Tipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Želivka plná tajemství i interaktivních vodních hrátek: Už jste navštívili Vodní dům?

Také vás uklidňuje šumění vody? Pak vám můžu vřele doporučit výlet do Vodního domu v Hulicích (v okrese Benešov). Dospělí se leccos dozví a o zábavu postaráno budou mít jednoznačně i děti.

Luma pořádá benefiční soutěž. Pro výherce je připraveno 409 cen

Vodní hrátky

Už jste se někdy byli podívat u hráze vodní nádrže Švihov, které se říká také Želivka, podle řeky, na níž leží? Jen 20 metrů odtamtud se nachází návštěvnické středisko se zajímavou vnitřní expozicí. 

Už u parkoviště vás možná zaujme takový »malý špunt«, vystaven je zde totiž úzávěr, který celých 50 let sloužil k regulaci odtoku vody z přehrady. 

Pokud vyrazíte jako rodina s dětmi, můžu vám garantovat, že nejvíce času strávíte venku, ještě před vstupem do muzea. Tam se totiž nachází vodní atrakce, kde si můžete vyzkoušet, jak se dá ovlivnit tok řeky. Na místě najdete návod, jak na to, stejně tak i varování, že voda zde není určena ke koupání ani k pití. Já už jen doplním, že možná vezměte dětem nějaké to náhradní tričko, kdyby se do hraní příliš ponořily (ehm ne doslova:)) a zmáčely se. 

Po stopách bouřliváka Brandla v Praze: Dva hotely a »sousedství« s Nerudou

Hádanka s vodou

Děti tohle řádění spolehlivě zabaví na nějakou dobu, takže vy toho času můžete využít například k tomu, abyste si prohlédli dobové fotografie dnes již zaniklých míst, jež padly za oběť výstavbě vodní nádrže v 60. a 70. letech minulého století. Případně jsou na místě i lavičky a židličky a stolky, takže je možné si tu na chvíli odpočinout a třeba si dát i svačinku. Kolem budovy pak najdete i krásné zátiší s rybníčkem s lekníny. Ve vodě uvidíte kapry i boleny, o kousek dál zase uslyšíte kuňkání žab. Také zde nechybí informační panely, z nichž se například dozvíte, k čemu jsou dobré mokřady a proč bychom si měli vážit dešťové vody a jak bychom ji mohli dál využívat.

Pro dospělé i děti je vhodná i vnitřní expozice, oficiálně rozdělená na víceo částí – Vodní mikrosvět, Pod vodní hladinou, Mokřadní život, Nekonečná cesta vody a Výlet do historie. Ve výsledku se ale jedná o poměrně kompaktní prostor, plný nejen zajímavých informací, ale také interaktivních prvků a různých vychytávek. Už samotný vstup na výstavu směrem od pokladny je netradiční – dovnitř jdete v podstatě takovým improvizovaným tunelem. Posléze narazíme i na vodní toky uprostřed místnosti, potkáme vydru i ledňáčka a projdeme se třeba rákosím.

Později se zase dalo projít přímo »bouřkou« a na chvíli jsme se ocitli pod hladinou vody. Hodně mě zaujalo, že jsme si mohli vyrobit vlastní mrak. Také byla možnost ochutnat zde hned několik různých vod, ať již kohoutkovou, minerální, z pramene či sodovku. A rovnou hádat, která je která… Ovšem mělo to háček – abychom nezatěžovali přírodu jednorázovými plastovými kelímky, museli jsme si nádobu na pití vyrobit na místě sami, a to z obyčejné stránky papíru. No, koneckonců i v přírodě přežijí jen ti nejšikovnější, že? 🙂

Horkýže Slíže dostali Benátky do varu. Byt číslo 4 mile překvapili

3 zajímavosti na závěr

Vstupné do Vodního domu rovněž není nijak přemrštěné, dospělého vyjde na 120 Kč, děti na 80. Podle mě se to určitě vyplatí – zkrátka jak se říká, za málo peněz, hodně muziky. Kromě pondělka je otevřeno každý den, v létě od 9 do 17 hodin. A na místě najdete také neuvěřitelné množství nejrůznějších suvenýrů – od čokolády či perníkového kapříka po pexesa, placky, knížky a další. Více informací najdete přímo na webu Vodního domu.

A co se tam vlastně všechno dozvíte? Určitě toho bude spoustu, ale ráda vám zde napíšu 3 zajímavosti na rozjezd. 

  • Na skalách u Želivky roste unikátní ohrožená rostlinka s názvem Kuřička hadcová.
  • Rybí šupiny mají na sobě prstence, díky nimž se dá poznat stáří ryby, podobně jako nám věk stromů prozrazují letopočty.
  • K výrobě půl litru piva je potřeba 75 sklenic vody, k výrobě sklenky vína zase 120 sklenic – Kolik je potřeba na jedno vajíčko a na kilo čokolády?

Vodní dům

Obrázek 1 z 26

Vodní dům najdete v okrese Benešov, na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny Foto: Jana Hanušová

Související obrázky: