Filmové podfukySeriályTipy na výletyZajímavosti z kraje

Nejslavnější domov důchodců? Zahrál si v Kukačkách i Jedné rodině

Často odhalujeme filmové a seriálové podfuky, kdy tvůrci tvrdí, že vidíme nějakou budovu v daném městě, ale ve skutečnosti je dům naprosto někde jinde a slouží třeba i k jinému účelu. Tentokrát tomu tak není a tvůrci seriálů Kukačky a Jedna rodina si pravděpodobně vzali „mustr“ právě ze skutečného života. V obou seriálech se objevila stejná lokace a dokonce si „zahrála“ to samé. Už víte, o čem je řeč?

Život po odchodu životní lásky? After Life Na Jezerce rozpláče i rozesměje

Nejslavnější domov důchodců?

Vzpomeňte si na druhou řadu Kukaček, kdy jsme zjistili, že Terezina (Marta Dancingerová) babička Jindřiška (Libuše Švormová) zřejmě trpí Alzheimerem a jsou chvíle, kdy o sobě úplně neví a mohla by se ztratit. Spolu s manželem v podání Petra Kostky se tak rozhodli odstěhovat do specializovaného centra, kde budou mít tu správnou péči a budou tam moci spokojeně dožít. Jejich synovi (Luboš Veselý) se to moc nezdálo, ale přesto je tam dovezl na prohlídku a později jim i pomohl se v novém domově zabydlet. 

Zvenku se jednalo o budovu šedobílou omítkou a malou zahradou, kde se pacienti či klienti mohou procházet, nadýchat čerstvého vzduchu a užít si sluníčka. Právě ten venkovní pohled přitom docela pravidelně vídáme v Jedné rodině, a to v první i druhé řadě. Právě zde totiž pracuje Klára (Zuzana Vejvodová) a stará se o místní pacienty v důchodovém věku, včetně paní hraběnky, kterou hraje Carmen Mayerová.

Paní hraběnka učí děti francouzsky a Kláře radí se životem, v podstatě jí dělá druhou maminku. Když má volnou chvilku, baví se s pacientem Boučkem v podání Oldřicha Vlacha. Dokonce se spolu jednou vsadili i o vánoční cukroví. Není bez zajímavosti, že Vlach a Mayerová už byli jednou díky TV Nova partnerskou dvojicí v seriálu, a to v prvních dílech Ordinace. Tam si totiž zahráli manžele, rodiče Kamily alias Lindy Rybové.

Ale u Carmen ještě můžeme chvíli zůstat, chtěla bych upozornit na tu vtipnou náhodu, že zatímco v Jedné rodině v tomto domově seniorů žije ona, v Kukačkách tam naopak zakotvil její manžel v reálném životě, Petr Kostka. Jen si na to „našel“ jinou choť – Libuši Švormovou.

A malá zajímavost – i ona se v Jedné rodině objevila a do té samé budovy se přišla podívat. Jenže zatímco v Kukačkách tam chtěla sama, v Jedné rodině tomu bylo naopak – místo jí tam zoufale sháněla její neteř Nikola Perry (Elizaveta Maximová). Ona se pak přišla zeptat, jak to tedy je a jestli tam opravdu musí přijít žít, dokonce byla uplakaná a nešťastná. Naštěstí sestřičky ji uklidnily, že ji nikdo nutit nebude.

Slivenec

Obrázek 1 z 27

SeneCura SeniorCentrum Slivenec Foto: Jana Hanušová

Slivenecká óaza

Ale teď už k realitě. Podobu oběma seriálovým zařízením propůjčilo SeneCura SeniorCentrum Slivenec – jak se můžeme dočíst na jejich webu, centrum poskytuje sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem (zaměřený na péči o seniory trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou stařecké demence).

Nabízí ale též tzv. Apartmány pro seniory, vhodné pro klienty, co jsou stále aktivní a nejsou závislí na cizí pomoci, ovšem nemají k dispozici bydlení vhodné pro jejich potřeby – ideálně bezbariérové. Pokud se tak rozhodnou pro bydlení právě v centru SeneCura, jsou stále soběstační, ale zároveň se mohou vídat s ostatními klienty a mají si tak s kým popovídat.

K dispozici je pak samozřejmě i zdravotní péče, ostatně podobně to je i v Jedné rodině, kde o všechny pečují sestřičky Klára a Jana (Lenka Zahradnická). V druhé řadě přibyl i mladý pan doktor Petr Vodička (Cyril Dobrý).

A kde se vlastně toto centrum pro seniory, tak oblíbené tvůrci seriálů, nachází ve skutečnosti? Jak už napovídá název, sídlí v pražském Slivenci. Vlastně jen pár kroků od autobusové zastávky, která se rovněž jmenuje Slivenec. Hned vedle pak sídlí základní škola, která se v současnosti rozrůstá. Necelou minutu chůze od SeneCury se zase nachází sídlo Twin Star Film, což je filmová a distribuční společnost. Celkově je slivenecká náves moc hezky upravená, především zaujme malý park s lavičkami s výhledem na rybníček. Za návštěvu stojí Bistro Kačák s posezením i venku, pokud vás přepadne dlouhá chvilka na autobusové zastávce směrem na Smíchov je pak umístěná i knihobudka.

Historické Karosy se sjely do Ralska. Akci navštívily stovky lidí

Proč se Slivenec jmenuje právě takto?

Na návsi si můžeme na informační ceduli k naučné stezce přečíst dost zajímavostí o historie Slivence, kde byla civilizace prokazatelně již ve starší době kamenné. Dochovaly se totiž úlomky nástrojů z pazourku.

První písemné zmínky o Slivenci pochází zase z 11. století, kdy tudy vedla jedna z hlavních obchodních cest z Prahy do Bavor. Právě tudy putovala sůl. K Praze byla připojena v roce 1974, ale zachovala si vesnický charakter a dokonce ani po revoluci nepatřila zrovna k nejhezčím místům Prahy. V posledních letech se to ale začalo proměňovat.

Co ale tedy stojí za názvem Slivenec? V 17. století zde totiž řád křížovníků s červenou hvězdou (katolický církevní řád působící v Česku a v Rakousku) vybudoval rozsáhlý hospodářský dvůr. Zřejmě tu rostlo mnoho sliv, tedy švestek, a právě ze „slivného dvora“ se vyvinul i název pro celou oblast. Podobným způsobem ostatně vznikly názvy i jiných pražských čtvrtí, například Veleslavín, Liboc či Ruzyně – předpokládá se, že názvy vycházejí z historických osobních jmen, vždy podle člověka, který daný dvůr vlastnil.

Související obrázky: