Filmové podfukySeriály

Tajemství seriálu Specialisté? Natáčecí místo i záhada „obživlé“ nevěsty Nesvačilové

Specialisté – jedna z mnoha českých kriminálek, ovšem jedna z těch, co se na obrazovkách udržela už pěknou řádku let a zřejmě diváky stále baví. První díl Nova nasadila již v roce 2017 a byl to začátek, řekněme, trochu nesnadný. Hned nám byl sice představen vyšetřovací tým v podání Jakuba Štáfka, Zuzany Kajnarové a Marka Adamczyka pod vedením šéfa Davida Prachaře, ale spíše než jejich práci si člověk zapamatoval, že lupiči z klenotnictví (jednoho z nich si zahrál Leoš Noha) „unesli“ tramvaj pražské hromadné dopravy. To působilo trochu divoce, ale další díly už se více přiblížily tomu, na co jsou diváci u nás zvyklí.

Hranice? Kdepak! Kam chodí do školy seriálové »Kukačky« Kuba a Tomáš?

V současnosti se vysílá již 10. řada, obvykle Specialistům patří pondělní večery a sledované jsou nejen premiérové díly, ale leckdy i reprízy starších epizod. Za tu dobu už se tým dost proměnil a obsazení promíchalo, postupně přicházeli a odcházeli nové postavy – především Jan Zadražil, Jacob Erftemeijer, Eva Leimbergerová, nedávno také Marek Lambora, kterého vystřídal Vojta Vodochodský. Spolu s ním tak případy vražd řeší Zuzana Kajnarová, Jiří Hána a Martin Dejdar. David Prachař je pak nadřízený Dejdara alias Strouhala.

Poldové se mění, budova zůstává

Jedna konstanta v seriálu ale zatím stále zůstává – a to budova, v níž vyšetřovatelé pracují. Možná by se hodilo spíše říct komplex budov, protože externí záběry nejsou v tomto případě úplně konkrétní a nemíří jen na jednu stavbu. Každopádně není moc těžké poznat, o jaký komplex se ve skutečnosti jedná. Kdo se někdy ochomýtal na Proseku, jistě nemá problém poznat trojici šedých moderních staveb Prosek Point, které najdeme na křižovatce ulic Prosecká a Vysočanská. Nebo jak bych řekla já, coby místní – zkrátka naproti Bille. Obchoďák tu stojí už opravdu hodně let, zatímco polyfunkční administrativní centrum zde vyrostlo až v letech 2007 – 2009. Ve třech budovách o osmi patrech najdete nejen kanceláře, ale například i pobočky lékáren, bank či pojišťoven a též oblíbenu restauraci Ristorante Prosecco. V podzemí se pak nacházejí garáže pro 400 aut. Pokud ale vím, žádná kriminálka zde v reálu sídlo nemá. Policii máme na Proseku též, ale trochu jinde.

Každopádně seriáloví Specialisté tu „sídlí“ již od samého začátku. V historicky prvním díle byly sice vidět jen dvě ze tří zmíněných budov a skoro se zdálo, že použitý záběr je spíše počítačovou animací než skutečným pohledem na Prosek, v dalších dílech jsme už několikrát viděli všechny tři budovy. A v jedné epizodě komisaři dokonce měli u práce i stánek s kávou, který bychom tam ale v reálu hledali marně.

A to není zdaleka jediný podfuk, kterého se na nás tvůrci seriálu „dopustili“. Za ta léta se ve Specialistech zkrátka vystřídalo tolik herců v menších vedlejších rolích, že si je zkrátka nikdo nemůže všechny zapamatovat. Při hledání záběrů z konkrétních dílů jsem si ale na Voyo všimla jednoho „přešlapu“ v obsazení.

Mrtvá nevěsta i prostitutka

Krásná herečka Denisa Nesvačilová už si zde totiž zahrála dvakrát, pokaždé ale někoho jiného. Nejpikantnější na tom všem je, že poprvé ji potkáme jako Marii v díle 3. série s názvem Tajemství nevěsty. Zuzana Májová (Zuzana Kajnarová) potká svého známého a dostane od něj pozvání na svatbu. Jenže místo pohodového volna tu bude muset řešit vraždu… právě nevěsty Marie.

Divadelní gól v Poděbradech? Kolečkově komedii Zakázané uvolnění vládne trojlístek žen

Ačkoliv ji v ději vidíme s rozbitou hlavou od krve, zřejmě se zvládla oklepat a začít zcela nový život. Ale ne o moc lepší, řekněme si to upřímně. V 7. sérii totiž Denisa účinkuje podruhé, a to paradoxně v epizodě s názvem Jednou za život. Její postava se jmenuje Sofie Válková a je to prostitutka. Jestli má něco do činění s vraždou kolegy z „bordelu“, raději neprozrazuji, ale jedno je jisté – tentokrát alespoň vyvázne živá. A je pravda, že v tomhle díle má prostoru daleko víc než poprvé, takže jí to nemusí být líto. A jelikož mluví především s vyšetřovatelkou Janou Šafářovou (Eva Leimbergerová), která v 3. sérii ještě ve Specialistech nebyla, nikomu tak takhle rusovlasá dáma vlastně povědomá není. Ale na nás si nepřijdou! 🙂

Natáčecí místo ze Specialistů

Obrázek 1 z 32

Komplex budov Prosek Point si zahrál v seriálu Specialisté

Související obrázky:

Napsat komentář