Volný čas

Představení Duet pro tři v Divadle Bez Hranic: Magická hudba, kráska ze StarDance i pár »neviditelných herců«

Co víte o hudebním skladateli Antonínu Dvořákovi? Ze školy si možná budete pamatovat pár detailů a jistě si vzpomenete na jeho skladby Humoreska či Novosvětská. A dál? To už bude možná větší oříšek. Ale představte si, byl to taky jenom člověk a řešil podobné problémy, jaké známe i my. Jednu ženu obdivoval a byl jí okouzlen, druhou si vzal za manželku a založil s ní rodinu. Jedna pro něj představovala skoro až múzu a druhá mu obětovala svůj život, nadevše ho milovala a poskytovala mu zázemí, aby mohl pracovat a tvořit. A ještě ke všemu to byly sestry… Kterou ale Antonín miloval? Nebo to byly dvě lásky, tak odlišné, že se nedá říct, zda byla jedna z nich větší než druhá?

Tento zajímavý náhled na jeho život nabízí představení Duet pro tři souboru Divadla ve Věži, které je v současnosti uváděné v Divadle Bez Hranic v pražských Nuslích, jen kousek od možná známějšího Divadla Na Fidlovačce. Já jsem zde inscenaci zhlédla v září 2022 a byla to má první návštěva této scény. Nejprve jsem si nebyla jistá, kudy se vlastně jde dovnitř a kudy se dostanu do sálu, ale jinak mohu říct, že se jedná o velmi komorní prostor, kde se za chvíli budete cítit jako doma. V sále jsou nečíslovaná místa, ale díky dobré elevaci je dobře vidět odkudkoliv. Oceňuji také možnost posezení v místním divadelním klubu.

Teď už ale zpět k samotné inscenaci a jejímu příběhu. Před pár lety na podobné téma vznikl i film s názvem Americké dopisy, kde si Dvořáka zahrál Hynek Čermák, jeho manželku ztvárnila Petra Špalková a švagrovou Soňa Norisová. Také zde se řešil v podstatě tentýž milostný trojúhelník, ale vše stálo především na samotném Dvořákovi, jeho citech a jeho rozhodnutích. V představení Duet pro tři jsou ale stejné okolnosti podávané spíše z pohledu zmíněných dam, dvou sester Anny a Josefíny Čermákových. Důraz je tak kladen především jejich vzájemný vztah. Zda je city ke stejnému muži rozdělí, nebo ne, už nebudu prozrazovat.

Můžu ale říct, že z představení na vás dýchne zvláštní a magická atmosféra, a to nejen díky samotné Dvořákově hudbě, která skutečně chvílemi zní jako z jiného světa. Uslyšíme ji částečně z nahrávek, ale též v kombinaci se živou hudbou, kdy na housle mistrně zahraje Múza neboli Zuzana Kožinová, členka orchestru Státní opery. Mimochodem v představení vystupuje se svou sestrou Lucií Kožinovou, o níž se ještě zmíním později. Jen jsem chtěla podotknout, že je zajímavé sledovat, jak jsou si podobné, a přitom vlastně každá úplně jiná.

Zajímavé je zde též použití dalších zvukových nahrávek, tentokrát se už jedná o mluvené slovo. Příběhem nás totiž provází neviditelný vypravěč, a to Alfred Strejček, hlas (nejen) mnoha přírodovědných i historických dokumentů v televizi. Také zde nám dodá všechny potřebné informace a data o Dvořákovi, ale nepřehltí nás, spíš nás jen uvede do dané situace.

Dalším neviděným mužem v představení je pak sám Antonín Dvořák, který zde vystupuje pouze prostřednictvím hlasu Libora Hrušky, dalšího skvělého herce a dabéra. Namlouvá například Aarona Eckharta, Michaela Madsena či Gerarda Butlera, a tak si jistě umíte představit, jak je v jeho podání Dvořák podmanivý a okouzlující. Není tedy vůbec divu, že je o něj ze stran sester takový zájem.

Možná už chápete, proč jsem v titulku tohoto článku použila spojení neviditelní herci, které jsem si tak trochu vypůjčila z ankety Neviditelný herec, která oceňuje umělce za jejich práci v rozhlase. Musím přiznat, že se mi toto spojení perfektně hodí také ke všem, kdo se věnují dabingu. Působí také trochu „neviditelným“ dojmem, jelikož je pravděpodobně nepoznáte podle tváře, ale právě podle hlasu docela jistě.

A právě dabing je disciplína, která spojuje i další dvě aktérky představení Duet pro tři  – představitelku Anny Čermákové Kateřinu Seidlovou a Lucii Kožinovou, která zase ztělesňuje pěvkyni a herečku Josefínu Čermákovou.

Kateřinu můžete znát například z pohádky Řachanda či z krimifilmu Smrt z laboratoře, ale pravděpodobně víc vám napoví, že propůjčila svůj hlas hlavní ženské postavě telenovely Zorro: Meč a růže či herečkám Megyn Price a Leslie Grossman v amerických seriálech Pravidla zasnoubení a Co mám na tobě ráda.

Lucii Kožinovou jste zase mohli vídat v seriálech Doktoři z Počátků či Modrý kód a nedávno si zahrála také v nové pohádce Tajemství staré bambitky 2. Jinak je ale též českou Brienne z Tarthu z populární Hry o trůny, Jane ze seriálu V těle boubelky (později byla ale nahrazena Reginou Řandovou) či Johanou v seriálu Helena a její chlapci.

Než řeknu pár slov o výkonech těchto dam, nesmím ale zapomenout ani na další „nové posily“ tohoto představení. Duet pro tři, dříve uváděný pod názvem Jedna a jedna jsou tři, jsem už před pár lety viděla v prostorách Jindřišské věže. Doposud jsem jmenovala ty aktéry a aktérky, co vystupovali právě i v té původní verzi inscenace. Neměla bych ale opomenout dvě půvabné mladé slečny Barboru Hruškovou a Natálii Otáhalovou, které do nového uvedení naskočily teprve nedávno a chopily se rovněž rolí Anny a Josefíny. Zatímco ony je ztvárňují v úvodu představení a tedy v mladším věku, Kateřina Seidlová a Lucie Kožinová je po čase vystřídají a ztvárňují již dámy… s více zkušenostmi, řekněme diplomaticky.

Myslím si, že se povedlo sehnat ty správné posily, které krásně souzní s původními představitelkami. Anna Čermáková je v podání Báry Hruškové i Kateřiny Seidlové něžná a skromná dívka a žena. Nemůže uvěřit svému štěstí a není si jím jistá. Jak s postupem času roste její láska a oddanost, spolu s nimi narůstají i její obavy a pochybnosti.

Naopak Josefína je sebevědomá a díky tomu působí jako dokonalá femme fatale. V podání Natálie Otáhalové, která se televizním divákům vryla do srdcí především díky StarDance, kde zářila na tanečním parketu po boku Matouše Rumla, je Josefína velmi energická a rovněž okouzlující. K vdavkám s hrabětem přistupovala od začátku velmi prakticky a možná toužila po přepychu a dobrém postavení. Také v podání Lucie Kožinové zůstává Josefíně v oku jiskra a v projevu sebevědomí a možná trochu i drzost. Jen už k ní přibylo trochu pokory a pár životních zkušeností, možná i výčitek a lítosti. Její pohledy prozrazují, že si uvědomuje, že si možná nezvolila v životě nejlepší možnou cestu, ale je s tím již smířená a nesnaží se dohnat ztracené mládí.

Dohromady navíc působí tato čtveřice dam jako sehraný tým a myslím, že i samotná inscenace díky novým tvářím nabrala jiné tempo a získala lepší spád. Moc zajímavý je také moment, kdy si dámy své role předávají. V kombinaci s Dvořákovou hudbou a dramatickým nasvícením vyzněla tato scéna skutečně velmi působivě.

Stejně tak je napínavý a zároveň emotivní i samotný závěr představení. Není divu, že na děkovačce se herečkám dočkalo velkých ovací. Mimo jiné i od další známé tváře ze StarDance, tanečníka Honzy Ondera, který v soutěži dovedl do finále Taťánu Kuchařovou a k vítězství zase Danu Batulkovou a Kateřinu Baďurovou. Jelikož s Natálií Otáhalovou tvoří pár, přišel Onder svou partnerku do divadla podpořit.

A jak bylo poznat, byl na ni náležitě hrdý. A měl rozhodně proč. Ačkoliv je Natálie teprve na začátku své herecké cesty a bylo malinko poznat, že se ještě potřebuje pořádně otrkat v mluveném slově, nervozitu na sobě nedala znát. Věřím, že pokud se bude herectví věnovat i nadále a dostane dobré příležitosti, bude časem naprosto skvělá. Ostatně v tanci už skvělá je, takže to jistě nebude ani tak dlouho trvat. 🙂

Pokud by vás zajímalo, jak mladá tanečnice zvládá první netaneční krůčky na jevišti, mohu vám představení Duet pro tři rozhodně doporučit. Nechte se unášet na vlnách kouzelné Dvořákovy hudby a objevte pravdu o dvou jeho osudových ženách.

V podobné sestavě, opět v organizaci Divadla Ve Věži, můžete na stejné scéně zhlédnout 12. října představení s názvem Až uslyšíš moře. Případně si jistě v repertoáru Divadla Bez Hranic najdete jiné další kousky, které by vás mohly zaujmout. Kompletní program najdete na jejich webu a vstupenky je možné pořídit přes GoOut.

 

 

 

 

Související obrázky:

Napsat komentář