Uspěchaný melancholik Roman Tomeš a „Rusalka“ Tomáš Vaněk řádili v Karlíně
„Nic z toho, co jsme tu řekli, neberte vážně!“ Tak to byla slova, která zakončila koncert muzikálových matadorů Tomáše Vaňka a Romana Tomeše na Malé scéně Hudebního divadla Karlín v úterý 25.4. Je možná trochu divné začínat právě koncem, ale já to zkrátka musím říct hned na začátku, jelikož to byl vlastně můj nejsilnější dojem z tohoto večera plného krásných písní. Pánové totiž skutečně celý večer prožertovali, ovšem v takovém stylu, že pro neznalého diváka, by to mohlo být trochu matoucí.
Stačilo by málo a mohli jsme uvěřit, že Roman měl skutečně na začátku zpoždění, že Tomáš měl starosti a oba měli vlastně špatnou náladu („protože byl blbej den a je to blbej koncert“ :)), a proto se mezi sebou špičkovali jako manželé po 30 letech. Klidně jsme mohli váhat, zda náhodou Roman pianistku Kristinu Brachtlovou nevytočil doopravdy a jak se vlastně Tomášovi povedlo, že ji přesvědčil, aby se vrátila na jeviště. Naštěstí bylo ale publikum očividně plné lidí, co se nenechá jen tak něčím napálit a hlavně oba pány dobře zná. I když třeba jen z divadelních rolí či jiných koncertů, kde vystupovali. Tuhle jejich komedii jsme tak všichni docela rázem prokoukli a už jsme se jen smáli.
Spěch, melancholie i sbor
Myslím, že se jim těmi scénkami podařilo hezky propojit jednotlivá hudební čísla, a to především zezačátku, kdy to pánové rozjeli s písní Spěchám. Zaujalo mě, že text se trochu proměnil – místo čaje se v něm pila káva, místo „kámošky“ se logicky zpívalo o kámošovi. Jenže pak už začala různá slůvka či dokonce větší pasáže textů trochu vypadávat a občas to byl trochu zmatek. Je trochu škoda že se to stalo hned v začátku, ale na druhou stranu to byl snad jediný větší výpadek a pak už vše šlo docela hladce. A pokud náhodou ne, byl z toho další drobný vtípek navíc.
Když například Tomáš Vaněk zpíval, že se cítí sám, postupně se mu za zády vyrojila kupa dětí a mladistvých. Sbor zůstal asi po dobu dvou písní a dodal jim správnou atmosféru, než zase odešel. Že se jedná o malé zpěváčky ze Základní umělecké školy Taussigova, nám ale pánové prozradili až v samém závěru v rámci poděkování partnerům. Působilo by na mě asi lépe, kdyby byli představeni už v průběhu koncertu. Je to ale jen drobnost, která zážitek rozhodně nekazila.
Po fingované hádce Romana s Kristinou Brachtlovou došlo na úsek, na který jsem se, přiznávám, hodně těšila. Došlo na původní hudební tvorbu Romana Tomeše – jeho písničky jsem dříve nijak nevyhledávala, ale postupem času se mi dostaly hluboko pod kůži. Dokážou mě pobavit, rozesmát a namlátit do mě nějakou energii ve dnech, kdy ji prostě sama od sebe nemám. Roman v rámci tohoto koncertu zahrál na kytaru pomalejší píseň Melancholik a pak přišla rozjetá a rozpustilá skladba, kterou jsem si přála asi nejvíce – Muž v domácnosti. Škoda že ještě nebyl nějaký další přídavek z tohoto soudku.

