DivadloNepropásněteTipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

V Kladně nám rozstříhá srdce Případ Edward. Divadlo Lampion zahajuje novou sezonu

Po divadelních prázdninách je na čase se vrátit zase na prkna, která znamenají svět. V kladenském Divadle Lampion se zahájení nové sezony, která dostala název „Za hranicí skutečnosti“, dočkají již v sobotu 15. října. V 17 hodin se zde bude konat premiéra inscenace Případ Edward.

Až vám lehce nastíníme zápletku, jistě sami uhodnete, kde si autoři Jakub Šmíd a Matouš Danzer vzali inspiraci. Případ Edward totiž vypráví o chlapci, který má místo rukou nůžky. Přesto chce ale žít jako ostatní lidé. Jistě se vám vybaví americký fantasy film režiséra Tima Burtona Střihoruký Edward, v němž si v roce 1990 zahráli Johnny Depp a Winona Ryder.

Ačkoliv nejsem příznivcem tvorby Tima Burtona, Edwardův příběh se mnou vždy velmi rezonoval a dokázal mě pokaždé dojmout a rozplakat, a to natolik, že už si tento film raději ani dobrovolně nepouštím. Představení Divadla Lampion by mě ale už proto vlastně dost zajímalo, protože věřím, že bude zase v něčem jiné a možná, pokud bude v podobném duchu jako Zlatovláska, kterou jsem zde viděla, by se mohlo jednat o trochu optimističtější náhled s nádechem naděje. Hra je určena divákům od 9 let a po premiéře budou mít možnost ji navštívit hned 16. října, od patnácti hodin, a to na velké scéně divadla.

Případu Edward se v Kladně představí herci Kristýna Dámová, Jan Vejražka, Diana Hauptová, Petra Majerčíková, Marie Jansová, František Čachotský či Jan Pichler.

Důležitá bude jistě vizuální stránka představení, tedy scéna i návrhy kostýmů a paruk, které má na starosti výtvarnice Lenka Hollá. O dramaturgii se postaral spoluautor Matouš Danzer, naopak Jakub Šmíd, jenž s Divadlem Lampion spolupracuje již po několikáté, se ujal režie. Loni zde oslavil úspěch s inscenací Malý strom. Doufejme, že i Případ Edward si své diváky najde.

Přispěje k tomu ostatně zřejmě i hudební složka. O tu se postarali skladatel Zdeněk Dočekal a textař Radek Malý. Dostupných je už i pár ukázek, podle nichž bude příběh hravý, ale přesto dává znát, že řeší i závažná témata jako přetvářku či vyloučení ze společnosti kvůli odlišnosti.

PŘÍPAD EDWARD

Jakub Šmíd, Matouš Danzer

Dotýkat se cizích vlasů
břitem lesklých nůžek
objevit ti jejich krásu 
vždycky nepomůže.

Welcome to the American dream! U nás se neztratíte, není kde. Z každé kuchyně se totiž line vůně třešňového koláče a na každé verandě se třpytí sladký úsměv nad ještě sladším ledovým čajem. Je tu prostě nádherně.

Edward ale má nás v hrsti,
jeho nůžky jsou jak prsty, 
jeho nůžky nebo ruce, 
naše vlasy, jeho srdce.

Mi casa, tu casa! Každý je tu vítán a je úplně jedno, odkud přichází. Můžete být jedním z nás, je to tak snadné. Stačí snít náš sen s námi!

Žijeme tu celkem rádi, hlasití i tiší.
Máloco nám tady vadí,
jen to, co se liší.

Wild, wild west? Tak už to dávno není! Trávníčky jsou zarovnané a nikdo nevynechá milý pozdrav souseda. Je to zkrátka čtvrť na úrovni plná slušných lidí.

Ale Edward, ten je jiný,
proto se tak snadno viní,
jeho nůžky nebo ruce,
naše vlasy, jeho srdce. 

Případ Edward v kladenském Divadle Lampion

 

 

 

 

   

Související obrázky:

Napsat komentář