Lifestyle

Nemoci řádí všude, zachovejte si zdravou imunitu. Víme jak na to

Hledáte cestu ke správnému fungování imunity? Co můžete každý den udělat pro zdraví? Jak
podpořit váš imunitní systém? Chcete žít zdravým životním stylem? Uveďme si, jaká pravidla pro
zlepšení imunity je potřeba dodržovat. Určitě jezte vyváženou a pestrou stravu, která je bohatá na
vitamíny, minerály a další živiny nebo můžete zdraví prospěšné látky získat z potravinových doplňků.
Více informací o zdravém životním stylu a imunitě se dozvíte v tomto článku.
Podpořit svou imunitu můžete především dostatečným a kvalitním spánkem. Pravidelně sportujte
a věnujte se pohybu. Při aktivním sportování dodržujte speciální jídelníček a jezte vhodné doplňky.
Dobře se oblékejte a nevystavujte se zbytečně dlouho vlivům chladného či příliš teplého počasí,
špinavému ovzduší, ale záměrně se můžete věnovat krátkodobému otužování a pobytu v sauně nebo
aromaterapii.
Dobré je dbát o řádnou hygienu. Myjte si pravidelně ruce, používejte antibakteriální mýdla nebo
gel. Omývejte si důkladně ovoce, zeleninu i maso. Nejezte zkažené potraviny. Nebuďte záměrně
v kontaktu s nemocnými lidmi. Snažte se chránit před infekcemi, bakteriemi, viry, jedy a parazity.
Oslabenou imunitu mají lidé z důvodu zvýšeného pracovního náporu, ti co jsou po operaci nebo mají
špatné stravovací návyky. Omezte pití alkoholu, slazených nápojů a kávy, zamezte kouření. A
nezapomeňte na to, že je důležitá duševní pohoda, klid a život bez stresu, což má velký vliv na celkové zdraví.

Luštěninové polévky prohřejí i zasytí. Jak na ně?

Získanou imunitu lze získat proděláním choroby či očkováním. Chraňte se očkovacími vakcínami a nedejte nemocem šanci. Jaké jsou důležité vitamíny a minerály pro imunitní systém? Zmiňme významné vitaminy C a D a mezi minerály vhodné pro posílení imunity patří zinek a selen. Ale celé spektrum vitamínů a minerálů, stopových prvků ve správně vyměřené denní dávce nám zlepšuje obranyschopnost. Uveďme si zásadní informace o těch nejdůležitějších vitamínech a minerálech.

Vitamín C je stavební prvkem pro zdravý a správně fungující imunitní systém. Dospělé tělo
potřebuje denně 80-100 mg a děti si vystačí s 50-90 mg denně. V praxi se doporučuje 500 mg denně u dospělých a u dětí až 250 mg. Přijímáme ho ve stravě, pokud chcete zvýšit jeho příjem, je vhodné vybrat doplňky stravy. Vitamín C je obsažený hlavně v ovoci a zelenině. Nejvíce ho najdeme v černém rybízu, kiwi, citrusovém ovoci, paprice, květáku, brokolici nebo kapustě. Variantou je pak samozřejmě také suplementace s využitím doplňků stravy obsahujících vitamín C.

Vitamín D je důležitý k normální funkci imunitního systému dětí i dospělých. Dále je nepostradatelný pro vývin a stav kostí a zubů. Přispívá k normální hladině vápníku v krvi. Podílí se na procesu dělení buněk. Pomáhá spouštět v těle ochranné a obranné procesy. Pro zdravý vývoj kostí a imunity u dětí je doplňování vitaminu D nejzásadnější v prvním roce života, proto je nutné ho užívat již od narození, postačí jedna kapka denně.
Podpořte svoji imunitu a poskytněte jí dostatek vitamínu D. V kterých potravinách ho najdeme?
Zkuste na živiny bohatá vajíčka, ve žloutku najdeme minerály, vitamíny, a především vitamín D.
Živočichové produkují vitamín D3. Jediným rostlinným zdrojem vitamínu D2 jsou houby, ale museli
bychom jich sníst hodně, abychom pokryly denní potřebnou dávku. Přímým zdrojem jsou tučné mořské ryby a plody, především krevety. Nejvhodnější je rybí olej, v tuku se totiž vitamín D koncentruje nejvíce. Dnes je rybí tuk běžně dostupný v kapslích. Další potravinou bohatou na vitamín D, kterou můžete zahrnout do svého jídelníčku, je mléko a mléčné výrobky.

Bylinky – zklidníte díky nim dýchací cesty i nervy. Které použít?

Pro imunitní systém je důležitá i hladina minerálů, zejména užívejte zinek a selen. Zinek má
protizánětlivý účinek. Dostatek tohoto minerálu snižuje riziko infekcí a to i respiračních. Zdrojem zinku jsou především potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako je hovězí maso, luštěniny, celozrnné obiloviny. Selen najdete také v luštěninách, česneku, hruškách, masu, mořských plodech a řasách, rybách, mléčných výrobcích, sýrech, avokádu, para ořechách, vejcích či celozrných obilovinách.
Přinosný je pro lepší imunitu, ale také pro nehty, vlasy a činnost štítné žlázy. Podle nejnovějších výzkumů 70% imunitního systému sídlí ve střevě. Důležitá je podpora střevní imunity podáváním vhodných kmenů probiotik, čím více druhů „hodných“ bakterií pro posílení imunitního střevního systému, tím lépe. Nemoc, stres, antibiotika dávají bakteriím zabrat a v těle může nastat nedostatek. Naštěstí je můžeme doplnit a užívat probiotika ve formě kapslí. Probiotika ve formě kapek mohou užívat narozené děti. Střevo, správné zažívání a trávení můžeme podpořit užitím vlákniny ve
stravě (zelenina, ovoce, luštěniny), vhodná je například jablečná, z kořene čekanky (inulin), ze semen
jitrocele indického (psyllium). Doporučuji jíst Kimchi, kysané zelí a pít Kombuchu nebo kefír.
Nezapomeňte, že zdravé střevo je základ celkového zdraví.
Pro podporu imunity na internetových eshopech, v obchodech zdravé výživy a v lékárně můžeme
koupit různé potraviny a doplňky stravy. Vhodné je užívat multivitamín se souborem minerálů, vitamínů a antioxidantů pro pokrytí denní výživové potřeby nebo užívejte proti stresu samostatně hořčík s vitamínem B6 v jedné tabletě. Dále doplňujte železo, které je důležité obzvláště pro dívky a ženy a pro všechny, kteří nejí maso. Nejen v zimě zvyšte příjem Omega 3 mastných kyselin (DHA, EPA). Omega 3 mastné kyseliny jsou protizánětlivé. Mají pozitivní účinky na zdraví mozku, očí, srdce, cév. Nejznámější doplňky nebo potravinami pro lepší imunitní systém jsou rakytník, echinacea, česnek, kolostrum, Cistus incanus, houba Reishi, zázvor nebo kurkuma.

Velké náhody, velké hvězdy a romantika převálcovaná humorem… Jaký je film Vánoční příběh?


Rakytník řešetlákový obsahuje vysoký podíl vitamínu C a podporuje správné fungování
imunitního systému. Dále v něm najdeme vitamín A, D, E, K a P, betakaroten a vitamíny B1, B2 a B6. Užívejte ho při nejrůznějších virózách, kdy potřebujete podpořit imunitu. Má i další účinky: prospívá trávení a správné funkci krevního oběhu a průchodnosti cév, příznivě působí na kardiovaskulární systém a zdraví naší pokožky. Echinacea neboli třapatka je velmi známá léčivá bylina ze Severní Ameriky. Pro výrobu léčiv se využívá třapavka nachová nebo úzkolistá. Echinacea je nejvíce známá pro své příznivé účinky na imunitní systém. Podle výzkumů a četných studií bylo zjištěno, že zvyšuje produkci bílých krvinek, a
proto tato rostlina pomůže v boji proti infekcícm, bakteriím a virům. Podporuje přirozenou
obranyschopnost. Díky ní se rychleji zotavíte z nemoci. Používá se nejčastěji k prevenci a léčbě běžného nachlazení. Pozitivně působí na dýchací systém a normální zdravé fungování dýchacích a močových cest.

Na posílení imunity nejvíce zabírá obyčejný česnek, který je skvělý prostředkem v boji s
nachlazením a chřipkou. Má silné protizánětlivé, antibakteriální a antivirotické účinky. Studie prokázaly pozitivní účinky pravidelné konzumace česneku v souvislosti se zlepšením celé řady nemocí. Obsahuje  alicin, což je sloučenina, která bojuje proti mikrobům způsobujících infekci. Léčí kardiovaskulární choroby, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, problémy s trávicí soustavou, zažíváním, tedy s žaludkem a se střevy či cukrovku. Pomáhá při kousnutí hmyzem a v boji s alergiemi, astmatem a ekzémy.
Kolostrum pro podporu imunity můžou užívat děti i dospělí. Jedná se o doplněk stravy
živočišného původu. Je to první mateřské mléko vylučované krávou těsně po porodu. Telátko nemá po porodu žádnou imunitu, proto je i toto hovězí mlezivo 40krát silnější, než lidské. Kolostrum představuje velmi účinný komplex již hotových protilátek s okamžitým účinkem na obranyschopnost organismu. Látky v něm aktivně povzbuzují imunitní systém. Užívá se buď v kapslích nebo tekuté. Toto nejsilnější přírodní antibiotikum obsahuje vitamíny, minerály, látky poskytující přímou ochranu proti bakteriím, virům, plísním. Jsou v něm proteiny (růstové faktory, imunoglobuliny) a enzymy. Podle lékaře Milana Čarvaše při akutním stavu chorob je nejdůležitější podávání Kolostra tekutého, protože to obsahuje mimo jiné již hotové obranné látky typu imunoglobulinů, které neutralizují viry, toxiny bakterií. Dodá hotové obranné dávky a tím urychlí podporu imunitního systému a léčbu nemoci.
Houbu Reishi je vhodné jako potravinový doplněk užívat pro lepší imunitu, ale i při rakovině,
hepatitidě, cukrovce, kardiovaskulárních a oběhových poruchách, má antivirové, antibakteriální a protinádorové účinky, upravuje hmotnost a zklidňuje psychiku. Celkově zvyšuje mentální schopnosti a vitalitu.

Cistus incanus se vyrábí jako čaj, kapsle nebo sprej. Rostlina obsahuje polyfenoly, které mají schopnost detoxikovat organismus, zvyšovat obranyschopnost, bránit tělo před nežádoucími vlivy, působí protizánětlivě. Je účinný v boji se všemi druhy virů. Je vhodný pro všechny, kdo jsou citlivý na změny počasí a často podléhají nachlazení a virózám nebo mají oslabenou imunitu. Zázvor je jednou ze superpotravin, která obsahuje vitamíny A, B, C, E a minerály (sodík, horčík, vápník, železo, draslík). Moderní výzkumy prokazují, že má antibakteriální, antivirové, protizánětlivé a protiparazitické účinky. Při nachlazení si udělejte čaj, je vhodný i pro lepší zažívání a hubnutí. Pro zdravé fungování naší imunity můžeme užívat pravidelně kurkumu. Doporučená denní dávka je jedna čajová lžička pro dospělého člověka. Můžete si ji přidávat do jídel, polévek nebo pít ve formě čajů. Základ imunity je ve správné životosprávě. Vhodné je jíst takzvané superpotraviny. Pro imunitu je důležitá pravidelná detoxikace organismu neboli pročištění těla od škodlivých látek. Pro detoxikaci
můžete užívat superpotravinu a řasu s názvem Chlorella. Doplníte díky ní potřebné látky jako chlorofyl, vitaminy A, B1,B2, B6, hořčík, vápník, železo, bílkoviny. Působí pozitivně na střevní mikroflóru. Velké množství chlorofylu, minerálů a vitamínů najdeme i v mladém ječmeni, který snižuje překyselení těla a je skvělý pomocník při hubnutí a budování zdravějšího těla. Ječmen je i ideální kombinovat s chlorelou a spirulinou. Spirulina obsahuje množství vitamínů – A, B1, B2, B3, B6, B9, C až po vitamín E a ve svém složení má zastoupeny i proteiny.

Svojí psychickou i fyzickou odolnost můžete nakopnout i superpotravinou s názvem Maca. Kořen této rostliny obsahuje hodně vitamínů B1, B2, B6, vitaminy C a E, řadu stopových prvků a minerálů jako je vápník, železo žinek, draslík. Při detoxikaci organismu, pro posílení jater a pro správnou funkci žlučníku je výborným pomocníkem ostropestřec mariánský.
Nastartovat den bychom měli vhodně vybranou snídaní. Ideální jsou kaše, müsli a cereálie. Už jste vyzkoušeli snídaňové ovesné vločky? Jsou velmi zdravé, proto patří mezi oblíbené potraviny sportovců a výživových specialistů. Tvoří základ výživy atletů, zejména vzpěračů. Proč byste je měli zařadit do každodenního jídelníčku? Představují perfektní zdroj energie a živin. Ovesné vločky jsou lehce stravitelné a mají vysoký obsah bílkovin. Obsahují zdraví prospěšné látky jako nenasycené mastné kyseliny, vitaminy B1, B6 a E, železo, vápník, fosfor a lecitin. V rámci výzkumů je prokázáno mnoho kladných zdravotních účinků. Ovesné vločky jsou známé svým obsahem lehce rozpustné vlákniny, která reguluje cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak. Oves blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Vhodné je jíst při hubnutí. Díky konzumaci vloček se vám zlepší pleť. Ale hlavně přispějí k prevenci před nepříjemnými zdravotními komplikacemi a kvalitní stravou se vám tím zlepší i vaše imunita. Pro zdravý ranní jídelníček je vhodné konzumovat proteinové kaše s chia. Proč jíst chia semínka a zařadit je do našeho jídelníčku? Jedná se o velmi nutričně kvalitní potravinu. Chia semínka jsou zdrojem omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin a obsahují vysoký obsah vlákniny, bílkoviny, antioxidanty a vápník. Díky svým výživovým vlastnostem jsou zařazena mezi superpotraviny. Celkově jezte hodně zeleniny a ovoce, kde je plno vitamínů, minerálů, antioxidačních látek, které jsou prospěšné pro lepší imunitu.

Pro zlepšení zdraví a imunity myslete pozitivně a každý den žijte aktivně. Dodržujte zdravý
jídelníček a doplňujte vitamíny a minerály v potravinových doplňcích. Dodržujte pitný režim.
Nezapomeňte, že nemocem je potřeba předcházet a budovat si každý den zdravý imunitní systém, který bude odolný vůči všemu škodlivému. Nakupujte si kvalitní nutričně bohaté superpotraviny. Denně se věnujte pohybu. Choďte na procházky, pravidelně sportujte nebo zajděte do fitka. Přeji vám, ať se vám daří žít zdravý životní styl a každý den si budujte pevné zdraví a lepší obranyschopnost nejen díky kvalitním potravinám a doplňkům stravy.
Sepsala Jana Horáková

Související obrázky:

Napsat komentář