Filmové podfuky

Braník, Letná a kino z minulosti: Lokace z oblíbeného filmu Můj brácha má prima bráchu

Když je mladší brácha připraven svého staršího sourozence zachránit za každou cenu… může z toho být i veselka, alespoň tedy v komedii Můj brácha má prima bráchu z roku 1975, kde si hlavní roli Martina neboli Prcka zahrál Roman Čada.

Vnučka gorily Moji dostane jméno. Kmotrem bude Kovy

Nepodařené smíření

Mladá dvojice, o jejíž štěstí zde usiloval, byl jeho brácha Honza (Jan Hrušínský) a jeho přítelkyně Zuzana (Libuše Šafránková). Kdo viděl, tak jistě ví, že pár se pohádal kvůli tomu, jestli mít sex, nebo ne. Prcek nejprve zkouší je dát dohromady díky pozvání do kina, což nevyjde, jak by si představoval. Zuzana se ale na filmu přece jen přiučí nějakým těm ženským zbraním, které pak použije. Tyto scény z biografu vznikly v samém srdci Prahy, a to v Kině U Hradech, které vzniklo v 60. letech minulého století a za minulého režimu patřilo k biografům s nejlepším vybavením v Praze. Bohužel zdobný interiér byl zničen při povodních v roce 2002 a kino navíc v současnosti nefunguje.

Najdeme ho každopádně na adrese Mostecká 21, přímo z ulice uvidíme tedy jen nápis a ke kinu se chodí průjezdem, který byl v době naší návštěvy zavřen mříží. Dobrá zpráva ale je, že na budovu a také na sochu Malá tanečnice od Jana Hány, kterou jsme mohli spatřit i ve filmu a díky níž místo spolehlivě poznáme, je vidět i ze sousedního McDonaldu. Není bez zajímavosti, že socha stejného autora a navíc stejného názvu zdobí i poděbradské náměstí T.G. Masaryka, ovšem tam je vytvořena z žuly, bronzu a dalších slitin, zatímco v Praze je vytvořená z vápence.

Když se posléze Zuzana a Honza ve filmu usmiřují, stráví spolu vášnivou noc u Zuzany v bytě, když rodiče nejsou doma. Jistě si vzpomenete, že rodina Vránova ve snímku bydlí ve velkém panelovém domě. Ten, jak se můžeme dočíst i na webu Filmová místa, najdeme také v Praze, už ale podstatně dál od centra – konkrétně je to dům na adrese Novodvorská 153. Dokonce, když v ději objednávají opraváře televizí, zazní opravdu tato ulice.

Dnes je hned vedle domu Kulturní centrum Novodvorská (přičemž ve filmu zahlédneme na stejném místě kino Kosmos) a naproti pak obchodní centrum Novodvorská Plaza, která byla postavena až v roce 2006, v době natáčení tak okolí vypadalo úplně jinak. Dokonce i vchod do domu použili filmaři boční, tedy jiný, než kterým se dnes chodí dovnitř doopravdy.

Kam chodil Vašek do školy? Natáčecí místa z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku

Honza se Zuzanou si ale asi moc starostí s okolím stejně nedělali, měli mnohem hezčí věci na práci, jenže průšvih byl na světě – čekají spolu dítě. Honza musel navíc na vojnu a Zuzana mu přestala psát, takže musel opět na scénu přijít Prcek. V rámci svého dohazovačství si na bráchovu holku počkal i před školou.

Ta se dnes stává naší třetí a poslední pomyslnou zastávkou při putování po místech známých z tohoto filmu. Průmyslovku Zuzky si ve skutečnosti zahrálo Gymnázium Nad Štolou, které najdeme jen pár minut chůze od Letenského náměstí. Ovšem uznejte sami, to měla tedy filmová Zuzana s každodenním dojížděním docela těžké, že? Ale tak to víte, to jsou ty oblíbené filmařské podfuky :).

Film Můj brácha má prima bráchu

Obrázek 1 z 33

Libuše Šafránková a Jan Hrušínský reprofoto TV

Související obrázky: