Seriály

Dům na Krocínce, plot už v Hostivaři… Kde bydlel Čestmír Mázl z Ordinace?

Opět nám to nedalo a vracíme se k seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Minule jsme se byli podívat u budovy, která si zde zahrála v podstatě titulní roli – slavnou Růžovku. Objevovala se v ději opravdu hodně let, ale v posledních letech už ji tam bohužel nevídáme. Jsou ale další místa, která máme s Ordinací neodmyslitelně spjati, jelikož je tam vídáme už dlouhé roky. Například byt Mázlových, co v současných dílech, které se vysílají na Voyo, obývá především Alena (Michaela Badinková) s dětmi. Vrátil se sem též Jakub Mázl (Ladislav Ondřej), který v seriálu vystupuje už téměř od samého začátku. Poprvé jsme ostatně Jakuba viděli ve 47. díle první řady, když ho jeho táta Čestmír (Petr Rychlý) nachytal v parku s cigaretou.

A od té doby uplynulo vážně už hodně vody, jak v reálném životě, tak v seriálové Kamenici. Jakubovi zemřela maminka Marcela (Alena Štréblová), posléze přišel i o náhradní mámu Gitu (Daniela Šinkorová) a po pár letech přišla další smrt – tentokrát Magdy Mázlové (Markéta Plánková). Té sice „mami“ neříkal, ale měl s ní i tak blízký vztah, a tak po ní pojmenoval svou dceru Magdičku. Jelikož ji s Lindou Kalinovou (Katka Pechová) měli velmi mladí, o Magdičku se velkou měrou staral Čestmír, který měl na starosti ještě podobně starého synka Mikyho. V nových dílech dokonce Miky o Magdičce mluví jako o „ségře“, i když jsou ve skutečnosti strýc a neteř. Trošku zamotané? To už tak bývá u postav, které v seriálu zůstávají dlouhou dobu…

Ostatně Petr Rychlý byl v Ordinaci už od prvního dílu a hrál tam neuvěřitelných 17 let, než v díle s číslem 1045 oznámili smrt jeho postavy, gynekologa a primáře Čestmíra Mázla. Jelikož se ale v ději stále nenašly jeho ostatky, fanoušci hojně spekulují o tom, že se jedná o omyl a Čestmír se časem zase vrátí. Zda je na tom něco pravdy, nebo je to jen zbožné přání, se asi ještě dozvíme.

Trochu si teď ale na Čestmíra a jeho seriálový osud zavzpomínáme – začínal jako doktor na gynekologickém oddělení a posléze několikrát získal i ztratil primariát, ale jeho osobní život se také rozkrýval postupně. Vídávali jsme ho především na nemocničních chodbách a v primářovně, ale kde má domov, jsme dlouho nevěděli. Po rozpadu manželství se nastěhoval do domu Gity, a sice od ní v krizi utekl na chalupu (kterou jsme nikdy neviděli, jen se o ní mluvilo), nakonec se ale usmířili a on odtamtud definitivně odešel až po smrti Gity. Nějakou dobu s Jakubem bydleli v Kopečné – že už si nepamatujete, o co šlo? Původně to byl dům doktora Kroupy alias Davida Suchařípy. Taková chalupa, z níž jsme vídali především kuchyň a jídelnu a občas jsme se podívali i na zahradu nebo k vratům, to když Kroupa s malým synem Toníkem přijeli na kolech.

Když se Kroupa odstěhoval do Brna, do Kopečné přišel Čestmír. A právě tam také postupně narůstala láska mezi Magdou a Čestmírem – právě zde mu Magda soškou čápa oznámila své těhotenství, bohužel o miminko pak přišla a zkoušeli adopci. Ani ta ale nevyšla a později se tak Magda podrobila gynekologické léčbě v cizině, aby mohla počít a donosit zdravé dítě. Nakonec se to podařilo a Magda přivedla na svět Mikyho. Rodila ho sice v autě (za trochu dramatičtějších událostí), ale v té době už jako rodina bydleli v bytě, o němž je dnes řeč. Obvykle z něj vídáme především hlavní místnost, která v sobě snoubí obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Případně občas nakoukneme i do ložnice.

Pokud budovu vidíme zvenku, vždy na nás zasvítí její oranžová omítka. Jedná se o poměrně moderní dům, ale kde takový hledat, ptáte se? Ačkoliv v ději samozřejmě v seriálové Kamenici, tak ve skutečnosti se nachází v Praze. Jak odhalil web Filmová místa, jedná se o dům na adrese Na Vysočanských vinicích 16, na Krocínce, kousek od Proseka. Já sama bydlím nedaleko, a tak pro mě bylo docela zajímavým zjištěním, že bych k Mázlovým došla klidně i pěšky, kdyby tedy byli skuteční. Byla by hezká náhoda, kdyby nějací Mázlovi skutečně na této adrese žili, ovšem při pohledu na zvonky jsem bohužel na žádné nenatrefila.

Nevím, zda si vzpomenete také na seriálovou linku Jany a Dany, dvojčat, která u Mázlových jednu dobu dělala chůvu. Respektive Dana (Agnes Branna) byla na pozici přijata, ale odjela za prací do ciziny, zatímco Jana (Teresa Branna) ji zastoupila a svým elánem okouzlila i Čestmíra. V jednom vánočním díle si Jana alias falešná Dana zahrála i na Ježíška, ale jelikož ji zdržela policejní hlídka, nestihla vše připravit přímo v bytě Mázlových. Překvapení se stromečkem tak přichystala rovnou na ulici, jenže teď přijde ten háček – tvůrci tuto scénu nenatáčeli na Proseku či na Krocínce, ale v Hostivaři (podle Filmových míst je to křižovatka ul. V Nové čtvrti a U Branek). Dům na jednom místě, plot před ním přes celou Prahu. To byl zase tak trošku podfuk na diváky, že? A nebyl zdaleka poslední.

Ostatně seriálovou Kamenici si zahrálo opravdu neuvěřitelné množství míst. Karlín, Vysočany, Hostivař, Dubeček, Říčany, Kolín, Benátky nad Jizerou, Poděbrady… A mnoho dalších lokalit. A jak místo z tohoto seriálu zaujalo vás?

Záběry z Ordinace: Byt Mázlových

Obrázek 1 z 11

Čestmír a Miky

Související obrázky:

Jeden myslel na “Dům na Krocínce, plot už v Hostivaři… Kde bydlel Čestmír Mázl z Ordinace?

Napsat komentář