DivadloNepropásněte

Pohyb, tanec i meditace: Pozvání na netradiční inscenaci Kaleidoscope

V dnešní rychlé době je stále těžší zpomalit a uklidnit se. Nová inscenace Kaleidoscope, která bude mít v pondělí premiéru v zahradě HAMU na Malostranském náměstí, vám ale tuto možnost dá.

„Přijďte se naladit. Vydechnout a nadechnout. Zažít příjemný pocit souznění s okolním parkem, ale i rytmem svého srdce,“ takto autorka Veronika Knytlová zve na svou novou inscenaci.

Svůdná violoncellistka i duet z Fantoma ve třech… Jak se povedl dvojitý narozeninový koncert v Karlíně?

Nejen meditace

Bude se jednat o zážitek na hranici performance, workshopu a meditace. Účastníci si za pomocí webové stránky, mobilu a sluchátek můžou vybírat mezi šesti zvukovými stopami, namíchat si tak hudbu podle sebe, nechat se vést hlasem režisérky a jejími pokyny a věnovat se pozorování zcela obyčejných věcí. Tak obyčejných a samozřejmých, že jsme se už odnaučili je vnímat.

Inscenace pracuje s webovou stránku, na níž si divák může volit a libovolně přepínat mezi šesti zvukovými stopami, namíchat si hudbu podle svého přání, a sám se tak stává tvůrcem vlastního zážitku. „Divák je bez nátlaku vyzýván k přímé fyzické účasti na dění kolem sebe, vybízíme ho tak k všímavosti a zaměření pozornosti. Kaleidoscope může být tedy pro někoho kromě performance i meditací,“ říká choreografka, režisérka a tanečnice Veronika Knytlová.

Inscenace Kaleidoscope tematizuje všeobecné možnosti svobodné volby, jejích hranic a úskalí, klade otázky ohledně jednoduchosti emocionální manipulace. Kaleidoscope je ale především o pohybu, který vychází z jednoduchého pohybového slovníku a asociací. Jednou z šesti zvukových stop je totiž hlas Veroniky Knytlové, která živě divákům nabízí jednoduché, ale promyšlené sledy pokynů. Divák má možnost zůstat jen pozorovatelem, nebo naopak pojmout zážitek jako workshop. Inscenace je vhodná pro děti i pro anglicky mluvící publikum (na výběr bude totiž i zvuková stopa s hlasem tlumočníka, který bude pokyny simultánně překládat do angličtiny).

„Hlavní síla Kaleidoscopu spočívá především v jeho něžné citlivosti a osobní i vzájemné propojenosti v dnešním bezohledném, uspěchaném, zrychleném světě. Cílem není dosažení dokonalého výsledku za každou cenu. Chce být živoucím příkladem toho, že není třeba pouze vybroušené taneční techniky, aby vytvořený pohybový obsah byl pro vnějšího pozorovatele zajímavý a vysoce sugestivní,“ doplňuje Knytlová.

V Hořovicích připravili zajímavou výstavu. Startuje již v pátek

Neviditelné děti

Součástí performance Kaleidoscope, co navazuje na předchozí inscenaci Veroniky Knytlové s názvem Možnosti spříznění z roku 2021, bude též skupina tanečníků, kteří splývají s davem. Jsou to především studenti druhého ročníku Katedry nonverbálního divadla HAMU, kteří si říkají Neviditelné děti, dále pak tanečnice Aneta Bočková a tanečník Taro Tamura. Všichni tito talentovaní umělci v minulosti prošli tanečně pedagogickým vedením Veronika Knytlové.

Na hudební složce inscenace spolupracuje hudebník a sound designer Martin Tvrdý. Dramaturgicky se na Kaleidoscopu podílela tanečnice Daniela Kolková. Tvorbu webu se zcela jedinečnými možnostmi má na starost Tomáš Javůrek.

Tato jedinečná inscenace měla předpremiéru v červnu 2023 na HAMUfestu. Nyní ji čeká premiéra – 18. září v 19:00 v Meditační zahradě HAMU. Chcete to zažít? Vstupenky již nyní na GoOutu.

Inscenace Kaleidoscope

Obrázek 1 z 8

Kaleidoscope se dočká premiéry v Meditační zahradě HAMU. Foto: Adéla Vosičková

Související obrázky:

Napsat komentář