Zajímavosti z kraje

Za posledních 34 let největší. Dopravní konference osvětlila napříkald L17 i pozici mentora


V pátek 20. října se uskutečnila konference na téma Budoucnost vzdělávání řidičů, kterou pořádala Asociace autoškol ČR. Jednalo se o největší dopravní konferenci od roku 1989. Příchozí se dozvěděli všechny novinky ze světa autoškol a zákona o provozu na pozemních komunikacích. Zároveň nechyběly informace ohledně programu L17, či o Manuálu lektora.

O2 Universum se v pátek 20. října proměnilo v konferenční sál. Uvnitř se sešli zástupci autoškol jak zapojených, tak nezapojených v Asociaci autoškol ČR. Od deváté hodiny ranní se tam totiž odehrávala konference na téma Budoucnost vzdělávání řidičů. 

Středočeská hejtmanka Petra Pecková vyslovila obdiv a úctu poskytovatelům sociálních služeb

Akce začala úvodním slovem ministra dopravy Martina Kupky (ODS). Ten zde byl poté přítomen celý den až do samého závěru akce v pět hodin odpoledne a účastnil se také několika panelových diskusí. 

Hned na začátku ministr promluvil o největších novinkách, které aktuálně rezonují odbornou i laickou veřejností a to je L17, tedy řidičské oprávnění pro sedmnáctileté, a také Manuál mentora, který byl ve foyer všem k dispozici.

Hodnocení

V prvních dopoledních blocích se pak hovořilo o úrovni českého i evropského autoškolství. Ukazuje se totiž, že situace je velmi různorodá nejen napříč Českou republikou, ale i Evropou. V některých zemích například u závěrečné zkoušky chybí teoretická část, případně tam, kde teoretická část je, se zásadně liší počet otázek případně úroveň jejich obtížnosti.

Dýně kam se podíváš! Jaký je mezi nimi rozdíl?

Velmi zajímavé bylo také vystoupení studentky VŠE Terezy Zikmundové, která spolu s kolegy vytvořila Etické desatero učitele autoškoly. Ona sama se sice v autoškole setkala se skvělým přístupem, řada jejích kolegyň a kolegů však takové štěstí neměla. Představila žebříček toho, s čím se lidé mohou setkat ze strany instruktorů autoškol. S hrubým či nepříjemným chováním, nebo dokonce sexuálním obtěžováním se dle jejího výzkumu setkali čtyři studenti z deseti, což sice není nejlepší výsledek, ale nejedná se ani o nic extrémního.

Nová závěrečná zkouška

Součástí programu byly také legislativní novinky, ocenění lidí za dlouholetý přínos českému vzdělávání řidičů, nebo otázky na tělo přímo pro ministra dopravy Martina Kupku.

V samém závěru akce vystoupili další mluvčí. Hovořili třeba o vizích do budoucna na poli vzdělávání řidičů, především o nové závěrečné zkoušce a výuce. U zkoušek budou například nové otázky, či nová interaktivní videa.

 

 

Související obrázky: