NepropásněteTipy na výletyVolný čas

Umíte zdobit kraslice voskem či slámou? Ctěnice chystají velikonoční řemeslné dílny

„Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku,“ začíná jedna velikonoční říkanka. Ale umíte opravdu uplést pomlázku, nebo ji pořizujete už hotovou? Já osobně jsem třeba velmi nešikovná a končím většinou u malování vajíček, a to technikou vyloženě laickou – zdobím tím, co mám zrovna po ruce. Třeba lakem na nehty, to je taková moje specialita.


Ovšem jsou na světě šikovní lidé, kteří se těmto velikonočním činnostem věnují s velkou chutí. A naštěstí pro nás obyčejné smrtelníky existují i řemeslné dílny, kde jim můžeme »koukat« pod ruku, něco si sami vyzkoušet a třeba se i něčemu přiučit. Tuto možnost nám v sobotu 9. dubna nabídne Zámecký areál Ctěnice.

Za vstupné 70 Kč či po předložení vstupenky na místní výstavy budete moci poznat a sami si vyzkoušet například tradiční lidové techniky zdobení kraslic – ať již slaměnou intarzií (tedy skládáním a lepením), voskovou technikou či drátováním. Dojde také na slibované pletení z proutí, ale též si můžete připomenout již skoro zapomenutý zvyk, který se dříve s Velikonocemi též pojil. Tím je spřádání magických nití – nit upředená na Velký Pátek totiž měla svému nositeli přinést štěstí a kouzelnou ochranu před nebezpečenstvím. A to se tedy může hodit v každé době!

Oficiální událost na Facebooku najdete zde: Velikonoce ve Ctěnicích

 
Velikonoce ve Ctěnicích (Zdroj: Facebook Zámecký areál Ctěnice)

Související obrázky:

Napsat komentář