Filmové podfukyFotoreportážeSeriályZajímavosti z kraje

Kde je hospoda Aničky Malé? Sedm schodů k moci s Podzimkovou se natáčelo i v Kostelci

Televize Prima a též její streamovací platforma Prima+ bodují u diváků se seriálem Sedm schodů k moci, co se točí kolem Anny Malé – dívky, která se z obyčejné servírky vypracuje až na vrchol a zaplete se do pavučiny skandálů. Na kterých místech se oblíbené dílo natáčelo?

Láska za časů rakoviny i prsa mámy ve výloze: Poslední rozloučení se seriálem Smysl pro tumor PODCAST

Z Kostelce už jen výš a výš

V příběhu sledujeme hlavní postavu Aničku v podání Evy Podzimkové (dříve Josefíkové), kterak postupně vykračuje na schodech vedoucích k moci a postupně navazuje vztah i se samotným ministrem Vichrem (Jiří Vyorálek). Josef Klíma, který je autorem knižní předlohy a s Lenkou Hornovou vytvořil i scénář seriálu, se inspiroval hned několika skutečnými politickými kauzami.

V rámci děje nakoukneme do Poslanecké sněmovny i na Ministerstvo kultury (ovšem natáčelo se jinde), jenže do toho se snad raději ani nechceme „zabrušovat“. Raději se pojďme zastavit na pomyslném „prvním schodě“ k moci a představme si některá místa z prvních dílů seriálu. Koneckonců, kde jinde začít, než na úplném začátku, kdy Anička ještě pracovala jako servírka v hospodě, randila se záletným Jindrou (Petr Buchta) a starala se o nemocnou maminku (Jana Krausová). Respektive přítel i matka pro ni byly tak trochu koule u nohy, kterých se zbavila až ve chvíli, kdy získala dědictví po otci a zjistila, že jí její bližní využívají a neříkají jí ve všem pravdu.

Než se z jejich vlivu vymanila, bydlela s nimi ve společné domácnosti, a to v domě, který se ve skutečnosti nachází v Kostelci nad Černými lesy. Jak nám odhalil web Filmová místa, najdeme ho na adrese Dvouletky 861.

Sedm schodů k moci

Obrázek 1 z 22

Hospoda, kde na začátku seriálu pracuje Anna Malá Reprofoto Prima+

Politické diskuze zakázány

Stejně tak se v Kostelci nachází i další seriálová lokace, a to místní pivovar. V ději Sedmi schodů k moci se zde nacházela hospoda, v níž pracovala jak Anička, tak i její kamarádka (Pavla Gajdošíková, jinak známá z filmových Chyb či seriálových Extraktorů), ve skutečnosti se jedná o Černokostelecký pivovar, tedy hospodu založenou již 1873. Kromě piva si zde můžete pochutnat i na různých pochutinách z menu, v nabídce je dokonce i čokoládový pivní dort. Prostředí je zde příjemné a výzdoba se zaměřuje hodně na historii, dokonce i cestou na toaletu najdete na stěnách různé zajímavé fotografie a další artefakty, mimo jiné v lokále visí i tabulka, kde stojí psáno, že politická témata k hovoru jsou tu zakázána.

V květnu 2024 se tu navíc otevře Národní muzeum pivovarnictví, které by údajně mělo být muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě. 

Také v dalších dílech, když vidíme Aničku, jak se z Prahy vrací, aby maminku navštívila, ocitáme se rovněž v Kostelci nad Černými lesy. Konkrétně ji dokonce vidíme přijíždět autobusem ke Kostelu sv. Andělů Strážných, respektive na zastávku Kostelec nad Černými lesy – náměstí.

Pusenský se má vrátit do Ordinace: Kde najdeme jeho seriálový dům?

Zajímavosti o Kostelci

Proč se vlastně Kostelec nad Černými lesy takto jmenuje? Město jméno dostalo podle latinského názvu opevněného kostela (castellum), přídomek pak vznikl díky umístění města a jeho obklopení jedlovými, habrovými a smrkovými lesy, které zdálky působily, jako by se nezelenaly, ale černaly.

Kostelec nad Černými lesy

Obrázek 1 z 24

Foto: Jana Hanušová

Historicky je pak Kostelec hodně spojen především s Jaroslavem Smiřickým ze Smiřic, který panství koupil v polovině 16. století a během svého zdejšího působení se přičinil o proměnu v rezidenční město a hospodářskou prosperitu panství. Také se postaral o proměnu zdejšího zámku v reprezentativní zařízení, v 18. století pak nechala vévodkyně Marie Terezie Savojsko-Lichtenštejnská zámek upravit dle barokního stylu. Dnes mají zámek pod palcem Lesy České zemědělské univerzity v Praze (ČZÚ), zámek je využíván coby zázemí pro ubytování i stravování zaměstnanců a studentů. Během letní sezony se otevírá zámecký prohlídkový okruh pro veřejnost. V přilehlé zámecké kapli sv. Vojtěcha se zase pořádají koncerty a různé další společenské akce.

Vánoční příběh je novinkou na Netflixu: Kde najdeme kostel, kde se natáčelo?

Související obrázky: