Volný časZajímavosti z kraje

Filmové a seriálové podfuky: Kde je Nemocnice Centrum ze seriálu Chlap?

Sledovali jste někdy něco v televizi a trochu jste zpozorněli, když se tam objevilo nějaké místo? „No, vždyť to vypadá úplně jako na hřišti tady za barákem… Ale z tohohle úhlu už je to jinde!“ Neřekli jste si to někdy? Nebo naopak – nepřipadalo vám nějaké místo v televizi povědomé, ale nemohli jste přijít na to, kde by to mohlo být, nebo odkud ho znáte? Přiznám se, že já se na to občas zaměřím. A i když jen málokdy skutečně nějakou takovou natáčecí záhadu rozluštím, vždycky mě minimálně zajímá, jak to ve skutečnosti je. U nás doma se navíc vždycky říkalo: „Jó, filmaři, těm se nedá věřit.“ Právě ve smyslu, že dokážou divy – jako jeden příklad za všechny mě napadá, když ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny Luboš (František Němec) běží z Národního divadla a v dalším záběru už je u domu, který je na Petřinách. Že by běžel tak daleko? Je to samozřejmě dějová zkratka, ale může to působit i jako takový menší podfuk. Do budoucna bych vám proto chtěla některé takové „podfuky“ poodhalit.

První přišel na řadu nový seriál TV Nova Chlap, který je možné s týdenním předstihem sledovat i na VOYO. Už jsem o něm mluvila v jednom z předchozích článků, kde jsem hodnotila jeho první dva díly – a to především z hlediska scénáře a obsazení.

Tentokrát se přece jen zaměříme na něco jiného – podíváme se Chlapovi „na zoubek“ a zjistíme, kde se natáčel. Už v prvních dílech mě zaujala především budova nemocnice, kde se odehrává stěžejní část děje. V ději se jmenuje Nemocnice Centrum a samozřejmě v Praze „špitál“ s takovým názvem nikde nenajdete.

Kde tedy herci v čele s Tomášem Maštalírem či Jitkou Ježkovou natáčeli? „Tato stavba má obrovskou rozlohu, a to přes 1 000 metrů čtverečních a zvenku byste ji v žádném případě nepoznali. Je totiž umístěná v ateliéru nedaleko Prahy v Panenských Břežanech. Na to, jak enormní svou rozlohou a komplexností je, jsme ji stihli postavit a uvést do provozu opravdu rychle. První práce na místě začaly v polovině srpna a v říjnu už se v hotovém ‚komplexu‘ natáčelo. A to v ní máme ještě spoustu atypických prvků, které pro filmové kulisy nejsou úplně typické, jako například schodiště,“ prozradil pro Středočeský magazín hlavní architekt seriálu Jaroslav Holota. „Inspiraci pro Nemocnici Centrum jsme čerpali po celém světě včetně pražského Motola. Přihlíželi jsme ale také k italské seriálové předloze,“ dodal.

Zevnitř Břežany, zvenku Pankrác

Jak je i z jeho slov patrné, i kdybyste si do obce Panenské Břežany v okrese Praha-východ zajeli, tak budovu, která by se podobala Nemocnici Centrum, byste tam hledali marně. Venkovní tvář seriálové nemocnici totiž propůjčila budova, která se nachází úplně jinde – a to na Praze 4. Konkrétně se jedná o kancelářskou budovu Parkview na Pankráci. Místo interny, kterou má v seriálu pod palcem MUDr. Marek Sýkora v podání Jiřího Dvořáka, uvnitř sídlí třeba firmy Grant Thornton, CISCO SYSTEMS, Contract Management a další.

Ostatně, skutečnou polohu budovy může na záběrech v seriálu prozradit i fakt, že je zde vidět i nedaleký Hotel Panorama. Jak by vám jistě potvrdili i zaměstnanci kanceláří z Parkview, přímo naproti budově se rozkládá Centrální park Pankrác, což nám tedy (přinejmenším zatím) záběry z Chlapa neukázaly. Já jsem se tam ale vydala na menší procházku a zaujalo mě především to, že se parkem dalo dojít téměř až k sídlu České televize na Kavčích horách. Kdysi jsem na takzvané „Kavky“ jela, ale žila jsem v domnění, že se tam dá dojet jen autem či autobusem a v případě pěší trasy není o co stát. Ale teď můžu říct, že je! Park je moc pěkný a nechybí zde ani hřiště či kavárna.

Ale zpět k Chlapovi – moderní budova na Pankráci totiž není zdaleka jedinou lokací, kde se natáčelo. Například ve 3. díle, v němž se řešil případ pacienta v podání Jana Teplého ml., co tajil manželce jisté aspekty svého života, jsme se na pár záběrů podívali i do Lužce nad Vltavou v okrese Mělník. A také v dalších dílech ještě nějaká místa ve Středočeském kraji Chlap „navštíví“.

Kde se ještě natáčelo?

  • Lom Velká Amerika (6. díl)
  • Psí útulek Bouchalka, Buštěhrad (8. díl)
  • Skate park Líbeznice (9. díl)
  • Nádraží v Kralupech nad Vltavou (12. díl)

Budova Parkview na Pankráci

Obrázek 1 z 12

Budova Parkview na Pankráci dostala v seriálu nápis Nemocnice Centrum.

Související obrázky:

2 komentáře: „Filmové a seriálové podfuky: Kde je Nemocnice Centrum ze seriálu Chlap?

Napsat komentář