Zajímavosti z kraje

Lysá má za sebou první školení se Signály. Všechny velmi zaujalo

V úterý 7. listopadu proběhlo v Lysé nad Labem první školení zprostředkované společností Society for all v rámci projektu Signály. Jednalo se o představení Focus Boxu – speciálního nástroje, který ulehčuje komunikace s dítětem a pomáhá vytvořit bezpečnou atmosféru nejen pro dítě, ale také pro pracovníka, který s dítětem vede rozhovor. 

Účastníci školení se sešli v podkroví staré radnice v Lysé nad Labem už v devět hodin ráno. Čekalo na ně příjemné prostředí zrekonstruovaného konferenčního prostoru, skvělý lektor Velkého vozu Sever Michal Sirka, jenž školení nabízí, i něco dobrého k jídlu a k pití. 

Anděl Páně přilétl do Karlína: Ďábelsky skvělý Lambora a pár zázraků

 

Během celodenní akce se přítomné školy, neziskové organizace, ale třeba i zástupci OSPOD, či Policie ČR dozvěděli, co všechno Focus box obsahuje. Vyzkoušeli si také jak jednotlivé komunikační techniky používat. 

Třináctiletý Pepa

V samém závěru školení pak všechny čekal úkol z praxe, kdy se účastníci rozdělili do skupin. Jeden z nich představoval vždy dospělou osobu, která má pracovat s dítětem s těžkým životním osudem a druhý měl za úkol vcítit se do role dítěte. 

Například u jedné dvojice se jednalo o „zaměstnankyni azylového domu“ a „třináctiletého Pepu“, který s maminkou v azylovém domě žije. Pepa má rozvedené rodiče a matka o něho příliš nejeví zájem, přičemž dává peníze současnému partnerovi, který je utrácí za alkohol a Pepíka bije. 

Mrkněte jak vypadala Exotika i na to, co nás na Výstavišti v Lysé čeká dál

 

V modelové situaci se každý vžil do své role a zkusili si tak dialog, který by mohl reálně nastat. Účastníci kurzu odcházeli nadšení a většinou projevili zájem o vlastní Focus box, který jim bude užitečný při dennodenní práci. Díky projektu Signály byl některým účastníkům Focus Box zakoupen a předán ihned po školení tak, aby ho mohli začít v praxi využívat co nejdříve.

Další akci Signály v Lysé plánují na konec listopadu. Ve dnech 29. a 30 11. proběhne kurz facilitace.  Proškoleni tak budou další odborníci v Lysé, kteří do budoucna budou schopni vést případová setkání na školách. Cílem projektu Signály je včasná identifikace ohrožených dětí a budování mezioborové spolupráce při řešení konkrétních případů. Využívání mezioborových případových setkání zejména na půdě škol či neziskových organizací jsou jedním z mnoha kroků, jak cíle projektu naplnit.

Související obrázky: