DivadloNepropásněteZajímavosti z kraje

Lysá je cool: Festival přináší 4 soboty plné kultury

Nejen Praha či Mladá Boleslav… Za kvalitním kulturním zážitkem můžete vyrazit i do Lysé nad Labem. V sobotu tam startuje festival COOLYSA. Na jaká představení se můžeme těšit?

Cool Lysá

Čtyři listopadové soboty plné kvalitní kultury pro děti a dospělé, to nabízí festival COOLYSA, což je mimochodem, jak jste jistě také pochopili, hříčka se slovy. Nejenže, že značí slovo kulisa, tedy něco pro divadelní prostředí typické, ale zároveň je v názvu i anglické slovíčko cool a k tomu Lysá. Takže Lysá je zřejmě super, boží, hustá (jakkoliv chcete). 

Čirůvka fialová, to je královna podzimních hub. Takhle ji poznáte a mrkněte i na recept

Tak si ji pojďme společně trochu poodsunout a podívat se, co se za ní skrývá. Program v Kině Lysá začíná již v sobotu 4. listopadu a vykopávat bude (snad jen přeneseně) představení Neposlušná kůzlátka. Jiří Polehňa se zde představí v marionetovém divadýlku s jednoduchými řezbovanými loutkami. Jedná se o inscenaci pro děti a je vhodné od 3 let. Jelikož trvá 40 minut, udrží pozornost jistě jak děti, tak i rodičové. Začátek ve 14 hodin.

Druhá denní divadelní dávka od 20 hodin bude určena dospělým – představení Simply Simplicius aneb Svatá prostoto je dramatizací románu od Hanse Jacoba Christoffela von Grimmelshausena z let 1668 a 1669. Vypráví o cestě obyčejného kluka bojištěm života. Popisek dokonce tvrdí, že to bude „Forrest Gump v kulisách třicetileté války“. Zahrají si zde Vojtěch Franců, Petr Šmíd, Kamila Mottlová, Bartoloměj Veselý a Kristina Kukrálová.

Pipi či vážná hudba

Pokud už na sobotu máte program, zkuste štěstí o týden později. 11. listopadu. Od 14 hodin ovládne Kino Lysá divoška jménem Pipi Dlouhá punčocha. Ta podle všeho utekla z knížky švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. A rovnou do interaktivního představení, v němž hraje choreografka a divadelnice Vendula Burger Budilová.

Představení Duet pro tři v Divadle Bez Hranic: Magická hudba, kráska ze StarDance i pár »neviditelných herců«

Ve 20 hodin ji pak vystřídá jiná ženská hrdinka, a to violoncellistka Jacqueline du Pré. Její životní osudy a spletité vztahy, inspirované skutečností, sleduje představení Až uslyšíš moře z produkce Divadla Ve Věži. Jedná se o propojení činohry a živé hudby v podání Zuzany Kožinové. Hlavní roli zde ztvárňuje Kateřina Hrušková, dále zde vystupují též Lucie Kožinová a Zdeněk a Libor Hruškovi. Podobně, jako v případě inscenace Duet pro tři, o němž jsme vám zde v minulosti již vyprávěli, je silný zážitek zaručen.

Dřevěná pohádka i černá komedie

Do třetice všeho divadelníckého – sobotu 18. července si mezi sebe spravedlivě rozdělí tituly Pinocchio a Mrzák inishmaanský. První z nich asi netřeba příliš představovat, příběh loutky, která touží stát se skutečným chlapcem, už jistě znáte. Pokud ne, představí vám ho Tomáš Běhal a Divadlo TOY MACHINE, a to opět od 14 hodin.

Rodák z Boleslavi slaví 20 let na scéně, pozval tři krásné dámy. Rozhovor se zpěvákem Tomášem Vaňkem

Ve 20 hodin převezme štafetu Divadelní spolek Náplavka s titulem současného světového dramatika Martina McDonagha. Venkovský kluk Billy se v této černé komedii vydá za svým snem, I když čelí posměchu, nevzdává se naděje, že se může stát známým hercem v Americe. Hrají: Zuzana Burdová, Daniela Smutná, Hugo Charvát, Jan Rieger, Jan Burda, Anežka Burdová, Jan Carva, Petra Tesařová a Zuzana Faldusová v režii Jana Burdy. To vše v doprovodu živě hrající kapely.

Tibetské mísy, dešťová hůl, kytara, flétna, buben, zvonky či chřestidla – na takové obvyklé i neobvyklé nsátroje hraje Divadlo pruhované panenky, které v Lysé v sobotu 25. listopadu od 14 hodin představí pohádku O Sněhurce.

Detektivka na závěr

Ve 20 hodin pak začne poslední kousek celého festivalu, a tím je inscenace Stalo se v Chamonix aneb Past na osamělého muže. Toto dílo z produkce Divadla bez Hranic je detektivní hrou, kde není do poslední chvíle jasné, kdo je kdo a o co komu jde…

Hrají v něm Július Kubaščík, Jan Bartoška, Marcela Nohýnková či Ivan Remta. Dále Rostislav Trtík, kterého znáte například z Případů 1, oddělení či Tajemství staré bambitky 2, případě z různých představení Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. A v neposlední řadě uvidíte i Báru Fišerovou, které se povedlo v Ordinaci v růžové zahradě (1 i 2) ztvárnit hned dvě role. Jinak si ji ale spíše pamatujeme z Modrého kódu. 

Všechny informace navíc a možnost koupit si vstupenky na libovolná představení najdete na webu Kina Lysá. 

 

Coolysa – program

Související obrázky: