Filmové podfukyVolný čas

Kam chodil Vašek do školy? Natáčecí místa z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku

Možná si vzpomenete, že film Jak dostat tatínka do polepšovny jsem zmiňovala už v prvním díle filmových podfuků. Právě na příkladu Luboše, který byl v jednom záběru v Národním divadle a v dalším už dobíhal k domu na Petřinách, jsem popisovala, jak nás občas ve filmech i seriálech trochu tahají za nos, jelikož se zde kombinuje hned několik natáčecích míst, leckdy od sebe na míle vzdálených. Díky tomu jsem si ale vzpomněla na jednu filmovou lokaci, kterou znám vlastně už odmalička a nevypátrala jsem ji na internetu (v té době ostatně internet u nás skoro nebyl). Prozradili mi ji moji rodiče.

Pokud máte rádi film Jak dostat tatínka do polepšovny a také jeho první díl Jak vytrhnout velrybě stoličku, který mimochodem dnes večer uvádí Česká televize, určitě si vzpomenete na školu, kam Tomáš Holý alias Vašek v obou dílech chodil. Právě ze školy odcházel se svým kamarádem, co se mu chlubil, že pro něj přijel táta, co „je přesnej jak hodinky“.

Později se ze školy nakvašeně vracela maminka Anna (Jana Preissová) po schůzce s paní učitelkou a div nezpůsobila dopravní nehodu, jak vztekle přecházela silnici, aby Jindřichovi (nedávno zesnulý Vlastimil Harapes) jasně sdělila: „Tak na ty hory mě pustíš.“ A pohrozila mu i rozchodem.

Stejně tak před školou později čekal na Vaška Luboš (František Němec) a snažil se s ním usmířit, například i tím, že mu koupil pejska. A nezapomenutelná je i scéna, kdy v druhém díle Vašek vybíhá ze školy a vítá se s tátou i s dědečkem, kterého tituluje „děda vševěda“.

A jak mi kdysi prozradil můj táta, všechny tyto záběry vznikly před skutečnou základní školou v Břevnově na Praze 6, kam kdysi chodil i on (Jen my jsme tedy vždycky tvrdili, že je to na Petřinách…). Konkrétně je to Základní škola a Mateřská škola Věry Čáslavské na adrese Šantrochova 1800/2. Ovšem těsně se v letech „minuli“. Navíc si táta myslí, že filmaři před školou natáčeli o prázdninách. Je možné, že štáb si vypůjčil i místní interiéry, případně se jimi alespoň inspiroval. Jelikož Vaškova filmová třída se prý skutečné tátově třídě podobala jako vejce vejci. „Vypadala přesně takhle, jen tu nástěnku vpravo jsme neměli,“ vzpomínal.

Škola navíc funguje až do dneška. Jen už se za ta léta stihla trochu proměnit, a to i zvenku. Přesto jsou ještě pořád dveře a cestička k nim vedoucí, dobře rozpoznatelné. Poměrně snadno si představíte, kudy Vašek probíhal. Jenom se filmařům podařilo nás trochu zmást tím, že na záběrech vypadá cestička trochu delší – asi v tom sehrálo roli umístění kamery a úhel, pod kterým místo snímala.

Filmový Vašek to navíc neměl do školy nijak moc daleko – ve filmech jsme totiž viděli i dům, v němž měli s maminkou byt. Podle záběrů z filmu jsme doma vždy mysleli, že se jedná o dům na Petřinách, ale web Filmová místa odhalil, že se jedná o budovu na adrese Šumberova 30 na Veleslavíně. Ovšem zas tak daleko od školy to taky není, pěšky je tak vzdálenost mezi oběma místy asi jen 800 metrů a podle odhadu Google Map se tam dá dojít za 8 – 10 minut. Pro malého a energického kluka, jakým filmový Vašek je, by to rozhodně nebyl žádný problém dojít. Tentokrát nás tedy filmaři zas tak za nos netahali. 🙂

Jak vytrhnout velrybě stoličku - natáčecí místa

Obrázek 1 z 32

Škola v Břevnově, kde se natáčel snímek Jak vytrhnout velrybě stoličku.

Související obrázky:

Napsat komentář