TechnikaTechnologieVědaVesmír

Najde rover Perseverance pozůstatky života na Marsu?

Již jen něco málo přes 3 týdny nás dělí od jedné z největších vesmírných akcí posledních let. Jedná se o přistání pojízdné laboratoře Perseverance na Marsu, které dle předpokladů proběhne 18.února 2021 ve 21:43 našeho času. Informace se dozvíme se zhruba 11 minutovým zpožděním. Do této chvíle letí bez problémů a ani při blížícím se přistání se neočekávají větší komplikace. Momentálně se rover nachází necelých 430 milionů kilometrů daleko od původního startu ze Země a přibližně 43 milionů kilometrů od svého cíle.

Hlavní mise roveru

Rover má za úkol pátrat po možném dávném mikrobiálním životě a odebrat vzorky hornin, které umístí na vhodných místech planety ve speciálních kovových pouzdrech. Ty budou následně dopraveny zpět na Zem evropským roverem v roce 2026. Kromě toho pomůže zmapovat případné místo přistání pro pilotovanou misi na planetu Mars. Na spodní části vozítka se nachází také první létající stroj, který kdy byl vyslán na jinou planetu člověkem.

Ingenuity, dvourotorový zázrak

Od malého vrtulníku Ingenuity se očekává hlavně test možnosti létání na Marsu a zda zvládne přežít velmi chladné noci na Rudé planetě. Stroj by měl po plném nabití fungovat přibližně 31 pozemských dní, a pokud budou jeho testy úspěšné, prokáže, že je řízený let v atmosféře Marsu možný.

Simulace přistání roveru na Marsu zde!

Můžete se těšit i na náš online komentář, v únoru se vám totiž pokusíme také zprostředkovat online sledování přistání, které bude vysílat přímo NASA. 

Start cesty roveru na Mars:

Související obrázky:

Jeden myslel na “Najde rover Perseverance pozůstatky života na Marsu?

Napsat komentář