Lifestyle

O kotníky pečujte

Poranění kotníku patří k velmi bolestivým zraněním, která si snadno způsobíme špatným došlápnutím, uklouznutím nebo pádem… A rozhodně nejen při sportu, často si kotník podvrtneme při obyčejné chůzi.

Kotník se prudkým pohybem dostane do nepřirozené polohy, při níž se natáhnou vazy a někdy se mohou i natrhnout. Kromě prudké píchavé bolesti a nemožnosti došlápnutí na zraněnou nohu se může rychle objevit otok a krevní podlitina.

Tělo naznačí závažnost situace
Silná bolest, omezený pohyb, modřina a otok jsou jasnými signály podvrtnutí. První pomocí je zvednout nohu do zvýšené polohy, aby byl otok co nejmenší, chlazení bolestivého místa studeným obkladem a fixování stahujícím obvazem. Když bolest rychle ustupuje, otok se zmenšuje, zdá se, že jste si pouze natáhli vazy a po několika šetřících dnech a pravidelném tejpování se stav vrátí do normálního stavu.

Při silné bolesti okamžitě k lékaři
Pokud již došlo k drobným trhlinkám nebo dokonce přetrhání vazů, cítíte silné bolesti a nemůžete na kotník došlápnout, není nač čekat a navštivte ortopedickou nebo chirurgickou ambulanci. Prodlužováním samoléčby v takovém případě pouze prodloužíte čas léčby a rekonvalescence, varují odborníci z Ortopedie Praha. Velké otoky, které se u závažných případů tvoří, znesnadňují léčbu (sádrování a fixaci klubů).

Léčba? Pevná fixace nebo sádra
Vyšetření pohmatem a rentgenové snímky v lepším případě vyloučí zlomeninu a případnou operaci. Lékaře bude zajímat vývoj samotné bolesti, její nástup ihned po úrazu nebo později, mechanismus samotného zranění a také to, jestli se vám už podobný problém stal. Vzpomenout byste si měli i na léky či masti, které jste na zraněné místo aplikovali. Podle závažnosti zranění dostanete pevnou fixaci na cca 4 týdny, u zpřetrhaných vazů dokonce sádru na 3-6 týdnů. Lékaři někdy doporučí injekce kyseliny hyaluronové, které snižují bolestivost a zrychlují hojení.

Rehabilitaci a péči nepodceňte!
Po potrhání vazů počítejte alespoň s měsíční rehabilitací. Cvičí se s prsty u nohou, kotníkem i nártem. Smyslem cílené rehabilitace je nejen kotník dostatečně rozhýbat, ale i předejít opakování dalších zranění. Při nedodržení klidového režimu při léčbě a správné rehabilitace hrozí opakování podvrtnutí až u 40 % případů. Nedostatečně se zhojí vazy a pocity podklesávání při chůzi na nerovném terénu vede k dalším úrazům. I po letech zůstává kotník obtížněji pohyblivý. K ulevování od bolestí můžete využít i přírodní zdroje: obklady s octem zmírňují otoky, od bolesti uleví bylinky – masti z jitrocele nebo kostivalu.

Související obrázky:

Napsat komentář