Zajímavosti z kraje

Úspěch! Mladoboleslavsko snížilo kriminalitu

Podle statistik, které v pátek zveřejnila policie, došlo v loňském roce na Mladoboleslavsku k poklesu kriminality o 257 případů. Celkem bylo spácháno 2037 trestných činů, z čehož jich bylo objasněno 1052 (51,6 %). Nejčastěji se jednalo o majetkovou trestnou činnost, z celkového počtu to bylo 1052 případů. Dobrou zprávou ale je, že i v tomto případě se jedná oproti loňsku o pokles, podobných případů bylo o 184 méně.

V oblasti násilné trestné činnosti evidují zdejší policisté celkem 115 případů, což je o 38 méně než v roce 2019. Objasněnost činila 59 %. V minulém roce došlo k jedné vraždě a dvěma pokusům vraždy, všechny byly objasněny.

U mravnostní kriminality došlo v roce 2020 k celkem 29 případům, což je o 4 méně než v předešlém roce.
Počet hospodářských trestných činů byl 179, tedy o 47 méně než v roce 2019.
Kriminalistům se podařilo během loňského roku vypátrat 198 osob. Pátrání bylo vyhlášeno celkem po 212 osobách.
Celkově tak poklesla kriminalita ve všech oblastech, s jedinou výjimkou, a tou je kyberkriminalita, která je bohužel na vzestupu všude.
Nejčastějším druhem majetkové kriminality jsou krádeže prosté a krádeže vloupáním do sklepů, vozidel a dalších objektů. Předmětem zájmu jsou stále jízdní kola, věci z vozidel, pracovní nářadí, mobilní telefony, zavazadla, peněženky, peníze, šperky a pohonné hmoty.

Největší podíl hospodářské kriminality tvoří trestné činy související s neoprávněným opatřením, paděláním a pozměněním platebního prostředku, kdy dochází k záchytům těchto padělaných bankovek v různých obchodech a v menším počtu se dále vyskytují podvody a zkrácení daně.

Nejčastějším typem kyberkriminality byly internetové podvody se zakrývanou identitou, neoprávněný přístup k počítačovému systému, narušení facebookového profilu, vyhrožování, vydírání a pornografie. „V této oblasti evidujeme nárůst oproti roku 2019 o 14 %,“ upřesnila policejní mluvčí Lucie Nováková.

Nejčetnějším druhem násilné trestné činnosti bylo ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a pouliční loupeže.
V roce 2020 byl podíl cizinců na páchání objasněné trestné činnosti 16,3 % .

Související obrázky:

Napsat komentář