Seriály

Nejslavnější seriálová budova? Z »Růžovky« z Ordinace je dnes hotel s restaurací

Vysílá již od roku 2005, mnohokrát se již proměnilo nejen obsazení, ale i režiséři a scenáristé… Dokonce se z Novy, které řadu let kralovala, přestěhovala na placené Voyo, což diváci nelibě nesou. Stále ho ale doprovází znělka Někdy stačí dát jen dech, kterou nazpívali Meky Žbirka a Iva Frühlingová. Už jste uhodli, o jakém seriálu je řeč? Správně, nesmrtelná Ordinace v růžové zahradě, která časem dostala do názvu ještě číslo 2. Dnes už, bez debaty – fenomén, o němž vznikly knihy i dokumenty. Snad každý viděl alespoň jeden díl – a kdo říká, že ne, tak ten jich pravděpodobně viděl možná ještě víc.

Za ta léta, co se seriál vysílá, se událo opravdu mnoho změn – nejprve jsme v rámci Ordinace poznávali svět gynekologie, později jsme se přesunuli k dětskému oddělení, chirurgii, plastice či urgentnímu příjmu. A stejně tak se měnila i natáčecí místa, ačkoliv se seriál stále odehrává ve stejném fiktivním městě, zvaném Kamenice. Seriálová nemocnice, byt „šér“, kde se vystřídalo už neuvěřitelné množství nájemník, byt Mázlových či »putovní byt«, který v současnosti obývá Bobo Švarc (a před ním už Barnovi, Mandlová, rodina Suchých, Ota Kovář…) – to vše je součástí ateliérů, které se nacházejí v pražské Hostivaři. Ostatně Ulice je hned v těsné blízkosti Ordinace.

Ovšem nebývalo tomu tak vždy – v úplných začátcích seriálů, když byla Ordinace ještě bez dvojky v názvu, se totiž natáčelo jinde. Prvních 86 dílů vznikalo v prostorách bývalého kina Galaxie v pražských Hájích, což je mimochodem také budova se zajímavým osudem. Galaxie byla prvním multikinem ve střední a východní Evropě, jenže záhy se na ni v záplavě modernějších míst zapomnělo. Nejstarší část posléze sloužila právě jako televizní studio a kromě Ordinace se zde natáčely i semifinále prvních ročníků Česko hledá Superstar, následovaly ale změny majitele a dnes byste tam interiéry „nemocnice v Kamenici“ pravděpodobně už ani nehledali. V současnosti je kino Cinema City trvale zavřené, ale můžete se tu alespoň najíst v asijské restauraci.

Pražské Háje - Bývalé kino Galaxie

Kde je Růžovka?

Ale zpět k Ordinaci jako takové – důležitá byla tehdy v ději samozřejmě i budova „Růžovky“ neboli gynekologické ordinace, obklopená zahradou s růžemi. Tehdy dokonce této budově přidělili falešnou adresu v ulici Alšova – v některých záběrech byla vidět dokonce i cedulka s tímto označením. 

Ovšem kdo by si nevybavil růžovou fasádu, dřevěné dveře a od nich schody dolů a v nejstarších dílech i kamenný oblouk nad vchodem na pozemek. Právě na chodníku před ním tehdy Roman Zach alias dr. Michal Šebek parkoval svůj skútr, co nazýval svým bratrem. Později tu dr. Čížek v podání Ladislava Potměšila parkoval auto, v němž na výlety vyvážel svou milovanou Vendulku – Veroniku Jeníkovou. Tedy, než si krásný vůz půjčila neméně krásná sestřička Kamila v podání Lindy Rybové a nabourala cestou na Slovensko, kam jí bývalý partner unesl syna.

Jistě si ale vybavíte i hlavní postavu prvních dílů – doktorku Gitu Petrovou, kterou ztvárnila Daniela Šinkorová. Vzpomínáte, jak scházela ze schodů z Růžovky dolů a často si dělala starosti – ať již o dceru Sylvu, své pacientky či své milostné trápení s Čestmírem Mázlem alias Petrem Rychlým.

Seriál Ordinace - Růžovka

Později už byla v seriálu vidět jen samotná budova, v jen velmi krátkých záběrech, dokonce jsme ji párkrát viděli i v rekonstrukci, především vždy poté, co v seriálovém ději změnila majitele. Důvod, proč už nám filmaři nezabírali zmíněný oblouk nad bránou, je ale docela prostý – z krásné vily ve stylu art deco s růžovou fasádou se stal Hotel VILLA, přičemž nápis oznamující tuto skutečnost je umístěn právě tam. K hotelu dnes patří i restaurace se zahrádkou, kterou jistě stojí za to především v letních měsících navštívit. Už jen proto, že se jmenuje V Růžové zahradě – za svou seriálovou slávu se tak rozhodně nestydí, ale naopak ji směle přiznává. Nabízí také pestrý výběr jídel i nápojů. Že už byste tam rádi zašli, ale pořád vlastně nevíte, kde to je?

Stejně jako v případě minulého článku o lokacích seriálu ZOO, se pohybujeme v pražských Strašnicích. Adresa „Růžovky“ tedy ve skutečnosti není Alšova, nýbrž Okrajní 981/1 a dojdete tam například od autobusové zastávky Pod Třebešínem. A co je téměř neuvěřitelné? Když zleva obejdete budovu Hotelu VILLA a zahnete do ulice Na Třebešíně, rázem se ocitnete u budovy, která v seriálu ZOO „hraje“ dům pana soudce Kříže neboli Roberta Urbana. Je to vážně jenom za rohem.

Seriál Zoo - budova zoo

Obrázek 1 z 13

Seriál Zoo: Neumannova vila kde ve skutečnosti i v seriálu sídlí ředitelství Zoo ve Dvoře Králové

Autoservis »Vácha«

Trochu delší procházka (zhruba půl hodinky) by to už byla, kdybyste se chtěli po „Růžovce“ podívat ještě na místo, kde v seriálu míval autoservis bratr Gity Pavel Vácha alias David Prachař. Právě v servisu se nechal svádět Danielou v podání Dany Verzichové a na čas kvůli ní opustil svou ženu Kamilu, než si uvědomil, že nejlépe mu bylo přece jen s ní. Toto místo najdeme rovněž ve Strašnicích, konkrétně na adrese Na Hroudě 8, jak se můžeme dočíst i na webu Filmová místa.

Ačkoliv od natáčení prvních dílů seriálu uběhlo již neuvěřitelných 17 let, autoservis na místě stále je. A ani cedule, kterou jsme v Ordinaci, ač  lehce upravenou, vídali, nezmizela. Místo V (coby Vácha) je na ní ale K a cedule se liší i v dalších detailech. Tvůrci si tehdy ještě dost vyhrávali s drobnostmi, na které se dnes už moc nehledí, všimli jste si? A na jaká místa z Ordinace vzpomínáte vy? Možná vám je představíme v dalších článcích… 

 

Seriál Ordinace - Růžovka

Obrázek 1 z 37

Záběr ze seriálové Ordinace - Slavná budova "Růžovky"

Související obrázky:

Jeden myslel na “Nejslavnější seriálová budova? Z »Růžovky« z Ordinace je dnes hotel s restaurací

Napsat komentář