Realitní poradce Jiří Machník popsal, co všechno je potřeba pohlídat u pronájmu
Realitní makléř společnosti M&M reality z Lysé nad Labem Jiří Machník popsal, jak ideálně postupovat v případě, kdy chce majitel nemovitosti svůj byt či dům pronajmout sám, tedy bez realitní kancelář. Proces je to náročný. Přinášíme vám jej přehledně rozdělený do kapitol, aťse v postupu vyznáte.
Zpracování inzerátu
Inzerát by měl obsahovat fotky a popis. Vyfotit byt zvládne každý, je otázka v jaké kvalitě a jak atraktivně. Nebudu nikomu vnucovat svůj pohled jak a co fotit. Možná sem zbytečně náročný. A co text? Tak ten by měl obsahovat základní informace o jednotce, cenu, poplatky a výši kauce. Já nepreferuji složitý a dlouhý popis nemovitosti, pokud někdo shání byt podobné dispozice a rozlohy a splňuje cenové možnosti, tak bude mít zájem nemovitost vidět. Pokud jej tedy fotky rovnou neodradí.
Inzerce
Inzerát můžete zveřejnit na různých realitních webech jako je třeba Bazoš, Bezrealitky , nebo sociálních sítích: Facebook, Instagram a podobně. Platí, že čím víc tím lépe.
Prohlídky
Hned jak inzerát zveřejníte, začnou se vám ozývat zájemci, ale také různí makléři. Ty necháme stranou. Domluvíte si datum a čas prohlídky. Ideální je pokud si na prohlídky vyčleníte určitý čas, jedno, nebo dvě odpoledne v týdnu. V případě, že se neozývá žádný zájemce, je vysoce pravděpodobné, že jste netrefili cenu nájemného, a nebo může být špatně také něco jiného. Může se také stát, že někteří zájemci o prohlídku ani nedorazí a samozřejmě nedají vědět. Pro zajímavost můj rekord je 8 nezrealizovaných z 10 domluvených schůzek. Při samotné prohlídce je potřeba zájemce seznámit se všemi informacemi a pravidly.
Zájemce
Cílem je najít takového zájemce, který bude pravidelně platit, prakticky o něm neuslyšíte, a ideálně zůstane co nejdéle.
Tedy nechceme, neplatiče, někoho kdo bude rušit sousedy, a kdo vám bude poškozovat majetek. Samozřejmě se nedopouští trestné činnosti a tak dále.
Nikdy dopředu nevíte, a na základě prohlídky nelze ani poznat, o jakého zájemce se jedná. Jsou sice určité indicie podezřelého chování a tedy budoucích potíží, ale nelze v tomto ohledu dát univerzální radu. Z důvodu, že bychom měli ctít občanský zákoník a nesmíme se dopustit diskriminačního jednání, jsou naše možnosti na co se ptát a co prověřit omezené. Lze požadovat prokázání schopnosti platit nájemné a poplatky, doložit bezdlužnost (výpis z Czech pointu). Současně máte právo si určit maximální počet osob, kteří budou nemovitost užívat.
Smlouvy a pojištění
Zde vycházím z toho, že existuje smlouva, která neodporuje právní normě. Tedy obsahuje všechny náležitosti, jež obsahovat má. Zde bych jen doporučil zaměřit se na podmínky výpovědi a na soupis vybavení. Dále je povinností nájemníka sjednat si pojištění. Pronajímatel by také měl mít nemovitost pojištěnou.
Předání nemovitosti
U předání nemovitosti je potřebné zapsat stavy měřičů, stav nemovitosti a soupis vybavení, toto doložit ideálně fotografiemi. Existuje také možnost nechat přepsat energie na nájemce. Já bych toto doporučoval, protože v případě neplacení, vám vznikne nižší dluh a také jsou větší možnosti vymáhání ze strany energetických společností. Dlužník má pak škraloup v registrech, což mu do budoucna bude komplikovat život.
Jak vidíte, není to sice nic složitého. Budu se, ale opakovat. Proč tuto starost raději nesvěřit makléři? Navíc když vás to nebude nic stát. Klidně mi zavolejte a já vám s pronájmem vaší nemovitosti rád pomůžu.