NepropásněteVolný časZajímavosti z kraje

Z Milovic až do Terezína. Jedinečná výstava o Miladě Horákové zažila velký zájem

Milovická Základní škola TGM má za sebou mnoho zajímavých projektů a do dalších se pouští v letošním roce a my si je postupně představíme. Dnes začínáme s výstavou, jež je věnovaná Miladě Horákové.

ZŠ TGM má velmi aktivní a činorodý žákovský parlament, který vedou paní učitelky Jana Třetinová a Leona Mikušová. Právě ony ve svém volném čase s dětmi vymýšlejí a realizují velké věci.

Jednou z nich je putovní výstava věnovaná právě Miladě Horákové. Tímto projektem chtěl žákovský parlament připomenout a uctít památku významné české bojovnice za demokracii a spravedlnost. „Výstava zachycuje životní osudy Milady Horákové, sociální pracovnice, právničky, odpůrkyně diktatury, humanistky, která byla oddána sociální spravedlnosti a rovným právům. Od její popravy v červnu uplynulo 71 let. Její odpor proti nacistům a komunistům se stal součástí československého boje za svobodu,“ uvádějí tvůrci projektu, který viděli žáci dalších šesti základních škol, je totiž putovní.

„Výstava byla na Juventě (Milovice), v Kostomlatech, v Lysé nad Labem (ZŠ Bedřicha Hrozného a ZŠ JAK) a v Benátkách nad Jizerou (na obou školách),“ popisuje ředitelka ZŠ TGM Lada Flachsová.

Velký ohlas

Projekt se dočkal pěkného ohlasu stran pedagogů a žáků. Právě v Benátkách nad Jizerou (ZŠ Husovo náměstí) jsme výstavu navštívili s fotoaparátem. Tvůrci pocty pro Miladu Horákovou zde měli podporu stran vedení školy a paní učitelky Běly Burkovcové, která na druhém stupni učí dějepis a český jazyk. „Pro žáky je to už vzdálenější historie, myslím ale, že se jim výstava líbila a toto téma je zaujalo, byť patří mezi ty těžší na výklad i na pochopení,“ komentuje Běla Burkovcová.

Velké finále ale teprve přijde. „Budeme ji od června do září mít přímo v Terezíně v Malé pevnosti,“ zmiňuje za tvůrce Jana Třetinová.

IMG_0392

Obrázek 1 z 15

Související obrázky:

Napsat komentář