RozhovoryZajímavosti z kraje

Školský výbor z Mukařova popotahoval učitele za umění. Teď se musí školit

Muzikanti a kapely nemají v současné době na růžích ustláno a to nejen kvůli znemožněnému vystupování. Své o tom ví zpěvák kapely Nasty Ratz, který si říká Jake Widow. Muž s dlouhými červenými vlasy má tetování i piercing a živí se jako učitel na základní škole ve středočeském Mukařově. Kvůli netradičnímu vzhledu neměl větší problémy, a to do chvíle, než se na jeho osobním facebookovém profilu objevila fotografie, na níž má Jake oprátku kolem krku.

Šlo o snímek z posledního klipu k písni, která je věnovaná problematice depresí a tomu, že jejich podceňování může mít tragické následky.

Podle školského výboru by fotka mohla děti nabádat k sebevraždám. Zpěvákovi nepomohlo, že je zároveň skvělý učitel a ovládá hned několik jazyků. Začal kolotoč nepříjemných problémů. Ve finále výbor určil, že učitelé projdou školením – jak se chovat na sociálních sítích. „Je to cílená šikana,“ říká Jake.

Jak vznikla kauza tvé fotografie?

Myslím, že můžu být upřímný. Někdo ze školského výboru, bez pedagogického vzdělání, mi projížděl soukromý Facebook, aby něco našel. Nejlepší, co se mu povedlo, byla dva měsíce stará fotografie.

Myslíš, že takové popotahování bylo vzhledem k situaci adekvátní?

Ne, ale u nás v Mukařově to nic neobvyklého není. Vždycky si tu něco vymyslí, a pak jen dostáváme reakce našich právníků, zástupců kraje, kteří jistou část našeho zastupitelstva označují za komiky. Nejsmutnější je, že prioritou není vzdělávání. Já si jako učitel věřím. Nedávno jsem dělal průzkum mezi svými žáky a ze 100 odpovědí byla jedna negativní. Tedy, že žák se mnou není spokojen. Docela by mě zajímalo, jak školský výbor obhájí, že je tohle méně důležité než červené vlasy. Vzhledem k tomu, že předseda má jen střední školu, naučil jsem se jeho poznámky ke vzdělávání uklízet za úsměv, odkud nadobro mizí s prvním kýchnutím, Problém ale tak není v jednom – bez vzdělání. Problém je v tom, že obce dostaly moc nad školami. Rozhodují prakticky o všem a jsou skoro nedotknutelné. Ty bys děti svěřila někomu, kdo vyhrál na vesnici volby a sám má jen maturitu? Já možná tak na hlídání.

Klip měl poukázat na to, jak může končit šikana?

To úplně ne. Jde obecně o podceňování depresí.

Už jsi měl kvůli umění nebo své image problémy dřív?

Nemyslím si.

Co teď s kapelou chystáte?

Když to vyjde na jaře, chystáme Evropské turné a v listopadu jdeme do studia.

Jak se žije muzikantům ve složitém letošním roce?

Jakoby nebyli muzikanti. Všichni tvoří doma, ale tím se přehlcuje internet. I velké kapely mají najednou polovinu interakcí.

Chybí ti koncertováni?

Nedokážu vyjádřit jak moc. Jsem rád, že jsem hrál alespoň v září. Měl jsem reálné deprese z toho, že jsem nestál na podiu 6 měsíců.

 

Nasty Ratz, Jake Widow / Zdroj: Nasty Ratz

Obrázek 1 z 4

Nasty Ratz, Jake Widow / Zdroj: Nasty Ratz

Související obrázky:

12 komentářů: „Školský výbor z Mukařova popotahoval učitele za umění. Teď se musí školit

  • Je to učitel? Učí? Něco naučí? Asi jo, žáci ho mají rádi, výsledky má. Svou vizáží někoho uráží? Maximálně sám sebe a to nemyslím ve zlém. Takže palec nahoru.
    S muzikou je to horší, ale tak nejsme v minulém století, takže každej, kdo dneska zvládne nezpívat úplně falešně nebo udrží v rukou kytaru a dá dohromady pár prázdnejch not a slov, co se můžou nazývat „píseň“, je muzikant. Dle mého levná a hodně špatná imitace rockových hvězd osmdesátek, revival hudebního konce, těžko do toho dostat obsah toho, co rock znamenal, když svět byl ještě o něčem jiném. Generace internetu e evropských pravidel papouškuje něco, co není součástí jejich života, ani být nemůže a pro nás, kteří pamatujeme, to vyznívá prostě jenom trapně. Ono si taky těžko představit, že by někdo jako Ozzy, Vince Neil nebo hoši z Motorhead byli schopni každé ráno vstávat podle budíku a někoho něco učit a dohadovat se ve slušných termínech s nějakou komisí. Hodně sil.

  • Radši se nauč pořádně zpívat, než abys tady šířil tyhle svoje jedovatý sliny. V háji ze zákazu koncertování jsme my všichni, takže s depresí to nezkoušej. Tebe ta hudba neživí a nikdy živit nebude. A ten průzkum spokojenosti s Tvým učením bych tedy rad viděl tady na stránce, když se s nim tak houževnatě oháníš. O takovém průzkumu by mohl také napsat každý, že? 😉

  • Za mě konečně učitel který budí respekt u žáků druhého stupně. Nejen že je zaujme vzhledem ale má i výklad k látce která má hlavu a patu a dokáže naučit. Upřímně co jsi budeme povídat v dnešní době když přijde „seschlý“ učitel do třídy žáci ho neberou vážně naopak když přijde učitel tohoto typu děti to začne zajímat víc než cokoliv jiného a víte proč? Právě protože je jiný… A přesto žáci pod jeho vedením mají lepší známky…. Občas se na to podívejte očima svých dětí…
    A rozhodně komety typu říditelka je jeho máma proto ho nevyhodi bych vynechala za mě naopak palec nahoru jen tak dál a víc takových učitelů. Jdou si za svým cílem a zvládají to učí a zároveň má kapelu…. Cíl který si zvolil no nevím nevím jaký lepší příklad dát dětem

Napsat komentář