Seriály

Po stopách Ozzáka z Comebacku: Dům v Karlíně, ale »Jezevec« na Vinohradech

Zase jednou zavzpomínáme na seriál Comeback, který by nemohl fungovat bez Ozzáka. A jak všichni, kdo jsme sitcom sledovali, Ozzák zase nedokáže žít bez piva. V prvních dílech byla jeho oblíbeným útočištěm Hospoda u Jezevce. Vycpané zvířátko Miloš na výstavce, ale hlavně Simona (v podání Simony Babčákové) s jízlivými řečmi za barem. Občas vám tahle paní vrchní nabídne koktejl z okeny a jindy bude zase zamyšleně přesunovat preclíky z jedné hromádky na druhou, aby se rozhodla, které ze svých dvojčat pošle k otci a které si nechá. Nakonec u ní ale zůstali jak Saša, tak i Lexa.

„Kdyby byla Saša skutečnou osobou, tak já pevně doufám, že šla na nějaké terapie a nějak zpracovala svůj vztah s matkou, která z ní udělala trochu ustrašenou osobu,“ zhodnotila s nadsázkou Sašu herečka Marie Doležalová v rozhovoru pro Středočeský magazín. Ztvárňovala tuto seriálovou figuru v letech 2008 – 2011 a ještě dnes si ji fanoušci s Comebackem často spojují.

Saša v Comebacku

Obrázek 1 z 12

Marie Doležalová jako Saša v Comebacku.

Jezevce ovládli vegani

Ostatně seriál je stále tak oblíbený, že by jistě stálo za úvahu založit i skutečnou Hospodu u Jezevce, inspirovanou Comebackem. Zatím žádná taková není, a tak si dnes zaskočíme »na jedno« alespoň do té fiktivní. Interiéry podniku jsou součástí hostivařských ateliérů, ovšem když je v seriálu záběr z ulice, kde vidíme vývěsní štít a vchodové dveře, jedná se o skutečné místo v Praze. Najdeme ho na Vinohradech. Jak odhalil web Filmovamista.cz, přesná adresa je Nitranská 1355/7.

Ve skutečnosti se zde od dob natáčení vystřídalo víc restauračních podniků, v minulosti se to tu jmenovalo Sudička, později tu byla korejská restaurace a dnes vývěsní cedule hlásí název The Electric Sheep Book Bar. Těžko říct, co by Ozzák řekl na to, že sem lidé nechodí jen popíjet, ale i číst a sdílet nápady. Navíc veškeré občerstvení je tu veganské. Pivo mají z hostivařského pivovaru, ale výběr drinků je velký, jak se můžete přesvědčit i na jejich stránkách. Pokud byste tam chtěli ze zvědavosti zavítat, v pondělí a v úterý to nezkoušejte, mají zavřeno :). Víc štěstí budete mít po zbytek týdne od 16 do 23 hodin (a o víkendu až do půlnoci).

Ale zpátky k seriálu. Jistě si vzpomenete i na pozdější díly a na to, že hospodu i přes protesty Ozzáka nechali zbourat. On se sice snažil zapomenout a najít si jiný podnik, ale v opilosti už pak nikdy nedokázal najít cestu domů, protože automaticky šel naučenou cestou »z Jezevce«. To ale znamená, že ji předtím musel také zvládat pěšky. A musíme tedy říct, že to nemá zrovna za rohem. Hospodu měl na Vinohradech, ale dům Pacovských se zase ve skutečnosti nachází v Karlíně, jak jsme odhalili již v předchozím článku.

Comeback: Seriálové záběry

Obrázek 1 z 19

Martin Dejdar v roli Ozzáka (reprofoto TV Nova)

Google Mapy pak celkovou pěší trasu odhadují na víc než půl hodiny. Na druhou stranu to není nijak složitá cesta, ale naopak více méně přímá, jen s pár odbočkami. Takže by to teoreticky Ozzák zvládnout mohl a cestou by třeba i trochu vystřízlivěl. Stejně bychom si ale spíše tipli, že by si takový nadšenec do piva našel lokál, co by měl od domu blíž.

Do krytu to měl blízko

Mnohem výhodnější pro něj ale následně bylo chodit »do krytu«, kde si Simona zřídila tajný bar poté, co krátce pracovala ve fast foodu, ale zjistila, že tam není spokojená. Když byl v seriálu záběr na „kryt“ zvenku, jednalo se totiž ve skutečnosti o vchod do Žižkovského tunelu, co je od seriálového domu Pacovských opravdu »jen co by kamenem dohodil«, pěšky jste tam za 7 minut. A to už by jistě pro Ozzáka bylo o poznání pohodlnější.

Právě toto místo se ale od dob natáčení proměnilo asi nejvýrazněji, a to díky novému nátěru vchodu do tunelu. Vévodí mu nyní výrazný motivační nápis „neboj“, který je vidět už z dálky. Žádnou tajnou hospodu v sobě tunel pravděpodobně neskrývá, ale hned vedle vchodu najdete restauračních podniků hned několik. Například Hostinec U Tunelu, případně na rohu Peter’s Pub, kde se dá nyní posedět i na skutečně originální zahrádce – vytvořené na korbě starého nákladního auta.

 

Seriálová místa z Comebacku

Obrázek 1 z 26

Na místě seriálového »Jezevce« je podnik pro vegany. Co by na to řekl Ozzák?

Související obrázky:

Napsat komentář