Filmové podfuky

Hlavní město Brno i Praha a Pardubice: V čem nás podfoukl film Přání k narozeninám?

Když se řekne jedna lež a pak už se nabalují další a další… S tímto scénářem pracuje milá komedie Přání k narozeninám z roku 2022, která je k vidění na Voyo. Na TV Nova jsme ho mohli vidět v pátek 29.3. ve 20:20, ale ještě nás čeká i opakování na Velikonoční pondělí, tedy 1.4., a to od 16:25. A je pravda, že se filmaři snažili „podfouknout“ i nás diváky.

Braník, Letná a kino z minulosti: Lokace z oblíbeného filmu Můj brácha má prima bráchu

Geografický zmatek

Oblíbený film režisérky Marty Ferencové s obsazením plným hvězd (Veronika Khek Kubařová, Jaroslav Plesl, David Švehlík, Tomáš Klus, Igor Orozovič, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Matěj Hádek, Simona Babčáková,..) přináší zajímavou zápletku a řadu humorných situací.

Snad jedinou vadou na kráse tohoto snímku je fakt, že si z nás tvůrci zase jednou pořádně vystřelili a využili k natáčení hned několik lokací, z nichž se snažili vytvořit jedno město. Ovšem, kdo má naši republiku v malíčku, musí si jednoznačně tohoto geografického zmatku povšimnout.

Na začátku filmu vidíme, jak se oslava narozenin Líby (Eva Holubová) přesouvá do domu jejího syna Petra (Igor Orozovič), který se vymluvil, že mu není dobře. Ve skutečnosti chce ale slavit jiné narozeniny, a to svého partnera Lukáše (Tomáš Klus). Do tohoto domu míří i Veronika (Veronika Khek Kubařová) se svými dvěma dětmi (Jakub Barták a Valentýna Bečková), které jí do péče předal exmanžel (David Švehlík). Ten s nimi přijíždí vlakem a pak zahlásí, že mu to za chvíli jede zpátky. Neřekne sice kam, ale později je vidět, že stojí před nemocnicí, v níž pracuje – a to před Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně.

Vezměte skleněnku a kufřík, Honzíkova cesta začíná… Provede vás výstavou v Chvalském zámku

Kouzelný bus 

Veronika s novým partnerem, kterého hraje Jaroslav Plesl, a s dětmi, sedají do auta a odjíždí k Petrovi a Karlovi. Není jasné, jak daleko a zda třeba nemusí do jiného města… Potud to je ještě v pořádku. Pokud jste film ještě neviděli a nechcete si pokazit překvapení, tak už raději nečtěte dál. Varovali jsme vás a teď je na řadě pár spoilerů. Plesl s dětmi jsou na dětském hřišti, on na chvíli odejde pryč, přičemž mu děti ujedou autobusem. Ten mimochodem vypadá jako typicky pražské linky MHD.
Ale je to zřejmě autobus kouzelný, protože když děti vystoupí, jsou u kostela. Ovšem je to zcela jednoznačně Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského, lidově zvaný Červený kostel, který najdeme v Brně!

Aby toho nebylo málo, Plesl po dětech pátrá a nastoupí přitom do tramvaje, která už vypadá poměrně brněnsky, ovšem když ho bez lístku přistihne revizor a on před ním utíká, volá za ním revizor: „Jménem Dopravního podniku hlavního města!“ Ať se obyvatelé Brna nezlobí, ale o tom bychom snad museli něco vědět, kdyby předběhli Prahu… Nehledě na to, že revizora skvěle zahrál Jakub Uličník, kterého vídáme na divadle právě v oné zmíněné moravské metropoli. A diváci televizní si ho můžou pamatovat i z menší role v seriálu Dobré ráno, Brno!

Svatba sem, svatba tam. Pojďte mrknout na nejlepší místa

Brno, Praha, Pardubice?

Honička obou pánů navíc zcela očividně probíhá v Brně, dokonce je vidět i zastávka (a že v Brně vypadají jinak než v Praze) s nápisem Komenského náměstí. Po střihu se pánové objevují na skutečně velkém schodišti, které najdeme také v Brně, příznačně ve Schodové ulici. Nechybní ani detailní záběr na zdobenou bránu dole pod schodištěm, přičemž se jedná o jeden z nejvíc charakteristických pohledů na Brno… 

Korunu tomu následně dodává pátrání po dětech, protože to skutečně kombinuje ledaccos  – opět od červeného kostela v Brně až po Václavské náměstí v Praze. Načež se jede na vlakové nádraží a ocitáme se rovnou na pražském Hlavním nádraží. Děti také zmiňují, že se chtějí vlakem vrátit domů, do Pardubic!

To se jim sice v rámci děje nepovede, ale je zajímavé, že byla tato lokalita zmíněna. Znamená to, že právě tam bydlí Veronika. Kde ale tedy bydlí Lukáš s Petrem? Inu, podle filmu to vypadá, že v nějakém mišmaši Brna a Prahy. 

Přání k narozeninám

Obrázek 1 z 20

Film začíná v Pardubicích Reprofoto film Přání narozeninám

Související obrázky: