Benešov vláčkem!

Jak se můžeme dočíst na webu Konopiště, v roce 1887 od Lobkoviců zakoupil František Ferdinand D’Este. Ten se zde usadil spolu s manželkou Žofií Chotkovou a dětmi a postaral se o takové Konopiště, jaké známe dnes. Včetně nádherného parku kolem. Jenže jak si jistě vzpomínáte, životy Františka a Žofie byly zpřetrhány v roce 1914 v Sarajevu a Konopiště bylo zestátněno. Za druhé světové války tu dokonce bydleli i nacističtí důstojníci. Z okolních lesů udělali vojenský prostor a řadu cenností z Konopiště odvezli. Naštěstí díky perfektní dokumentaci se zase většina předmětů vrátila zpět tam, kam patří.

Zákazy i rekordy

Konopiště… mimochodem víte, jak získalo své jméno? Odvozeno je ze slova konopí, které se zde hojně pěstovalo a využívalo se na výrobu provazů a pytlů. Ale teď už zpět do současnosti – zámek je pro svůj půvab velmi oblíbeným místem, a to u turistů nejen tuzemských, ale i zahraničních. Přece jen z Prahy to není zas až tak daleko a z Benešova se sem snadno dostanete autobusem. Prohlídkových okruhů zde nabízí hned několik, a tak si nejenže vybere každý, ale zároveň je to důvod k opětovným návštěvám. Musím říct, že ty si Konopiště zajišťuje i velmi přísnými pravidly pro návštěvníky. Během prohlídek, jak se dočtete už na webu a jak vás jistě upozorní i průvodci na místě, je zakázáno se dotýkat nábytku, pít a jíst a dokonce, a to je asi nejzvláštnější, se nesmí fotit ani natáčet a pořizovat žádné audio či videozáznamy. Tak si na to dejte pozor, pokud tam zavítáte.

Zámek Konopiště

Obrázek 1 z 22

Pohled z nádvoří Foto: Jana Hanušová

Já jsem při své návštěvě zvolila 1. (a základní) okruh, tady Salony jižního křídla zámku. Ten trvá zhruba 50 minut a myslím, že pro začátek je to ideální volba. O historii zámku se dozvíme už na začátku, když vstoupíme do lovecké chodby, kterou, stejně jako celé jižní křídlo, zde nechal vybudovat rod Vrtbů.

Daleko víc na nás ale dýchne příběh Františka Ferdinanda D’Este, jelikož všude kolem spatříme jeho trofeje z lovů. A že jich rozhodně nebylo málo. Za život totiž ulovil přes 270 tisíc zvířat. Jelikož Ferdinand absolvoval i cestu kolem světa, kromě domácí zvěřiny zde narazíme i na exempláře vyloženě exotické. O jaká zvířata se přesně jedná, se už ale přijeďte přesvědčit sami.

Víkendový výlet? Zkuste Divadlo Teenager, které přijede do Prahy

Sladké mámení

Nahlédnete ostatně do reprezentačních místností i třeba do soukromé komnaty Žofie Chotkové s pracovnou kruhového tvaru, ale také navštívíte dvě apartmá pro vzácné hosty. Dozvíte se, kde byla tajná místnost a k čemu sloužila, stejně tak zjistíte i leccos o tom, jak to bylo na zámku s elektrifikací a na závěr prohlídky se pokocháte i koupelnou, která působí velmi moderně a elegantně. V rámci výkladu si vyslechnete, proč rodina nepřála sňatku Františka Ferdinanda s Žofií a z legendy kolem jednoho z místních obrazů poznáte i to, jaký měl arcivévoda vlastně vkus na ženy. Prohlédnete si Ferdinandovy umělecké sbírky včetně porcelánu s ptačím vzorem a dokonce se dozvíte i to, jaké bylo jeho nejoblíbenější sladké jídlo.

A když už jsem zmínila sladkosti, nemůžu si pomoct, abych se nepodivila nad tím, kolik možností občerstvení u zámku a v okolí naleznete. Nejvíc mi učaroval malý krámek se sladkostmi přímo na nádvoří. Mají tam z čokolády snad všechno, na co si vzpomenete. Případně i malé perníčky, také různých tvarů a podob. Nechybí ani káva či lázeňské oplatky, ever green všech jedlých suvenýrů.

Tak není nad čím váhat, pokud máte volnou chvilku a nevíte, co s ní, můžete vyrazit na Konopiště a navštívit tuto prohlídku, a to až do konce listopadu. Přesné návštěvní hodiny najdete na stránkách zámku.

Související obrázky: