Tipy na výletyZajímavosti z kraje

Čarodějnice přiletí v neděli. O tomto tajemném večeru můžete na spoustu zajímavých akcí

Tajemná čarodejnická noc je tady. Starý pohanský zvyk ožije v noci ze 30. dubna na 1. května. V dnešní době je to hlavně příjemná příležistost k posezení při ohni se špekářkem v ruce.

Pálení čarodějnic má opravdu dlouhou tradici. V minulosti lidé zapalovali ohně především na kopcích, aby o ně poté chlapci mohli připalovat košťata, která následně házeli do vzduchu, aby nějakou tu čarodějku mohli shodit, či alepsoň zahlédnout. Popel z ohňů pak měl mít vliv na lepší úrodu, což není tak daleko od pravdy, protože popel je opravdu dobré hnojivo. Přes vysoké plameny pak dívky i chlapci skákali pro zvýšení plodnosti.

Kolem dveří do stavení hospodář sypal písek, protože čarodějnice pokud chtěla vstoupit, tak musela všechna zrnka spočítat. Kolem vstupů a oken pak obyvatelé domu rozmisťovali pichlavé větvičky. A to pořád není všechno, určitou ochranu měla poskytnout také křída politá svěcenou vodou, kterou se dělaly křížky na dveře. Všechna nová košťata lidé zamykali, aby se k nim čarodějky nedostaly, no a ta stará pak zapalovali a házeli do vzduchu jak uvádíme výše.

Nejen ve Středočeském kraji bude na čerodějnice plno zajímavých akcí. Jejich seznam najdete ZDE.

 

Související obrázky:

Napsat komentář