LifestyleUvařte si

Dýně kam se podíváš! Jaký je mezi nimi rozdíl?

Hokkaido

Velmi oblíbená, zřejmě v podstatě nejoblíbenější je pak hokkaido, to si můžete koupit v podstatě po celý rok. Velmi dobře se ujala také na našich zahrádkách, pěstuje ji skoro každý. Je velmi pravděpodobné, že si srdce Čechů získala díky své vynikající chuti a široké možnosti využití. Pokud ji navíc dobře uskladníte v chladu a ve tmě, tak vám vydrží celou zimu a kdykoli si tak můžete dopřát například skvělou dýňovou polévku plnou vitamínů.

Většina lidí zná hokkaido v její oranžové variantě. Hokkaido však existuje také zelené a modré. Využití všech variací je stejné. Můžete je použít naslano i nasladko. Chuťově jsou všechny stejné.

 

Máslová dýně

Máslovou dýni na podzim také seženete ve všech supermarketech. Je však velmi náročná na teplo a tak se jí na českých zahrádkách nikdy nebude příliš dobře dařit. Máslová dýně je hruškovitého tvaru, obsahuje mnoho dužiny a tak patří mezi nejekonomičtější druhy, neboť nevytvoříte mnoho odpadu kvůli tomu, že by celý plod byl plný semen.

Muškátová dýně

Také muškátová dýně je velmi oblíbená a často ji seženeme i v našich supermarketech. I ona je velmi náročná na teplo a v české zahrádce moc dobře neporoste.

Let na křídlech mládí? Intenzivní zážitek z představení Racek

 

Velkoplodý Goliáš

Obří dýně s příznačným názvem Goliáš jsou v našich zahrádkách evergreenem. Mají hladkou oranžovou slupku, jsou vhodné k zavařování, k vaření džemů, ale třeba i jako krmivo pro domácí zvířata. Naopak se nehodí ke skladování kvůli vysokému obsahu vody. Rychle se kvůli tomu kazí. Největší plody mohou vážit až 30 kilogramů.

Špagetová dýně

Oválná špagetová dýně je v supermarketech také běžně k dostání. Dužina zralé dýně vytváří špagetová vlákna, která se používají jako náhrada těstovin. Jde tak o výbornou plodinu, která pomáhá při hubnutí a při sugar free (bez cukru) dietách.

Mexická dýně

Mexická dýně se objevuje na pultech vždycky před dušičkami. Mnoho lidí se totiž naučilo dýně vyřezávat, podobně jako to dělají lidé v anglosaských zemích, kteří slaví oblíbený Halloween. K vyřezávání se dobře hodí mimochodem také Goliáš. Jedno mají tyto dvě dýně navíc společné. Ani jedna se nehodí k dlouhému skladování neboť i mexická dýně obsahuje příliš mnoho vody. I mexická dýně má široké využití v kuchyni, ideální je pro přípravu polévek.

Související obrázky:

Jeden myslel na “Dýně kam se podíváš! Jaký je mezi nimi rozdíl?

Napsat komentář