Filmové podfukySeriályTipy na výletyZajímavosti z kraje

Kam chodil do školy Marek Barna z Ordinace? Ve skutečnosti tam studovali Havel, Zelenková i Forman

Nedávno jsme odhalili, kde se nachází škola známá z Kukaček. A protože delší dobu už jsme se nepodívali na zub legendě jménem Ordinace, rovnou přejdeme k ní. Že si tam žádnou školu v současných dílech nevybavujete? Ani já – leda tak Čestmír (Petr Rychlý) v jednom z posledních dílech na Voyo sliboval Aleně (Michaela Badinková), že vezme děti a rozveze je do škol. Ale to rozvážení už bylo mimo záběr.

Hranice? Kdepak! Kam chodí do školy seriálové »Kukačky« Kuba a Tomáš?

Ovšem v minulosti jsme tam měly spoustu postav s dětmi školou povinnými a občas jsme tam také nahlédli. Ostatně i první žena Vladimíra Pusenského (Milan Bahúl) Olga (Vendulka Křížová) byla učitelkou. A kde učila, když jí to zrovna nemocné srdéčko povolilo? V samotné Ordinaci jsme žádný název školy neslyšeli, ovšem do stejné budovy chodil nabírat znalosti i syn Pavly Barnové (Bára Munzarová) Marek Barna (Martin Holec).

Kdo jste v té době seriál sledoval, jistě si vybavíte, jak Marek, trpící epilepsií, dychtivě sledoval, jak kluci hrají před školou fotbálek, přičemž jeho do party nechtějí. Později ho tu šikanovala parta pod vedením Matyho (Jan Cina), ovšem když vyšlo najevo, že Matyho bije jeho otec, Barnová s Pusenským ho vzali k sobě a z něj a Marka se tak stali kamarádi a téměř bráchové. A před školou také na Katku (Míša Tomešová) čekala její maminka Eliška (Miluše Bittnerová), když ještě Katka bydlela jen s otcem a Eliška ji nevídala a chtěla to změnit.

Poděbradská »alma mater« Havla i Nellis

Možná vás to už nepřekvapí, ale budova, která si tuto základní školu zahrála, se nachází v Poděbradech. Ano, stejně jako byt Barnových (později Mandlových, Suchých či Švarců), vila Valšíkových, byt Dalibora Frynty (později Jáchyma Kaliny). Ostatně, když se člověk prochází po Poděbradech a vnímá názvy ulic či nápisy na krásných historických vilách, říká si, jestli se před lety scenáristé neinspirovali právě tam. Hakenova ulice… Vila Běla… Ulice Dr. Beneše…

Ostatně vila Běla se nachází hned vedle školy, o níž je dnes řeč především. Jedná se o Gymnázium Jiřího z Poděbrad ve Studentské ulici. Založena byla tato škola již v roce 1946, ovšem původně sídlila na poděbradském zámku (dnes Hotel Zámeček), posléze v ulici, která dnes nese jméno Školní. Do budovy, kterou známe ze seriálu, se přestěhovala v roce 1981.

Mezi absolventy má i řadu známých osobností – chodili sem například prezident Václav Havel, režisér Miloš Forman či filmař Ivan Passer, zpěvačky Marta Kubišová či Jitka Zelenková či scenáristka a režisérka Alice Nellis.

Frynta bydlel přes park od Valšíkových? Další místo ze seriálové Ordinace je v Poděbradech

Historie samotné budovy pak sahá ještě dál, vznikla původně zřejmě pro chlapeckou školu a postavena byla v letech 1904-1905, podle plánu architekta Františka Schlaffera (rodák z Poděbrad), v novobarokním stylu.

Pokud byste si chtěli ke škole udělat procházku, zcela jistě neminete ani vilu Kouřimku neboli seriálové sídlo Valšíkových. Je vtipné si připomenout, že původně tam v seriálu bydlela Tereza Valšíková (Monika Zoubková) právě s Honzou Hakenem (Martin Trnavský). Když jí ale utekl za Pavlou Barnovou a jejím synem Markem, moc daleko se s věcmi rozhodně netahal. Pěšky to k nim měl zhruba 3 minuty chůze a k Markově škole sotva 2 minuty. Tím pádem by na něj „stíhačka“ Tereza rozhodně dohlédla, kdyby chtěla. Když se jí nějakou dobu scházeli tajně za zády,… řekněme, že byla zkrátka zaslepená láskou. A nebo to tak prostě chtěl scénář.

Škola v Poděbradech

Obrázek 1 z 29

Gymnázium Jiřího z Poděbrad v Poděbradech je v novobarokním stylu.

Související obrázky:

Napsat komentář