Zajímavosti z kraje

Do Kalichu znovu přitančil Srdcový král: Jaký je muzikál s hity Elvise?

Elvis žije! Ale ne, nebudeme rozebírat žádné kontroverzní teorie, ale pokud máte rádi tvorbu krále rokenrolu, máme pro vás jeden muzikálový tip. Tím je Srdcový král, hit muzikál složený právě z Presleyho písniček, co se zrovna nedávno dočkal obnovené premiéry v pražském Divadle Kalich.

Lysá má za sebou první školení se Signály. Všechny velmi zaujalo

Všichni milují, ale koho proboha?

Jedná se o muzikálovou romantickou komedii, přičemž autor libreta Joe DiPietro, si vypůjčil příběh ze slavného díla Williama Shakespeara Večer tříkrálový, ale přenesl ho do prostředí Ameriky 20. století. Především je to patrné na tom, že ženská hrdinka se zde převléká do mužského přestrojení. V Srdcovém králi (originální název je All Shook Up je to proto, že Natalie, která po smrti maminky vyrůstala jen s otcem, tíhla především ke chlapeckému světu. Zajímalo ji především opravování aut a motorek a dívčí šaty využívala spíše jen jako hadr na utírání oleje. Jenže svět se jí převrátí naruby v moment, kdy se poprvé zamiluje. Okouzlí ji mladík Chad, co přijel na motorce a čeká na její opravu, jelikož dělá nějaké podivné zvuky, cosi jako „jiggly wiggly“ :). Jenže Chad, co hraje zakázanou hudbu, tancuje zakázané pohyby a prohání každou sukni, si Natalie absolutně nevšímá. Dívka tak přichází s bláznivým plánem, jak se k němu dostat blíž. Aniž by tušila, že do ní je zase bláznivě zamilovaný její dlouholetý kamarád Dennis, co jí pravidelně recituje básničky.

Chad si naopak ve městě vyhlédne jinou oběť – inteligentní slečnu Sandru, co pracuje v místním muzeu. Do stejné krásky se zakoukal i vdovec Jim, shodou okolností otec Natalie. Jenže i jeho má někdo rád a možná o tom ještě ani neví. Nebo ví a bojí se jít s pravdou ven? V rámci příběhu je potřeba tenhle milostný zmatek uklidit a dát dohromady ty správné dvojice, přičemž lásce zrovna nepřeje ani vedení města.

Pokud máte chuť na oddechovku plnou romantiky, možná se rovnou běžte podívat na web Divadla Kalich, jelikož představení se s novým obsazením vrátilo zatím jen na 20 exkluzivních termínů.

Smích i slzy na premiéře: Hotel mezi dvěma světy má pobočku v Mladé Boleslavi

Něžný frajer 

Tedy co se týče hlavní mužské role Chada, tam ke změně nedošlo. Frajera každým coulem, co vám rozproudí krev v těle, ale zároveň má dost odvahy, aby si nakonec přiznal, jak to s láskou doopravdy má, hrají Jan Kříž a Přemysl Pálek. Před pár lety jsem měla možnost vidět prvního z nich, letos padla volba pro změnu na druhého. Můžu říct, že jsou oba skvělí, takže obsazení zde není třeba dopředu řešit. Oba pánové mají také svou fanouškovskou základnu, pokud mezi jednu z nich náhodou patříte, tak vám jistě největší radost udělá v jejich podání hit C’mon Everybody, který jsem si osobně překřtila dle české verze refrénu (mimochodem překlad a texty jsou z pera Adama Nováka):„Miluju lásku“.

Hlavní ženské role se nově zhostily dvě mladé dámy – první z nich je něžná světlovláska Nina Horáková, která v Kalichu září také v muzikálu Biograf Láska s hity Hany Zagorové. Dále ji můžeme vídat i v Městských divadlech pražských či v Divadle Na Fidlovačce, dříve také v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Věnuje se ale též dabingu, mimo jiné namluvila i princeznu Jasmínu v hraném Aladinovi od Disneyho, za film Zrodila se Astrid pak dokonce získala nominaci na dabingovou cenu Františka Filipovského 2020.

Druhou Natalií v Srdcovém králi je nově Michaela Tomešová, kterou asi ani netřeba tolik představovat. V původním uvedení hrála menší roli Lorraine, jinak je stálicí na jevišti Kalichu (Robin Hood, Pomáda, Voda a krev nad vodou, Biograf Láska a další), v dabingu je hlasem pohádkové Vaiany (v originále Moana) a znát ji můžete i ze seriálů (Ordinace v růžové zahradě 2, Sestřičky Modrý kód i ZOO). Právě Míšu jsem viděla já a byla výborná, jak pěvecky, tak i herecky.

Čtvrtníček, Frejová i Suchařípa v jedné ložnici: Představení Láska v přímém přenosu je porno pro duši

Početné obsazení a hodně tance

Ze zmíněných Sestřiček v divadle můžete v úloze Lorraine natrefit na rusovlásku Natálii Halouzkovou. Alternací je česko-italská zpěvačka Genny Ciatti. Coby její maminka Sylvia, s níž se život nemazlí, se alternují Marie Křížová a Kateřina Bohatová, kde opět nelze šlápnout vedle. Jsou něžné, jejich hlasy mají ale pořádnou sílu. A hlavně mají srdce na dlani.

Bez alternací hrají pánové Jan Tenkrát alias Dennis a Zbyněk Fric coby Jim. Vášnivá intelektuálka Sandra pak může být buď Markéta Martiníková, nebo další tvář Modrého kódu, Marika Procházková. Starostku ztvárňují Renáta Podlipská a Alžběta Vomáčková, jejího syna Deana Roman Tomeš či Tomáš Löbl. Mužem zákona, šerifem Earlem, jsou Michal Pleskot a Martin Bačkovský. Oběma budete bez problému věřit, že jsou celou dobu pod parou, ovšem pozor, oni jednou vystřízliví… a pak vás překvapí.

O tom, že hudba je parádní, asi mluvit ani nemusím. Je jasné, že jedna pecka tu střídá druhou. Vše rozjede již úvodní Vězeňskej rock / Jailhouse Rock, často je používán motiv z písně Krásnej jak hřích / One Night With You, v druhé půlce stojí za to mimo jiné i Ďábel v rouše beránčím / Devil in Disguise či Jsi láska má / Burning Love v závěru. Možná vám některá zůstane v hlavě i po odchodu z divadla, případně začnete rovnou na děkovačce tančit a pohupovat se v bocích. Ostatně, v Srdcovém králi je spousta úžasných tanečníků, co to na choreografie Petry Parvoničové pořádně roztáčí.

Remundová v blázinci, cesta časem i špetka magie: Jaké je kouzelné představení Saxana?

Happy end

Zvládnou přitom i stále někam přebíhat, jak jim proměny scény Šimona Cabana (opět i režie, podobně jako u Saxany, kterou jsme zde probírali nedávno) velí. Ať už věznice, knihovna v muzeu, bar či průčelí radnice, to vše je na jevišti, aniž by se toho moc měnilo. A když jsme u Natalie v dílně, dočkáme se i samotné Chadovy motorky Harley Davidson.

Vše doplňují kostýmy dle návrhů Zuzany Strakové ve spolupráci s Radkem Fišerem. Povinnou výbavu zde tvoří kožené bundy pro pány, dámám velmi sluší rozevláté sukně a barevné šátky či čelenky do vlasů. Všichni jsou v barvách, snad jen paní starostka se drží nudné šedé, tedy dokud ji něco nerozpálí doruda :). Všem to neuvěřitelně sluší, snad jen Deanovi bych zvolila nějakou méně křiklavou košili, protože vypadá, jako by už se připravoval na muzikál Vlasy.

Ovšem zatímco Vlasy končí na smutnou notu, Srdcový král naopak završuje naprosto královsky, šťastným koncem snad pro všechny. Může to působit snad až trochu přeslazeně, ale věřím, že pokud máte romantickou duši, udělá vám pohádkové finále také radost.

Související obrázky: