Seriály

Příběh Bartošové jako klasická antická tragédie? Iveta s Annou Fialovou vstupuje na Voyo

Málo mě znáš… Tak zní hlavní slogan k nové (zatím) třídílné minisérii s názvem Iveta, kterou můžeme od pátku 6. května zhlédnout na placeném kanále Voyo. Asi bych nemusela ani dodávat, že minisérie vypráví o známé zpěvačce Ivetě Bartošové, jelikož věřím, že jste o tomto počinu jistě už přinejmenším slyšeli. A o ní pak zcela určitě. Právě v tom jsou ta tři slova „Málo mě znáš“ velmi pravdivá a neoznačují jen píseň, kterou kdysi pro Ivetu složil Ladislav Štaidl. Připomínají nám, že ačkoliv jsme z Ivety každý měli „kousek“ doma, tedy že jsme všichni někdy slyšeli její největší hity a sledovali její životní vzestupy a pády, doopravdy jsme ji neznali. Nevěděli jsme, co se jí honí v hlavě a jak jednotlivé situace prožívá v soukromí. Ani tento seriál nám ji nikdy nemůže představit natolik, abychom řekli, že ji známe, ale možná nám pomůže se na ni dívat zase trochu jinak, možná trochu shovívavěji, s odstupem a zároveň více do hloubky.

Příběh tří dílů, které jsou již natočené a připravené, se bude točit kolem úplných začátků Ivetina života  – kolem její touhy stát se zpěvačkou a být slavnou. Nejprve si bude muset tento sen prosadit u rodičů a posléze pozná nejen úspěch, ale také první velkou lásku – Petra Sepešiho, s nímž tvořila duo, známé především díky společnému hitu Knoflíky lásky.

Zatímco Petra si zahrál Vojtěch Vodochodský (jedná se o syna Ivana Vodochodského – poznámka red.) a řada fanoušků na sociálních sítích se okamžitě shodla, že jeho podoba se Sepešim je neuvěřitelná, daleko těžší to má představitelka titulní role a hlavní hrdinky – Anna Fialová.

Lidé v internetových diskuzích ji neúprosně srovnávají se samotnou Ivetou a tvrdí, že zde se nejvhodnější herečku zvolit nepodařilo. Ovšem je nutno říct, že se nehledala žádná „dvojnice“ Ivety, ale spíše někdo, kdo odpovídá typově a zároveň je natolik talentovaný, že zvládne náročnou roli v příběhu plných zvratů (především, pokud by se opravdu natáčelo i pokračování) ztvárnit přesvědčivě a procítěně. Já osobně v tomhle směru žádné obavy nemám, naopak jsem na výkon Fialové velmi zvědavá, jelikož nemám o jejím hereckém talentu absolutně žádné pochybnosti.

Iveta podle Aničky

„Myslím si, že to byla hlavně neuvěřitelně citlivá a křehká holka s obrovským snem a pílí. Snažila se ze všech sil, aby mohla dělat to, co si vysnila. Pak se dostala do víru showbyznysu osmdesátých let, a zvlášť umělecký svět musel být pro mladé holky docela náročný,“ popsala postavu Ivety Bartošové její představitelka Anna Fialová, vnučka Karla Fialy, jehož proslavila role Limonádového Joea ve stejnojmenném filmu.

„Její začátky v osmdesátých letech si, myslím, moje generace moc nevybavuje. Právě proto to pro ně může být zajímavé,“ míní šestadvacetiletá herečka, která se poprvé před kamerou objevila ve snímku Román pro ženy coby malá verze hlavní hrdinky Laury.

Od té doby už ale uplynulo hodně vody a ona mezitím zazářila ve filmové Lídě Baarové (hrála sestru titulní hrdinky), v seriálu První republika, ale objevila se též v první řadě show Tvoje tvář má známý hlas. Divákům Voya se pak nedávno zapsala do paměti díky roli v seriálu Guru. Kromě toho účinkuje i v divadlech, například ji můžeme v karlínském divadle vídat v muzikálu Legenda jménem Holmes. Pěvecká disciplína jí tak není cizí a nebála se tím pádem v seriálové Ivetě zastat i pěvecké party.

„S Vojtou (Vodochodským  – pozn. redakce) jsme nazpívali všechno a dvě písně jsme odjeli i živě přímo na natáčení,“ prozradila Fialová. Sama se na svět dívá přece jen trochu jinak než její Iveta. Sláva pro mě byla možná kdysi více podstatná. Především jsem ale chtěla dělat práci, kterou dělám. V mládí jsem nejspíš chtěla být trochu slavná, ale vyrostla jsem a chci být v práci hlavně šťastná. Sláva pro mě není tak důležitá,“ prozradila s tím, že se v mnoha situacích považuje spíše za introverta.

Zákaz pouštět si Ivetu

Příběh minisérie ale vnímá především jako univerzální příběh „o holce, která chtěla být zpěvačkou. O holce, která potkala první skutečnou lásku a do toho všeho se musela potýkat se světem slávy a showbyznysem.“ Anna též přiznala, že je vděčná za možnost spolupráce s režisérem, scenáristou a producentem Michalem Samirem, u něhož obdivovala především jeho poctivost a připravenost. „Nechci se dotknout nikoho, s kým jsem dosud spolupracovala, ale pro mě to byla zatím nejlepší práce, kterou jsem absolvovala. Má zajímavé metody a je strašně citlivý vůči hercům. Umí dobře řešit situace. Ležel v tom příběhu přes pět let a vedl nás velmi dobře a citlivě,“ odhalila Fialová.

Sama by se také jistě ráda připravovala na roli dopředu, ale nemohla – dostala totiž právě od Samira jasný zákaz… „Anička měla zakázáno si dohledávat cokoliv o Ivetě a teprve spolu jsme se do toho ponořili přímo v přípravách na natáčení. Zároveň měla zákaz dívat se na cokoliv, co se týkalo další Ivetiny kariéry, protože Iveta v osmdesátých letech absolutně netuší, co přijde, a nesmí to vědět ani Anička,“ odtajnil režisér důvod těchto zákazů.

Také si stál za tím, že kdyby mu rodina Bartošové nedala souhlas s natáčením, s projektem by zkrátka nepokračoval. Její příběh ho upoutal již před delší dobou. „Ivetu jsem začal hodně vnímat v jejím pozdním období, které si asi pamatujeme úplně všichni. Velmi brzo jsem nicméně pochopil, že se dívám na něco mnohem komplexnějšího, složitějšího a dramatičtějšího. V tomto období jsem se jejímu příběhu začal věnovat velmi podrobně. A když skončil, jak skončil, věděl jsem, že jednoho dne bude stát za to ho odvyprávět. Že od začátku cesty v Beskydech až po úplný konec je to vlastně klasická antická tragédie,“ dodal režisér Michal Samir.

V minisérii poznáme Ivetinu rodinu – její rodiče si zahráli Miroslav Hanuš a Alena Mihulová, sestru/dvojče Ivanu pak ztvárnila Eliška Křenková. Do Ladislava Štaidla se převtělil Ondřej Gregor Brzobohatý (který složil i hudbu), roli manažera představoval Igor Chmela. Dále se v Ivetě objevili i Daniel Kadlec, Jana Boušková Jan Vondráček, Mia Petráčková, Terezie Holá, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Petr Vydra, Miroslav Hruška, Marta Dacingerová a další. Za kamerou stál Martin Douba, o kostýmy se postarala Jarmila Dunděrová a o masky Lenka Nosková

Štáb natáčel na řadě míst po celé republice, kromě Prahy si v Ivetě zahrála i města Kladno, Ústí nad Labem, Mníšek pod Brdy, Beroun, Frenštát a další. O tom ale více zase až příště!

Minisérie Iveta

Obrázek 1 z 13

Vojtěch Vodochodský jako Petr Sepeši a Anna Fialová jako Iveta Bartošová

Související obrázky:

Jeden myslel na “Příběh Bartošové jako klasická antická tragédie? Iveta s Annou Fialovou vstupuje na Voyo

Napsat komentář