FotoreportážeTipy na výletyZajímavosti z kraje

Vydejte se na procházku. Zkuste podceňovanou zahradu zámku v Lysé

Klidnou a velmi krásnou procházku můžete prožít v rozsáhlé zahradě, kterou je obklopen zámek v Lysé nad Labem. Místní zahrada je poměrně rozhlehlá a skýtá mnoho kulturních památek i klidný relax v zeleni. Proto si ji přestavíme postupně.

Pokud půjdete bočním vchodem, kterým se dá dostat do letního kina, tak do zahrady vstoupíte širokou cestou. Před vámi bude velký strom a za ním cesta pokračuje až přímo k zámku. Do míst, v nichž se konají svatby pod širým nebem. Lemovaná je loubeními tvořenými keři a ještě něčím….

Po obou stranách cesty jsou sochy, které představují jednotlivé měsíce, tedy leden až prosinec. Sochy jsou vždy vypodobněné s artefakty, které podle tehdejších dob a představ autorů k těmto měsícům patřily.

Matyáš Bernard Braun

Všechny tyto sochy jsou z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který na nich spolupracoval spolu se sochařem Františkem Adámkem z Benátek nad Jizerou nebo Janem Dlouhým-Langem. Sochy vznikly mezi lety 1734 až 1735.

Matyáš Bernard Braun, německy Matthias Bernhard Braun žil v letech 1684 až 1738. Patří mezi nejvýznamnější představitele českého vrcholně barokního sochařství.

Jeho asi nejznámější dílo pak najdeme na Kuksu, kde pracoval na výzdobě areálu lázní a hospitalu s hrobkou. A samozřejmě úplně nejznámější místní dílo je pak braunům Betlém, který se nachází v areálu Nového lesa.

Zámek Lysá nad Labem

Zámek v Lysé nad Labem je velmi podceňovaný a také velmi málo turisticky vyhledávaný. Přímo na zámku totiž už dlouhé roky sídlí domov důchodců. A to přestože město uvažovalo o výstavbě nového domova a přestěhování tamních obyvatel. Zahrada je ale volně přístupná a rozhodně stojí za to. Nejen kvůli sochám, ale třeba i kvůli letnímu kinu nebo Klášterním terasám. O těch zase ale až příště.

 

Zámecká zahrada u zámku Lysá nad Labem / Foto: Redakce

Obrázek 1 z 18

Zámecká zahrada u zámku Lysá nad Labem / Foto: Redakce

Související obrázky:

Napsat komentář