Dopravní okénkoNepropásněte

Pražské tramvaje mají »nového dabéra«! Jak hlášení Vondráčka komentují cestující?

Pokud jste tento týden zavítali do hlavního města a využili místní hromadnou dopravu, možná jste si též všimli. Dopravní podnik v pondělí do tramvají nasadil nové hlášení, nyní v podání herce a dabéra Jana Vondráčka.

Příští stanice… Springfield? Nový hlas MHD bude »Vočko« a Mentalista Vondráček

Dlouhou dobu jsme v pražských spojích slýchali hlas paní Dany Hazdrové. Někdejší hlasatelka Rozhlasu namluvila hlášení také v dalších městech – Liberci, Jablonci, Kolíně či Ústí nad Labem.

Loni ale Dopravní podnik hl. města Prahy vyhlásil konkurz na »následníka« a na internetu zveřejnil anketu s ukázkami hlasů čtyř kandidátů, aby veřejnost rozhodla, kdo bude zastávky do budoucna namlouvat. Jako vítěz ze soutěže vzešel Jan Vondráček, český hlas Patricka Janea ze seriálu Mentalista (první řady) či barmana Vočka z animovaných Simpsonových. Aktuálně vám navíc v televizi jeho hlasem dělá chutě fast food KFC ve svých reklamách. 

Pohlazení po duši

Já osobně, jsem mu v anketě velmi fandila a byl podle mě jasnou nejlepší variantou. Hlas tohoto skvělého herce mám moc ráda a moc jsem se těšila, až výsledek poprvé uslyším. Původně jsem slyšela, že to bude již v době adventu, což by mě samozřejmě potěšilo, ale nakonec Vondráčkův hlas v tramvajích poprvé zazněl až v pondělí 9. ledna 2023, přičemž já na to neomylně ten den zcela zapomněla.

Až když jsem usedla do tramvaje, docvaklo mi, že je to tady… Hned jsem nastražila uši a dle očekávání jsem byla nadšená. Nové hlášení je pro mě takové malé pohlazení po duši a skoro mě až popuzovalo, že ostatní cestující mu vůbec nevěnovali pozornost a naopak si hlučně povídali a rušili mé zbožné naslouchání. Nevadí, za chvíli budu asi jednat stejně, zvyknu si a už to pro mě nebude tak výjimečné. Přesto mě výsledek těší, a proto mě zajímalo, jak to vnímají ostatní.

První ohlasy cestujících

Bohužel, první paní, kterou jsem hned v pondělí oslovila po společné jízdě tramvají, nové hlášení vůbec nezaznamenala.  „Nevšimla jsem si. V televizi mluvili o tom, že to bude namlouvat chlap, ale neslyšela jsem to,“ přiznala.

Napodruhé jsem se zeptala jiné dámy, která vystupovala na zastávce Nádraží Vysočany„Nebylo to špatné, ale ono si musí člověk zvyknout. Navíc to bylo víc potichu, nebylo to tak slyšet,“ zhodnotila změnu.

Radost ze změny měla ale například studentka Nikča. „Za mě je nový hlas v tramvaji super, hlavně proto, že mužské hlasy prostě slýchám raději. Je to příjemná změna, na druhou stranu si dovedu představit, že pokud bude ve voze nějak rušno, nějaký vysoký ženský hlas by to překřičel lépe,“ smála se.

Musíte ochutnat: Kachna bez výčitek svědomí

„Hlas herce Jana Vondráčka v pražské MHD jsem slyšela už před časem na jednom krátkém úseku tramvajové linky jezdící přes centrum města, a přiznám se, že mě téměř nezaujal. Pana Vondráčka mám jako herce moc ráda, ale v nahrávkách v MHD mi jeho hlas nezní nijak zvláštně, spíš neutrálně, a poměrně tiše,“ věnovala nám svůj pohled na věc zase Silvia z Prahy.

„Když jsem ho nedávno slyšela již na celé trase tramvajové linky č. 26, zněl mi celkově nevýrazně, ale nehodnotím to špatně. Je to spíš konstatování. Je to asi o zvyku, osobně si ale myslím, že alespoň přes den nebo ve špičce by nahrávky mohly být hlasitější. Přece jen v plné tramvaji je větší ruch a hlas není téměř slyšet. Pan Vondráček má hlas poměrně hluboký, a to je možná příčina, proč zní tiše. Velice kladně hodnotím jeho artikulaci a intonaci, je mu dobře rozumět, ale v určitých situacích by to chtělo přidat na hlasitosti,“ dodala.

Podobně se vyjadřují ostatně i lidé na sociálních sítích – nízkou hlasitost zmiňují v souvislosti s novým hlasem MHD velmi často. Narazila jsem i na vtipné narážky na to, že když pan Vondráček mluví Vočka, mohl by jeho hlasem namlouvat i zastávky. Pak by vše bylo lépe slyšet. Já myslím, že jedna tramvajová linka (možná kopírující trasu nějaké tour de pražské hospody) by tak namluvená být mohla, minimálně pro tu legraci. 

Na to asi nedojde, ale nezbývá než doufat, že by se do budoucna mohla hlasitost hlášení trochu zvýšit. »Praho, prosím, vohul to!«

Videoukázka

A pokud jste výsledek ještě neslyšeli, můžete si poslechnout ukázku ze dvou tramvají zde ->

Související obrázky:

Napsat komentář