Zajímavosti z kraje

Lysá nad Labem si připomněla založení městské policie. Má kulaté výročí

V letošním roce si připomínáme zřízení Městské policie v obci Lysá nad Labem ve Středočeském kraji. Jedna z prvních historických zmínek o četnictvu v Lysé se datuje do doby Rakousko-Uherské monarchie. Četnická stanice byla zřízena už k datu 1. 5. 1869. Oficiální nové založení Městské policie v celkovém počtu 8 strážníků proběhlo až dne 1. 12. 1992. V letošním roce 2022 slavíme třicáté výročí od založení. Celkem je v dnešní době u Městské policie zaměstnáno 14+1 strážníků.

Policie pořádá akce a besedy v oblasti výchovy žáků. Po dvouleté covidové pauze se opět v Lysé nad Labem v rámci oslav kulatého výročí konala tradiční akce především pro děti. Mateřské školky, základní a speciální školy a veřejnost se v pátek dne 9. 9. 2022 od 8 do 12 hodin v části města nazvané Sídliště setkali se složkami integrovaného záchranného systému.

Na akci byl k vidění vůz zdravotní záchranné služby, hasičské vozy z Lysé nad Labem, Milovic a Nymburka nebo ze Správy železnic, automobily a motorky Policie ČR a Městské Policie. Policisté, hasiči a zdravotníci návštěvníkům ukazovali výstroj, výzbroj, výcvik a technické vybavení jednotlivých složek integrovaného záchranného systému.

Děti i dospělé bavila možnost u policistů vyzkoušet si pouta, udělat si test na přítomnost alkoholu při dechové zkoušce, potěžkat si zbraně, projít se v postroji pro cvičení psích psovodů nebo si obléct policejní vestu. U záchranářů děti oživovaly figurínu a mohly být uvnitř sanitky a vše důkladně prozkoumat. Hasiči nabídli možnost si prohlédnout kompletní výbavu aut, prolézt vozem a sedět v kabině řidiče nebo stříkat vodu z hadice.

Pro děti byly připraveny i další zajímavé interaktivní hry a úkoly s odborným výkladem odborníků z IZS. Třídy se střídaly od 8 hodin na jednotlivých stanovištích a nebo sledovaly společně připravený program jako ukázku zásahu policejních psovodů nebo projížďku koní. Návštěvníci akce po představeních účinkujícím zatleskali a v obličejích bylo vidět plno radostných a nadšených výrazů.

Děkujeme všem zaměstnancům IZS, že přiblížili dětem jejich práci, vozidla a vybavení. Jsme rádi, že pomáháte chránit lidský život a jste vždy po tísňovém volání na správném místě.  

Sepsala: Jana Horáková 

Související obrázky:

Napsat komentář