RozhovoryZajímavosti z kraje

Režisér dětského představení Zlatovláska: 120 let stará pohádka je znovu aktuální téma

V kladenském Divadle Lampion se v sobotu 9. dubna odehrála slavnostní premiéra pohádkového představení Zlatovláska. Klasické pohádce ze sbírky Karla Jaromíra Erbena je už přinejmenším 120 let, teď se ale dočkala zbrusu nového zpracování – a to pro děti od 5 let. Těsně před uvedením divadelní Zlatovlásky jsme pro vás vyzpovídali jejího režiséra Jiřího Jelínka. V čem je podle něj příběh v dnešní době opět hodně aktuální?

Začínal jste v Hradci Králové, ale spolupracujete s různými divadly napříč Českem (Brno, Budějovice, právě Kladno, atd.). Řekla bych, že za prací asi hodně kočujete, že?

Hodně kočuju, je to pravda. Teď za týden jsme v Českých Budějovicích, pak zase v Praze a ještě mám kapelu Bombarďák, která se živí tím, že jenom jezdí.

A kde se tedy nejvíc cítíte doma?

Teď jsem doma v Brně, protože tam mám rodinu.

Dětský divák je leckdy neúprosný, ostatně i v rozhovoru pro Český rozhlas Vltava jste řekl, že nikdy není možné dopředu jasně vědět, co přesně bude na jevišti fungovat a co ne. Vzpomenete si na nějaký ten nejtrapnější a nejhorší moment, nebo naopak na ten nejlepší?

Nejlepší přijde asi za pět minut, doufám! (smích) Vždycky vlastně doufáte, že to dobře dopadne a samozřejmě i v tomhle představení se jistě najde místo, u něhož si řeknu: ‚Proč víc nereagují?‘

V divadle prostě dopředu nikdy nevíte, vlastně možná ani v umění, filmech, apod. Ale to dětské publikum je skvělé v tom, že okamžitě reaguje či naopak nereaguje, podle toho, jestli ho to baví, nebo nebaví. U premiéry třeba takového Hamleta si můžete jen domýšlet, co se lidem honí hlavou, ale dětský divák je přímočarý. A mně to strašně moc vyhovuje.

Nyní jsme na premiéře Zlatovlásky – jak byste na toto představení pozval naše čtenáře a potenciální diváky mezi nimi?

Pozval bych na hudbu, loutky, herce.

Zlatovláska je pohádka, kterou má řada lidí spjatou s její televizní podobou z roku 1973 s Jorgou Kotrbovou a Petrem Štěpánkem v hlavních rolích. Znáte tuto verzi? Pokud ano, jaký k ní máte vztah?

Znám ji a popravdě se mi nikdy nelíbila (smích). Připadala mi, vlastně stejně jako ta paruka paní Kotrbové, taková nepravdivá.

Takže ta „vaše“ Zlatovláska asi půjde trochu jiným směrem…

Víc jsme vycházeli z Erbena a spolu s Terezou Lexovou, s kterou jsme představení napsali, jsme se tam zaměřili na téma, které je dnes hodně aktuální. Všichni v tom představení se totiž spojí a zlu dají na frak, což by bylo dobré i v životě. Takže u nás je Zlatovláska vlastně poměrně aktuální téma.

Brzy vám přineseme i dojmy z premiéry představení Zlatovláska

Zdroj: Divadlo Lampion, autor fotografie: Tomáš Glasberger

Související obrázky:

Napsat komentář