Filmové podfuky

Tajemství romantické komedie Jedině Tereza: Filmovou »Primu« si zahrála hned tři místa

Velká láska Tomáše (Igor Orozovič) a jeho dívky Terezy (Veronika Khek Kubařová), kterou naruší prekérní situace, která na první pohled vypadá jako jasná nevěra. Tomáš se snaží svou přítelkyni získat zpět a nechá si v této životní situaci poradit od kamaráda (Matouš Ruml), co je velkým filmovým znalcem a fanouškem. Proč si tedy gesto lásky nepůjčit ze známých romantických komedií? Jenže jak už to tak bývá, vše se zamotává víc a víc. Podaří se dát zamilovanou dvojici opět dohromady? To je v kostce děj českého snímku Jedině Tereza, který režisér Jaroslav Fuit podle scénáře Kateřiny Gardner a Pavla Nováka natočil v roce 2021.

Osobně mohu říct, že mě zaujaly už upoutávky, a tak jsem se na film těšila do kina – ale bohužel jsem na něj zajít nestihla. Skoro se mi zdálo, že snímku neprospělo, že na plátna kin doputoval v podstatě ve stejnou dobu jako dokument Olgy Malířové Špátové Karel o zesnulém Slavíkovi Karlu Gottovi. Ten se po koronavirovém odkládání dočkal premiéry 7. října 2021, Jedině Tereza podle dostupných informací přišla do hry o dva dny později. Ale Karel ji zřejmě převálcoval, zatímco ten po prvním víkendu sbíral diváky po statisících, Tereza o tom byla o řád hůř.

Svého úspěchu se dočkala ale především na Netflixu, kde se objevila v létě 2022. Tehdy jsem ji konečně zhlédla i já a mohu říct, že přesně splnila má očekávání a stala se v mých očích jednou z nejlepších českých romantických komedií. Daleko za sebou v tomto pomyslném souboji zanechala rozplizlé LOVEní, překombinované Bábovky, podivné Všechno nebo nic i zcela nic neříkající Šťastný Nový rok a jeho ještě zbytečnější pokračování. Na podzim pak Jedině Tereza doputovala i na televizní obrazovky – jak jinak než díky Primě, která se jako jeden z partnerů podílela i na natáčení. Proti tomu, že Prima takto pomáhá vytvářet nové filmy samozřejmě nic nemám, to bych si ani nedovolila hodnotit, ale poslední dobou se s těmito spoluprácemi natolik roztrhl pytel, že už se trochu bojím, aby na mě logo Primy nevykouklo třeba i z ledničky. Prima si totiž neváhá prostřednictvím nových počinů přihřát i vlastní polívčičku a dělá si v nich reklamu tak okatě, že by to možná trklo i slavnou nevidomou milovnici zelené barvy Esmeraldu. Asi nejvíc jsem si toho všímala v další romantické komedii Prezidentka s Aňou Geislerovou a Ondřejem Vetchým v hlavních rolích.

Filmová Prima hned na třech místech

V případě filmu Jedině Tereza to bylo přece jenom o něco méně okaté – Prima ovšem do děje zapůjčila některé lokace v čele s vlastním zpravodajským studiem. Kombinace červené a modré barvy, velká obrazovka za moderátorským pultíkem s velkým bílým nápisem ZPRÁVY. Člověk už skoro slyší zpravodajskou znělku CNN Prima News a čeká, že ho přivítají Karel Voříšek a Klára Doležalová a oznámí, že Prima jede. Jenže chyba lávky, ve filmu se v roli moderátorské dvojice představí Pavel Řezníček a Emma Smetana a jejich domovskou stanicí není Prima, ale TVV. Zde hlavní hrdina Tomáš pracuje jako rosnička a posléze dostává šanci si vyzkoušet i pozici hlavního moderátora.

Jedině Tereza: Filmové záběry

Člověk by skoro čekal, že když už Prima vypůjčila štábu pro natáčení své velké zprávařské studio, rovnou je nechá využít i zbytek svého sídla, které má od roku 2019 ve Strašnicích (do té doby dlouhé roky sídlila na Palmovce). Ovšem není tomu tak a filmaři nás zase jednou trochu „podfoukli“. »Filmovou Primu« si tak zahrály hned další dvě budovy v Praze. Pokud jste snímek viděli, jistě si vzpomenete, jak se Tereza (Veronika Khek Kubařová) přišla na Štědrý den podívat za svým milým do práce a jak to velmi slavně nedopadlo. Nejprve mluvila s recepční, ale pak Tomáše nachytala „in flagranti“ s jeho kolegyní a dala se na útěk. Tomáš se vydal za ní, spoře oděn a ještě se zakrváceným nosem. Vyběhl na parkoviště, dokonce ještě popoběhl na hlavní, ale už ji nedohonil. A věřili byste tomu, že recepce se nachází v administrativní budově Aviatica v pražských Jinonicích, ale když Tomáš vybíhá na parkoviště, už je o zhruba 10 kilometrů jinde – a to v Malešicích.

Na záběrech, kdy Tomáš vybíhá z budovy za Terezou a její maminkou na parkoviště, je totiž velmi dobře vidět jakási bílá nástěnná výzdoba za ním, přičemž díky ní se dá lehce identifikovat, že se natáčelo před budovou Bytového domu Malešice, kde se nachází například i Městská knihovna. Budovu najdete na rohu Počernické a Plaňanské ulice, navíc jen 2 minuty chůze od Polikliniky Malešice. A zajímavé je, že chvíli běží i za vozem, jenže marně. No, popravdě moc daleko nedoběhl, v podstatě jen na hlavní ulici a tam si po pár metrech sedl na zem, kde ho našla i policejní hlídka (Vojtěch Vondráček a Karel Zima).

Recepci s čisťounce bílým stolem i točité dveře, které jsme viděli ve filmu Jedině Tereza, byste tam ale opravdu hledali marně. To už je totiž prostřih jinam, konkrétně do Aviaticy v Kačírkově ulici v Jinonicích. Pokud byste se tam vydali směrem od stanice metra Jinonice, čeká vás zhruba pětiminutová procházka. Když narazíte na sochu Davida Černého s názvem Speedman, nenechte se odradit jeho trčícím mužstvím a projděte kolem něj do jakéhosi dvora budovy Aviatica neboli nové Waltrovky. Po pár metrech po pravé straně narazíte přesně na ty točité dveře, které jsme ve snímku viděli. Tato budova je použitá i v dalších filmových záběrech, především v těch, kdy je fiktivní televizní stanice vidět zvenku celá. A vrátíme se sem také ve chvíli, kdy tu Tereza ve snaze o usmíření čeká venku, zatímco Tomáš spolu s kolegyní z televize (Emma Smetana) nasedají společně do taxíku.

Uhelný trh i kavárna Slavia

Ve filmu Jedině Tereza se také hodně pohybujeme v samém centru Prahy. Tereza se totiž v rámci příběhu setkává i s fotografem Martinem v podání Davida Matáska a pravidelně navštěvuje jeho ateliér na Uhelném trhu. A tentokrát nás ani filmaři moc nepodfoukli, zdobený vchod do ateliéru skutečně na tomto trojúhelníkovém náměstí najdeme, stejně tak i typická čtvercová okénka, kudy se dalo ve filmu nahlédnout dovnitř.

A co víc, chybou není ani to, že je tam Tereza vlastně tak trochu »pečená vařená« a na začátku filmu ji vidíme, jak tam dochází pěšky. Nemá to totiž z domova vůbec daleko. Dům, v němž v ději dotěrná paní Hanušová (Iva Janžurová), ale i Tereza, co odkud »vyhodí« údajně nevěrného přítele Tomáše, se nachází na Malostranském nábřeží. Tím pádem se dá odtud na Uhelný trh dojít za zhruba 15 minut. 

Stejně tak to má coby kamenem dohodil i do kavárny Slavia (v podstatě je potřeba jen přejít most), která se ve filmu možná proto objevila hned dvakrát. Poprvé zde Tomáš s Terezou mají schůzku, na kterou on přijde pozdě. A podruhé tu Tereza sedí s kamarádkou, zatímco Tomáš se ji snaží získat zpět tím, že jí zazpívá neméně známou píseň Tereza, kterou kdysi proslavil Waldemar Matuška. Jenže jeho kamarád, co mu přitom vypomáhá, se omylem podpálí, a tak je to vskutku originální vystoupení, kvůli němuž se Tomáš stane terčem internetových vtípků. Zde jako jediný filmařský podfuk vidím to, že Slavia je ve skutečnosti natolik populární, že tu lidé často stojí frontu, než mohou být usazeni. Tím pádem by si to možná filmoví hrdinové nakonec rozmysleli a zašli raději jinam. Ale ve filmovém světě jdou zkrátka některé věci snáz… 

Jedině Tereza: Filmové záběry

Obrázek 1 z 54

Igor Orozovič a Veronika Khek Kubařová ve filmu Jedině Tereza

Související obrázky:

Napsat komentář