SeriályZajímavosti z kraje

Švýcarská klinika v Poděbradech: Kde se točily nejdojemnější scény z Ulice?

Mladá učitelka Magda Procházková v podání krásné Veroniky Čermák Mackové (manželka Hynka Čermáka)… pokud sledujete seriál Ulice, jistě vám ji nemusím dlouze představovat. V poslední době v tomto nekonečném seriálu televize Nova řešila především milostné dilema a rozhodovala se mezi Mirkem (Daniel Bambas) a Prokopem (Ondřej Studénka). Ovšem vzpomenete si i na starší zápletky kolem ní?

Krásně smutné loučení. Herec Daniel Bambas nejen o derniéře Krás(k)y na scéně

Přece jen, když do Ulice nastupovala, představili nám ji především jako barvoslepou slečnu, která umí hrát na klavír a dříve chodila do školy s Terezou Jordánovou (Patricie Pagáčovou). Následně jsme poznali také její matku Zdenu Procházkovou, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnila Yvetta Blanarovičová.

A že měla co hrát… Scénář jí předepsal krutý životní úděl – Alzheimerovu chorobu. Přestože to pro ni i její dceru bylo leckdy náročné, zvládla si najít lásku – Tomáše Jordána neboli Petra Vacka. Nakonec se ale rozhodla svůj život předčasně ukončit prostřednictvím asistované sebevraždy. Nejvíce se to řešilo v epizodách 3907, 3908 a 3909.

Zdena odjela na kliniku ve Švýcarsku, aby důstojně odešla z tohoto světa, než by zapomněla ještě víc, než do té doby. Tomáš jí byl po celou dobu oporou a trpělivě snášel i chvíle, kdy na něj Zdena zapomněla a myslela si o něm, že je jen cizím člověkem. „A sem jezdí hodně Čechů, vy jste Čech?“ ptala se ho zmateně, ale on o ni dál pečoval, jak mohl.

Švýcarsko v Poděbradech

S Magdou to tak jednoznačné nebylo.  S máminým rozhodnutím nesouhlasila a dlouho se s tím nedokázala smířit. Pohádaly se kvůli tomu a Magdě teprve na poslední chvíli došlo, že ať je to jak chce, poslední chvíle maminky na tomto světě přece musí trávit společně, a tak rychle vyjela za ní.

Yvetta kvůli roli několikrát navštívila pacienty v Alzheimer Home na Praze 4, aby mohla roli přesvědčivě zahrát. To se jí skutečně povedlo, a tak není divu, že mnohé divačky tyto díly oplakaly, ostatně dojaly i Yvettinu skutečnou maminku.

Poděbrady

Obrázek 1 z 31

Kolonáda v Poděbradech

Přes slzy tak tehdy asi nikdo neřešil, jak švýcarská klinika v seriálu vypadala. Pravda je ale taková, že štáb si rozhodně na pár scén neudělal výlet do zahraničí, ale zůstal u nás, ve Středočeském kraji. A kde jinde, než v Poděbradech, které už mnohokrát posloužily při natáčení spřáteleného seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.

Když tedy Magda urychleně vbíhá do budovy kliniky, jedná se ve skutečnosti o Hotel Zámeček. Asistovanou sebevraždu tam tedy ve skutečnosti rozhodně nenabízí, ale zato si zde můžete dopřát různé lázeňské kúry a procedury či wellness.

Není divu, že si filmaři vybrali toto neoklasicistní reprezentativní sídlo – zvenku opravdu působí jako zámek a klidně „zahraje“ i Švýcarsko. Okolí je navíc též malebné, u hotelu je totiž i zahrada s fontánkou. Zurčení vody je slyšet i z některých pokojů, což působí relaxačně, tedy pokud zrovna nepotřebujete nutně na toaletu a nemůžete z nějakého důvodu jít.

Míjení v zahradě

Ostatně zahrada je též v Ulici zmíněná, jelikož Zdena a Tomáš jdou na chvíli ven a zrovna v ten moment dorazí Magda. Když je nenajde v pokoji, rozhodne se je hledat na zahradě, ačkoliv ji místní sestřička anglicky upozorňuje, že by se mohli minout, protože zahrada je poměrně rozlehlá. A samozřejmě se opravdu minou, ale bodejť by ne, když ve skutečnosti Zdena na lavičce neseděla v zahradě u hotelu, ale rovnou v parku na kolonádě. To se pak těžko hledá, že? 🙂

Ještě štěstí, že se do záběru nepřimotala třeba Vila Kouřimka, která se roky v Ordinaci objevuje coby vila Valšíkových. To by se nám asi iluze o Švýcarsku rozplynula jako pára nad hrncem.

Vila Valšíkových z Ordinace je kulturní památka. Kde se dali dohromady Adamovská a Štěpánek?

 

 

Záběry z Ordinace: Vila Valšíkových

Obrázek 1 z 13

Vila Valšíkových se v seriálu objevuje od roku 2008.

Související obrázky:

Napsat komentář