NepropásněteTipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Amplion, Lampion i Žampion… Kladenské náměstí v pátek ovládnou loutky

Lampion… a jednoduchou přesmyčkou vznikne co? Amplion! A nebude chybět ani Žampion. Kladno bude již tento víkend překypovat kulturou (nejen) pro děti. Koná se zdejiž třetí ročník Mezinárodního festivalu loutkového divadla Amplion, pořádaný Divadlem Lampion. O něm jsme v minulosti již několikrát psali, především v souvislosti s představením Zlatovláska.

Pozvánka
Pozvánka

Pozvání na festival přijala řada českých i zahraničních uměleckých scén – například Divadlo Polárka z Brna, Bábkové divadlo Žilina, Bratislavské bábkové divadlo a další. Rovnou na dvou scénách se chystá řada představení pro děti i pro dospělé a v rámci doprovodného programu též koncerty, workshopy či výtvarné dílny pro všechny. Patronkou letošního ročníku bude herečka a spisovatelka Vlastina Svátková, kterou si můžete pamatovat mimo jiné ze snímků Můj příběh či Gangster Ka. V druhém jmenovaném si zahrála manželku hlavního hrdiny Radima Kraviece, jehož předobrazem byl Radovan Krejčíř.

Vlastina Svátková
Vlastina Svátková (instagram)

Právě patronka celý festival zahájí, a to již v pátek na náměstí Starosty Pavla, kde nebudou chybět herci Divadla Lampion. Na pomoc se zahájením jim přispěchají především artisté souborů V.O.S.A. a Long vehicle cirkus.

„Je nám velkou ctí, že za podpory města Kladna můžeme již tradičně zakončit prázdniny přehlídkou toho nejlepšího z českých a slovenských loutkových divadel. Na festivalu AMPLION otevře Divadlo Lampion svou náruč všem malým i velkým divákům.“ těší se již nyní na festival Lucie Radimerská, umělecká šéfka Divadla Lampion. Na pátečním slavnostním zahájení proběhne také koncert kapely Žampion, která zahraje oblíbené písně z inscenací Divadla Lampion.

Festival Amplion proběhne v termínu od 26. 8. 2022 do 28. 8. 2022. 

Co nás tedy čeká další dny? 

Bohatý program na dvou hlavních scénách festivalu, z nichž jedna bude umístěna na náměstí v jedinečném stanu Okodome, který se v noci rozzáří barvami. Druhá scéna pak bude přímo v Divadle Lampion. Na programu najdete nejen zmíněnou Zlatovlásku, ale i řadu dalších představení – mimo jiné Šípkovou Růženku, Kde budeme bydlet? či Hamlet on the Road.

V sobotu i v neděli se diváci mohou těšit na představení pro děti všech věkových kategorií. Zmínit můžeme například inscenaci Chronoškriatkovia Bratislavského bábkového divadla, která je určena divákům od 5 let a dále třeba Dinoperu souboru KHWOSHCH, která je pro diváky starší 12 let. Ze Slovenska se na festivalu představí i Bábkové divadlo Žilina, které uvede inscenace Kozliatka a Bajky. V letošním roce bylo do programu zařazeno i scénické čtení knihy Matěj a Zebra autora Matouše Danzera. Kniha byla na jaře letošního roku uvedena v Českém Rozhlase.

Divadlo Lampion pak nezapomnělo ani na svou novinku Malý Strom v režii Jakuba Šmída. Inscenace měla premiéru v únoru a nechybí ani ve festivalovém programu.  Diváci budou mít možnost hlasovat o nejoblíbenější inscenaci, podobně jako v předchozích ročnících. Vyhlášení vítězů se odehraje na slavnostním zakončení, a to po koncertě kapely Bombarďák v neděli v podvečer. Ve hře je cena z dílny výtvarnice Divadla Lampion Barbory Voldrábové.

Kompletní program festivalu najdete na webu Divadla Lampion.

Amplion - program
Amplion – program

Související obrázky:

Napsat komentář