Zajímavosti z kraje

Češi si oblíbili putování i v zimě – hledají útěk od hektické doby a svoje kořeny

Nejvíce poutních míst spojených s českou historií najdete ve středních Čechách.

Poutníků na českých cestách v 21. století přibývá. Hledají klid spojený s přírodou a historií. Právě v adventním hektickém čase proto vyrážejí alespoň na kratší poutě, aby si srovnali myšlenky a vyvětrali hlavu. Poutní místa jsou navíc spojená s českou historií a mnoho zajímavého se dá zjistit také na zimních procházkách či výletech s rodinou. Právě v adventním čase totiž některá místa nabízí zajímavý program, daleko od přeplněných nákupních center a blyštivých ulic měst.

Ludí – Z hajzla sympaťák I Vondráčková vs. Gondíková aneb PODCAST o seriálu Ulice

„Pracujeme na tom, abychom co nejvíce rozšiřovali projekt Putování za kořeny. V Česku jsou stovky poutních míst, a právě ve Středočeském kraji jich je nejvíce. Jsou spojená s historií českého státu, českých světců a dalších historických postav, a navíc jsou mnohdy na krásných, skoro zapomenutých místech,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, ředitelka spolku SVATÁ LUDMILA. Právě se Středočeským krajem podepsal spolek memorandum, na základě, kterého pracuje na rozšíření a popularizaci poutních stezek a míst. A kam je zajímavé se v době adventu vypravit?

Naučná stezka

Krásnou adventní procházku může každý s rodinou podniknout na krásné místo spojené se sv. Ludmilou a Vojtěchem do Levého Hradce, kde měla sv. Ludmila a kníže Bořivoj zřejmě své sídlo. Nechali zde vybudovat na konci 9. století malebný kostel sv. Klimenta, který byl vůbec prvním křesťanským kostelem v Čechách. Právě tady byl také zvolený sv. Vojtěch druhým pražským biskupem. I v zimě je navíc možné si kostel prohlédnout, a to i s průvodcem, navštívit vyhlídku sv. Ludmily a rozhlédnout se do krajiny nebo se projít venku po naučné stezce dlouhé 800 metrů, která provede návštěvníky historií místa.  

Procházka barokním areálem 

Atmosféru tiché krajiny zažijí návštěvníci Makové hory. V barokním kostele uprostřed lesů se pravidelně v době adventních nedělí konají mše. Poutníci, kteří si chtějí užít místní přírodu a seznámit se s okolím Smolotel, mohou projít místní naučnou stezku dlouhou 6,5 kilometru. Ta seznamuje nejen s historií, ale také se stavbami a zajímavosti krajiny v okolí. Zajímavostí určitě je, že stezku vytvořili místní obyvatelé se studenty Soukromého reálného gymnázia Přírodní škola v Praze.

Bylo nás pět z domova důchodců, Ulice i Kouzelné Vánoce: Co prozradil herec Petr Vacek?

Třetím zajímavým adventním zastavením může být Svatá Hora u Příbrami. Jedno z nejvýznamnějších poutních míst ve středních Čechách a v Česku vůbec nabízí krásnou procházku barokním areálem se čtyřmi hlavními kaplemi v rozích. Místu vévodí původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Areál nabízí pestrý program pro všechny milovníky klidného adventu a putování. V místě mohou příchozí navštívit nové muzeum, kde jsou k vidění předměty, které našli archeologové při nedávné rekonstrukci – například některé ze šatiček Panny Marie Svatohorské. Během adventních víkendů je možné si sem přijít poslechnout koncerty lidových rorátů i klasické hudby, ale také se zapojit do diskuse a během svátků si užít další vánoční program. V sobotu 2. prosince pořádají na Svaté hoře také adventní jarmark (10–16 h), kde kromě vystoupení dětí lze vidět zdobení perníčků, řezbářské práce, výrobu obrázků a tvorbu plstěných oveček. Svatá hora nabízí také zážitkovou noc! Nasát atmosféru je možné během noční prohlídky ambitu, krápníkové kaple při svíčkách, vyhlídky a vše spojit s večeří s živou hudbou v barokní jídelně.  

Betlémy 

Zážitkem spojeným s adventem může být také výstava Betlémů v Mníšecké kapli nebo prohlídka svatohorského betlému v kapli sv. Ignáce. Betlémy je možné vidět na Svaté Hoře pouze jediný den v roce – letos jet o v neděli 24. prosince od 13 do 16 hodin.

 

Autor: Hana Tietze

Související obrázky: