NepropásněteVolný čas

Jiřice odhalily obnovený pomník padlým v 1. světové válce s velkou parádou

Jiřice ve středu 27. září slavnostně odhalily nově obnovený pomník věnovaný padlým v druhé světové válce. Akce proběhla za účasti zástupců kraje i nově vzniklého Muzea vojenského prostoru v Milovicích. Při slavnostních okamžicích nechyběla státní hymna ani čestná stráž.

V roce 1933  obec začala o pomníku padlým v 1. světové válce. Tehdejší vedení Jiřic jej opravdu zakoupilo a to u architekta Mauermanna v Mladé Boleslavi. Dne 17. května 1933 již stál a na 4. června 1933 připadalo jeho slavnostní odhalení, to pak doprovodila také slavnost na počest padlých. Na pomník tehdy stálo 18 jmen padlých. 

Ke dni 31.října 1940 se musela celá vesnice vystěhovat a ustoupit vojenskému cvičišti. Pomník zde zůstal, vlivem válečných událostí z něj zbyla pouze třetina a i ta utrpěla válečné šrámy. Po 90 letech od slavnostního Jiřice zvou na slavnostní znovuodhalení pomníku v jeho původní výši.

Velké nadšení. Klienti Domova Mladá si užili taneční představení

Pomník byl obnoven za významného přispění Odboru pro válečné hroby a válečné veterány Ministerstva obrany ČR. Práci provedl ak. sochař Vojtěch Adamec z Prahy.


Miroslava Mičková, starostka obce
Ing. Miloš Dvořák, místostarosta

a redakce

 

Související obrázky: