Seriály

Útočiště Jordánových i pracoviště Magdy: Kde najdeme školu z Ulice?

Seriál, který se začal vysílat už v roce 2005 a stále ho na TV Nova můžeme každý všední den vídat? Řeč je samozřejmě o Ulici, která si pojmenování nekonečný seriál rozhodně zaslouží – v současnosti má již téměř 4500 dílů. A stále pokračuje.

wikipedia/VitVit, vlastní dílo

Ulice je stálice TV Nova. Co se tam v poslední době dělo?

Je to tedy možná ještě větší legenda českých obrazovek než »sesterská« Ordinace v růžové zahradě (1 a 2), o níž píšu podstatně častěji. Jenže já si k Ulici zkrátka nikdy nenašla vztah, i když je pravda, že sem tam jsem měla také období, kdy jsem ji sledovala a zajímalo mě, jak se některé zápletky odehrají a kterým párům to vydrží. 

Za ty roky se tam ale vystřídala řada postav, která šla tak nějak celkově mimo mě a třeba v současném dění seriálu se také příliš neorientuji. Naštěstí mám ale ve Středočeském magazínu kolegyni, která je skutečným »Uličníkem«, jak sama přiznala v našem Podcastu, co se věnoval pro změnu Kukačkám.

Kukačky

Kukačky zakukaly podruhé… První díl druhé řady prozkoumali Seriáloví šťouralové

Černý most i Parník

Následující článek je tedy tak trochu i pro ni. Ale i pro další fanoušky tohoto seriálu, které by zajímalo, kde vlastně některé scény z Ulice vznikají. Většina z vás již jistě ví, že drtivá většina prostředí jsou vlastně veskrze ateliérová a vznikají v pražské Hostivaři, kde je v ulici U Továren ukrytá taková jedna vyloženě fiktivní ulice, a to i s exteriéry a domy, co v seriálu hrají.

Ostatně TV Nova to netají a každoročně alespoň jednou otevírá brány Ateliérů, aby všichni věrní diváci mohli nahlédnout a třeba se i setkat s některými hvězdami a získat od nich podpis. Navíc od roku 2006 vedle Ulice sídlí i Ordinace, a tak to má Nova zkrátka všechno pohromadě, skutečně jako takovou »továrnu na seriály«.

Přesto ale někdy přece jen štáb jede i mimo ateliéry. Vzpomenete si například na první díly, kdy měl Olda Farský (Ondřej Pavelka) své »fitko«, co se mimochodem nacházelo na Černém mostě? Případně když nám seriál představil kromě rodiny Maléřových i partnerku Veroničina (Hana Holišová) otce (Ivan Vyskočil) jménem Radka (Zuzana Slavíková)? Ta přece pracovala v nemocnici jako zdravotní sestra a my jsme nahlédli i do skutečných čekáren u doktora. Podobně jako ve chvíli, kdy tam s těhotnou Jindrou čekal nevěrný Bedřich (Adrian Jastraban). Tehdy to byla mimochodem Poliklinika Černý Most neboli »Parník«.

Škola, základ seriálu

Ještě jedno prostředí nás ale Ulicí provází rovněž od samého začátku a je s ní neodmyslitelně spjato – a to škola. Střední i základní škola v jednom, to se zkrátka scenáristům hodí vždy. Nyní tam vídáme třeba paní učitelku Magdu (Veronika Čermák Macková) i syna Gábiny (Aneta Krejčíková) Šimona, který donedávna ve škole zažíval šikanu a vypořádal se s tím dost nešťastným způsobem. Na spolužáky vzal zbraň.

Ve stejné škole ale kdysi kabinet obývala přísná profesorka Hejlová (Hana Maciuchová) či pohledný tělocvikář a učitel biologie Viktor Verner (Miroslav Šimůnek) a po chodbách tu lítal František Hrubý (Matyáš Valenta), zatímco starší žáci se tu spíš poflakovali. Ať již Monika Farská (Anna Fixová) či sourozenci Jordánovi, tedy Matěj (Jakub Štáfek) a Tereza (Patricie Solaříková, později Pagáčová), přičemž ta tu později pracovala jako učitelka.

Zatímco na záchodcích kdysi řešila co udělat s ukradenou máminou podprsenkou, v nejnovějších dílech se zase na toaletě Žofka (Kateřina Ujfaluši) řeže do ruky… 

Ale co když kamera zabere prostor přímo před školou? Dva sloupy, pár schodů, chodník – to je reálné místo. Ve skutečnosti se jedná o vchod Gymnázia Voděradská, které se nachází… ano, opět v pražských Strašnicích.

Další seriálová místa ze ZOO: Viky bydlí kousek od baru… A v domě má obchod pro piloty

Sousedství se ZOO

Stejně jako Ordinace, ZOO, Horákovi, i nekonečná Ulice si vybrala tuto pražskou část jako vhodné natáčecí místo. Ba co víc, neuvěříte, co je doslova ZA ROHEM od této slavné seriálové školy. Je to Hospůdka U Kašpárka, což jak jsme vám již před časem odhalili, je rovněž seriálové místo – a to bar z primácké ZOO, kde pracují bratři Roklové – Marek (Štěpán Benoni) a Vojta (Goran Maiello). V ději seriálu se sice nachází ve Dvoře Králové, ale jak je vidět, ve skutečnosti by tam klidně na pivo mohl chodit i Oťas z Ulice (Filip Rajmont). Jen by se nesmělo jednat o projekty konkurenčních televizních stanic, že? 🙂

Mimochodem, při psaní tohoto článku mě napadla ještě jedna věc, s Ulicí již nesouvisející.

Jmenuje se vůbec v ZOO nějak ten bar? Říkají mu postavy vůbec nějak? Zatím jsem si dokázala jen vybavit, že o něm mluví jako o „baru u ZOO“, případně když tam vládla ještě Viky alias Lady X (Eva Burešová), všichni oznamovali, že jdou právě do baru na vystoupení Lady X. Teď tam tedy místo ní zpívá Lady Y (Michaela Pecháčková), ale i ta sveřepě opakuje, že musí do baru. Že by v seriálovém Dvoře Králové byl bar jen jediný? Ostatně také vyloženě luxusní restauraci tam mají očividně jen jednu (a to s květinovými tapetami), ačkoliv jich běžně zmiňují více. Zkrátka oblíbené podniky, podobně jako v Modrém kódu chodili také jen do jednoho baru, případně v Ordinaci už léta máme hospodu U zeleného čerta, i když dávno už jen U čerta, protože zřejmě někdo zapomněl její správný název a stejně jí tak nikdy nikdo neříkal. Inu, hlavně že je kde pít a slavit – navíc se tu vždycky postavy potkávají, leckdy i s někým, komu se zrovna chtějí vyhnout. To je holt seriálový život!

Místo z Ulice - škola

Obrázek 1 z 37

Gymnázium Voděradská si zahrálo v Ulici

Související obrázky:

Napsat komentář