Filmové podfukyTipy na výletyZajímavosti z kraje

Růže k lásce schůdeček neboli slavné místo z Jáchyme, hoď ho do stroje

Jeden horlivý mladík s kondiciogramem, putování za láskou ve fáru s trumpetou v motoru. To jsou ingredience oblíbeného snímku Jáchyme, hoď ho do stroje! Vzpomenete si ale, kam to vlastně »Jáchym« jel?

Růže k lásce schůdeček…

František Koudelka, jak se tedy hlavní postava ztvárněná Luďkem Sobotou jmenovala, měl namířeno do Jesenice, aby překvapil svou lásku a vyřídil si to s jejím dalším nápadníkem jednou pro vždy. Za půjčení auta mu ale kolega Béda Hudeček zadal úkol zastavit se na Konopišti a předat tam vzkaz a růže jedné paničce.

Život po odchodu životní lásky? After Life Na Jezerce rozpláče i rozesměje

Cestou stihne vyhrát i automobilový závod, na Konopiště ale dorazí v pořádku, jen si ho kvůli kimonu spletou s japonským umělcem Uko Ješitou. Pokud byste se chtěli vydat ve stopách Františka Koudelky a váš kondiciogram také ukazoval, že máte před sebou šťastný den, vězte, že se scény opravdu natáčely přímo na Konopišti, konkrétně pak v Růžové zahradě a především v místním skleníku.

Růžová zahrada, která si tak zahrála ve slavné komedii, byla založena už o mnoho let dřív, a to na začátku 20. století – nechal ji tu vybudovat arcivévoda František Ferdinand D’Este v letech 1906 – 1913. Najdeme tu dnes, stejně jako za jeho éry, se záhony stromkových a keřových růží a pak právě ve zmíněném skleníku různé tropické, subtropické a další vzácné rostliny. Arcivévoda zde dále pěstoval palmy, stromovité kaprady, orchideje a další exotiku, přičemž i to je zde stále k vidění.

Pávi, bažanti, ale co psi?

Co ale asi úplně stejné není? V areálu zámeckého parku, a i cestou do Růžové zahrady, totiž můžete potkat například pávy či bažanty. Prochází se tam, jako by jim to tam patřilo. Máme takový dojem, že za arcivévody by je takový klid rychle přešel – Ferdinand byl totiž vášnivým lovcem a za život ulovil víc než čtvrt milionu kusů zvěře. Dodnes jsou v zámku vidět mnohé z jeho trofejí.

Ale pojďme ještě nenakukovat dovnitř, na to bude dost času i příště. Dnes naši procházku po Konopišti zakončíme venku, tedy informacemi o tom, kdy se do Růžové zahrady vlastně můžete podívat. Zatímco park je pro veřejnost otevřen celoročně, zahrada je k vidění pouze v otevírací době zámku. Jak se lze dočíst na webu Konopiště, až do 30. 9. jsou Růžová zahrada a skleníky přístupné od úterka do neděle v čase 10 – 16 hodin. Během října pak jen o víkendech v časech 10 – 15 hodin. Jednotné vstupné činí 80 Kč

Zajeďte na Křivoklát! Lovecký hrad a vězení, ale bydlel tu i Třetí princ

A pozor, nesmí se tam na kole či na bruslích. Do parku a zároveň i do zahrady smějí pak psi pouze na vodítku.

Související obrázky: