NepropásněteTipy na výletyVolný čas

Tančící dům se oblékl do peříček a flitrů: Výstava kostýmů z tanečních soutěží

Dámy a pánové, prosím, pojďte na taneční parket! Tedy, vlastně do Tančícího domu. Právě tam totiž můžete navštívit výstavu s názvem Šaty, které tančí. Co od ní očekávat?

TOP pohádky letošních Vánoc: Krakonoš, dukáty i norská Popelka. Viděli jste všechny?

Kostýmy ze StarDance

Jaká je to hezká souhra, když se může Tančící dům pochlubit výstavou, která souvisí právě s tancem a tanečními soutěžemi. Už když koupíte na pokladně lístky a pak sestoupíte dolů po točitých schodech, zatímco vám k tomu zahraje pár tónů smyslných písniček vhodných třeba pro sambu, hned si budete připadat, jako byste se propadli do tanečního sálu.

Samozřejmě, nejznámějším podobným televizním formátem je u nás StarDance, když hvězdy tančí (ta vychází z britského předobrazu Strictly Come Dancing). Dočkala se u nás již dvanácti řad, z nichž ta dosud poslední se uzavřela právě v prosinci 2023 a vyšli z ní vítězně herečka Darija Pavlovičová a tanečník Dominik Vodička. Ten už mimochodem zvítězil již v desátém ročníku soutěže, kdy doprovázel jinou krásnou herečku, a to Veroniku Khek Kubařovou.

Jak již název napovídá, výstava se točí především kolem kostýmů. Ty z letošní StarDance z dílny Romana Šolce zde nenajdete, protože výstava probíhá již od listopadu. Logicky modely z letošní řady ještě z parketu nestihly přeskočit jinam, ovšem i tak je na co se dívat. A to na outfity od návrhářů jako jsou Klára Nademlýnská, Taťána Kovaříková či Hana Kopecká. Veškeré originály zapůjčila kostymérna České televize, ovšem nějaká ta kontroverze se výstavě Šaty, které tančí, přece jen nevyhnula.

Výstava Šaty, které tančí v Tančícím domě

Obrázek 1 z 14

Foto: Jana Hanušová

Helena z Polska

ČT se totiž prostřednictvím sociálních sítí od výstavy distancovala a dala najevo, že výstava nemá právo používat značku StarDance. „Projekt není aktivitou České televize a spojení se soutěží StarDance užívá pořadatel bez našeho souhlasu,“ uvedla stanice na síti X. K tomuto vyjádření došlo proto, aby televize neměla problémy s BBC, která poskytuje licenci pro tento populární pořad. Pravda ale je, že značka vlastně nijak využívána není a tato drobná komplikace možná spíše způsobila, že se o výstavě dozvědělo více lidí.

Ostatně, StarDance není jedinou taneční soutěží, jejíž v Tančícím domě najdete. Můžete se například přesvědčit, jaké působivé róby vynesla na parket zpěvačka Helena Vondráčková, která se objevila v polské verzi soutěže Let’s Dance – Taniec Z Gwiazdami. S tanečníkem Milanem Plačkem se protancovali do pátého kola.

Jistě vás ale bude zajímat především StarDance, z níž na místě najdete některé oficiální fotografie, ovšem bez použití loga. Ve dvou patrech Tančícího domu si snad můžete připomenout, co na parketu vynesly v minulých letech různé osobnosti, například herečky Jana Plodková či Anna Polívková, herec, skladatel a zpěvák Ondřej Gregor Brzobohatý či třeba samotní moderátoři Marek Eben a Tereza Kostková. Výstava v krátkých informativních textech přiblíží i některé reálie soutěže a případně i životopisy jednotlivých návrhářů. Mně osobně pak nejvíc okouzlily kostýmy z promo fotek osmé řady soutěže, které využívaly zlatou barvu a motivy pavích per. Nejvíc je mám spojené s krásnou tanečnicí Lucií Hunčárovou, která tehdy tvořila taneční pár s italským kuchařem Emanuelem Ridim.

Klepec, oáza klidu nedaleko Prahy. Vyrazte na sváteční výlet

Peříčka, větrák, modely na chůdách

Nepřehlédnutelné jsou také šaty a modely, které na sobě měla tanečnice Veronika Lálová – ta byla ve StarDance hned několikrát, učila tancovat například Pavla Trávníčka či Davida Svobodu, ale především dovedla k vítězství Zdeňka Piškulu. Ostatně vítězným párům a jejich kostýmům je věnován větší prostor. Vše doplňují též doplňky jako rukavičky či ozdoby do vlasů, zájemci si mohou prohlédnout i osahat pár proužků různých látek, aby dokázali poznat rozdíly mezi jednotlivými materiály. Zvláštní atmosféru dodávají drobné detaily – když je model z peříček, lehce do něj fouká větrák, abychom měli pocit, že kostým před námi tančí. A když jsou jisté modely určeny pro čísla na chůdách, visí stylově přes celou místnost, aby nám dokázaly, jak majestátní umí být.

Pokud se chcete i vy přidat k tanci, máte možnost až do 25. února. Otevřeno je denně od 9 do 19 hodin, základní vstupné činí 190 Kč. A lístky je možné pořídit i online, na Ticketportalu.

Nová štědrovečerní pohádka Klíč svatého Petra: Kam dojdeme po stopách princezny?

Související obrázky: